Citat:
Ursprungligen postat av
ErikHelmersson
Vad är det som säger att han vill isolera sig från resten av världen? Mur mot Mexico för att stoppa illegal invandring som är direkt skadlig för landet, mindre beroende av kinesiska produkter, som hämmar landets egna produktion och hotar jobb samt mindre import av högriskgrupper från några arabländer.
Inte som han kommer förvägra vare sig kineser, svenskar, peruaner, australienare, britter eller thailändare att turista, studera eller jobba om man har rätt kvalifikationer och uppfyller kriterierna.
Ja om han inte isolerar sig från världen så kan det komma in terrorister. De kan ju till exempel skaffa sig pass från länder som får resan in. Du vet falska identiteter och pass.
Sen så måste alla invånare i USA utvisas för där finns det många som utför terror och skolskjutningar och många är väldigt våldsamma och dödar och våldtar barn och knarkar och gör allt det föregående ännu våldsammare.
Så han kan låsa in sig i Mara Lago och bygga en mur med tak över detta och bo där.
Sen en allvarlig fråga. Nu när Trump är upprörd. Vi vet ju hur han blev skakad i grunden av att en före detta miss U yttrade några meningar om Trump så att han började twittra om att folk skulle leta upp porrfilmer med henne som något slags straff från hans sida.
Nu när så många i och utomlands protesterar vilt vill han nog toppa det han nu gjort med något ännu bättre så de gamla glöms bort.
Så mina frågor är
1. Vad kommer han att toppa detta med?
2. Vilka rådgivare väljer han nu?
Just detta med att välja rådgivare kan vara ett känsligt kapitel då han som jag på allvar och på riktigt tror på är att han inte klarar av att vända sig till väldigt kunniga och välrenommerade då han själv framstår som klumpig i huvudet.
Så han kommer att leta upp någon tomte som inte är allmänt kända som duktiga, dels för att han då ska ha upptäckt dem själv, dels för att han då kan säga att han själv är geniet som kom fram till vad han och tomten nu kom fram till.
Det är väl möjligt att han har flera tomtar som rådgivare. (Inte offentligt då utan de som han jobbar med på sitt eget sätt efter som han ju inte är politiker utan är smartare än så. Och jobbar på ett unikt sätt som ingen politiker någonsin har tänkt på som smart sätt. Han är genius och GOD EMPEROR TRUMP. Glöm aldrig det!