2017-01-18, 12:12
  #37
Medlem
G13Hazes avatar
Vilket jävla land vi lever i, ungdomar har ingenstans att bo om de inte har möjlighet att köpa dyra bostadsrätter, samtidigt delas lägenheter ut friskt till asylsökande på löpande band.

Ingen kan väl hävda att dessa människor inte särbehandlas, på ett positivt sätt.
Citera
2017-01-18, 12:13
  #38
Medlem
Machinerators avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 53280
Står du i bostadskö? Vill flytta hemifrån? Vill ha en billig smålägenet.. Nu skall de rödgröna kakistokraterna ge lägenheter till dej som är Svensk ungdom.. Hehehehe! Skojade bara. Du tro väl inte du betala världens högsta skatter för att få lägenhet av samhället.. Köp dej en bostadsrätt satans Svenne.

Samma parti som har varit med och mördat 100 miljoner människor dvs Vänsterpartiet vill ge lägenheter till lxyflyktingar som förstör Sverige med sin närvaro.

200 st lägenheter kommer till gå till nyanlända lyxflyktingar, dvs människor som inte har ett skit i Sverige att göra förutom tära sönder våra välfärd och skapa kriminalitet.

Råcksta sjukhem byggs om till runt 200 lägenheter. Här ska folk som står utanför den vanliga bostadsmarknaden bo tillfälligt, bland annat väntas en del av bostäderna gå till nyanlända.

http://www.stockholmdirekt.se/nyheter/racksta-sjukhem-kan-bli-boende-for-nyanlanda/repqap!U@M7ReEnLlQLk1c71Gug/

Jag har bett om det förut men aldrig fått det. Vill du bli tagen på allvar kräver jag en källa på att V varit med och mördat 100 miljoner människor.
Citera
2017-01-18, 12:21
  #39
Medlem
HasseOs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Teu
Huvudobjektet i artikeln måhända vara Sjukhuset men tråden har med kvidande om att flyktingar får lägenheter och då drar jag slutsatsen att vi pratar om modulbygget och inte renovationen då det står specifikt att det delvis möjligtvis kommer att gå till flyktingar men att det ännu inte är beslutat.

Det där med kvaliteten på modulhusen var mer riktad till trådstartaren då det är ganska uppenbart att han inte har en aning om vad det är för skräp utan verkar tro att det är nytt och fint.

Varför skulle staten inte kunna bygga lägenheter på egen hand? Det finns ett enormt behov av bostäder i Sverige och eftersom de privata aktörerna på marknaden vägrar agera får staten stiga in. Subventioner löser ingenting när tjänsterna man köper har en medföljande räkning som är saltad så in i helvete. Det är dags att få in en aktör på marknaden som inte tänker i termerna "Vinst" utan snarare hur många personer som faktiskt kan utnyttja lägenheterna. Låt PEAB och Skanska bygga sina radhus och kräva ut ockerpriser i någon förort och låt innerstaden tillhöra staten. Vi sitter på fullaste allvar i en situation där studenter antingen får tacka nej till utbildningar eller tälta i parkerna runt om landet. Det har varit kris i nästan 2 decennier och ingenting görs för att fixa till det.

Miljonprogrammen var det absolut inget fel på. Har pratat med många gubbar som var med och byggde dom och har släktingar som bott där när dom var nybyggda och alla säger samma sak; att det var ett trevligt område med gedigna bostäder när det var nytt. Vad som har stigmatiserat det i efterhand kan knappast beskyllas på konstruktionen utan snarare vilka som flyttade in där så småningom.
Om vi ska börja bakifrån. Håller med dig om att miljonprogrammet inte var fel. Vi gick från en standard på boende till något helt annat. I Malmö så revs kvarter som beskrevs som slum med dass på bakgårdarna osv tänker på Lugnet och Caroli. Och i övrigt växte staden utåt, tex Rosengård, Höja, Lindängen mm.

Du har rätt i när dessa bostadsområden har lidit av de som är mest socialt utsatta ständigt bor där. Så fort någon klättrat upp på stegen så flyttar han därifrån och det fylls på underifrån. Det blir inte bättre av EBO och att vi har en massa folk som befinner sig i landet illegalt. Det gör att dessa människor bor hos vänner och släktingar i redan överbelastade bostäder. Det ökar slitaget och detta ihop med oseriösa fastighetsägare gör att man ofta har ett eftersatt underhåll.

Det är klart att staten skulle kunna bygga lägenheter men tror inte de bör. Det vore till att gå in och rubba balansen i byggbranschen. Byggbolagen vägrar inte bygga men de måste ha någon som beställer av dem. Det byggs inte bara för att utan för att någon vill köpa en fastighet.

Att det kostar en del att bygga nytt i Sverige är i mångt och mycket lagar och byggregler som ser till. Vi har valt att ha en viss standard, handikappanpassning t.ex, som innebär hissar och större utrymme, vi har våtrumsregler, brandregler, vi har krav på energianvändning mm

Allt det här sammantaget gör att det blir relativt dyrt att bygga i Sverige men frågan är vill vi gå på andra hållet? Ska det finnas hus äldre och handikappad inte kan bo i för det finns trappor men ingen hiss?

Det har redan pratats om att göra undantag för reglerna för att kunna bygga billigare och snabbare. Men är det rätt vägg i längden?
Citera
2017-01-18, 12:31
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av persona.von.grata
För ett år sedan "Endast tre kommuner rapporterar överskott på bostäder: Haparanda, Åsele och Hultsfred." Kanske bättre idag?
http://www.svt.se/nyheter/inrikes/kommunerna-bostadsbristen-ar-rekordstor

Jag motsätter mig påståenden som att det inte finns några hyresrätter till Svenskar och att det inte finns några hyresrätter där det finns jobb i alla fall, då är väntetiden 10-30 år.

Båda är fel. Motsäger du att det är det i ditt inlägg anser du?
Citera
2017-01-18, 12:35
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av praktjakt
Vart ska flyktingarna annars bo? Det är väl mänskligt att dom får tak över huvudet? Tänk dig en mor och hennes barn som flytt i en båt och kämpat så hårt för en ynka skärva av vårt välstånd. Barnen med gråt i blick och med hemska minnen. Rymdkram.

"Flyktingarna" kan bo var dom vill under förutsättning att dom själva bestrider samtliga kostnader för boendet.

Det vore mycket enkelt att lösa alla invandringsrelaterade problem i ett slag; stoppa SAMTLIGA transfereringar av skattebetalarnas pengar till migranterna samt slopa allt tillhandahållande av skattefinansierade varor och tjänster. Invandringen skulle då bli självreglerande då långt färre migranter från fjärran länder skulle företa den långa (och dyra) resan till den Höga Norden, ty det är väl inte klimatet som lockar?
Citera
2017-01-18, 12:37
  #42
Medlem
ufomongos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av praktjakt
Vart ska flyktingarna annars bo? Det är väl mänskligt att dom får tak över huvudet? Tänk dig en mor och hennes barn som flytt i en båt och kämpat så hårt för en ynka skärva av vårt välstånd. Barnen med gråt i blick och med hemska minnen. Rymdkram.

De ska bo i sina hemländer, svårare än så är det inte.
Citera
2017-01-18, 12:42
  #43
Medlem
Ash-hadus avatar
Fiiifan vad gött asså, älskar när pappa staten kastar bort mina surt förvärvade skatter på meningslösa projekt. Det senaste decenniet tar priset.
Citera
2017-01-18, 12:59
  #44
Medlem
persona.von.gratas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av helsan
Jag motsätter mig påståenden som att det inte finns några hyresrätter till Svenskar och att det inte finns några hyresrätter där det finns jobb i alla fall, då är väntetiden 10-30 år.

Båda är fel. Motsäger du att det är det i ditt inlägg anser du?
Så du driver tesen att svenskar ska nöja sig med att få jobb i någon avkrok och köa 9 år för hyresrätt, samtidigt som nybyggda lägenheter i Stockholmsområdet går till så kallade nyanlända?
Om min tolkning är felaktig, vänligen förklara bättre.
Citera
2017-01-18, 13:01
  #45
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 53280
Finns! Socialborgarrådet i Stockholm bor i en paradvåning på Södermalm, hon skiter i hemlösa Svenskar. Miljöpartiet skiter hos Svenskar överhuvudtaget. MP är Quislingar.

Men kan skaka fram 200 små lägenheter , då bör man ta låt det som stå i bostadskön för dem.

Istället ge man dessa lägenheter till människor som inte har ett skit i Sverige att göra, det enda de kommer bidra till att skapa ännu högre beläggning på Hall och Kumla. Dom här flyktingarna kan leva i Turkiet eller i ett komfortabel flyktingläger i Jordanien. Dom har ingenting i Sverige göra.


Precis, men anledningen till att "flyktingarna" inte stannar i något av de 10-20 olika länder de passerar är att kulturdjuren vet om att i dessa länder är bidragen låga och vi kommer få ta ansvar för vårat egna liv.
Då satsar de på Sverige eftersom de vet om att här kan man parkera arabarslet på bönemattan och bli försörjd resten av deras värdelösa liv.
Citera
2017-01-18, 13:05
  #46
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Hundenmuhammed2
Precis, men anledningen till att "flyktingarna" inte stannar i något av de 10-20 olika länder de passerar är att kulturdjuren vet om att i dessa länder är bidragen låga och vi kommer få ta ansvar för vårat egna liv.
Då satsar de på Sverige eftersom de vet om att här kan man parkera arabarslet på bönemattan och bli försörjd resten av deras värdelösa liv.

Sverige har en usel signalpistols därav vill skräp människor ifrån 3:e världen ha asyl i Sverige. På syrierna och iraker, sämre skit finns inte.
Citera
2017-01-18, 13:30
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av persona.von.grata
Så du driver tesen att svenskar ska nöja sig med att få jobb i någon avkrok och köa 9 år för hyresrätt, samtidigt som nybyggda lägenheter i Stockholmsområdet går till så kallade nyanlända?
Om min tolkning är felaktig, vänligen förklara bättre.

Det finns svenskar som bor där det finns jobb och där kö till åtminstone en etta ligger på några få år. En del behöver flytta på sig för att få jobb och där de då också behöver boende. Samtidigt som människor som står utanför boendemarknaden får hjälp genom tillfälligt boende. Ser inte felet här.
Citera
2017-01-18, 13:34
  #48
Medlem
ufomongos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av praktjakt
Vart ska flyktingarna annars bo? Det är väl mänskligt att dom får tak över huvudet? Tänk dig en mor och hennes barn som flytt i en båt och kämpat så hårt för en ynka skärva av vårt välstånd. Barnen med gråt i blick och med hemska minnen. Rymdkram.

De ska bo i sina hemländer, svårare än så är det inte.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in