2017-01-13, 20:36
  #613
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av allegrageller
Men hallå!! Han hade ju BRA betyg. Gick ettan på gymnasiet och läste natur. Varken du
eller jag har kommit i närheten av de betyg som krävs för att läsa natur.

Hur vet du hans betyg?
Krävs inte mkt för att komma in på natur på de allra flesta skolorna.
Citera
2017-01-13, 20:37
  #614
Medlem
JaBaDaBaDoos avatar
Manifest i Malmö är ju bara bortkastad energi.När 15 årige Ardiwan Samir mördades 2012 då var det ju likadant, men detta har ju bara blivit värre sen dess faktiskt. Så visst, Manifest för stunden kan hedra lite men i längden så är det ju inte lönsamt ändå.

mvh/
Citera
2017-01-13, 20:37
  #615
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ollebollesolle
Hur vet du hans betyg?
Krävs inte mkt för att komma in på natur på de allra flesta skolorna.
Var en intervju med honom i media för ngt. år sedan. Berätta för mig vem som kommer
in på natur med dagens betygsystem.
Citera
2017-01-13, 20:38
  #616
Medlem
NAVYSEALTEAM6s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ollebollesolle
SR briljerar som vanligt!
Sannolikheten är extremt liten att det är en ny Mangs!

SR behöver komma ur sin filterbubbla.


Din avatar ang skjutningen.

Henrik Arnstad
@arnstad
Otäckt. Jämför med Mattias Gardells bok om Mangs. Hur rättsväsendet slarvade när offren var rasifierade.
08:47 - 13 jan. 2017
Citera
2017-01-13, 20:38
  #617
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av moshes
Svar- generalisera inte. Du behöver vidga ditt tänk... samma floskler skriver du i varje inlägg. GÖR ett standard-inlägg, så spar du tid och försök fördjupa dig i fallet istället.
Du har fel angående ditt påstående om alla blatteungar, det finns olika typer av individer, oavsett nationalitet.

Nej.

I Malmö-fall som dessa så kan man gott generalisera - eftersom det fungerar på samma sätt varje gång. Snyft i media om ungens förträfflighet och att han ej var kriminell. Och så slutar det alltid med att polisutredningen visar att ungen var kaos.

Alla är olika - ja! Men i fall som dessa kan man gott generalisera. Ytterst få gånger man har fel.
Citera
2017-01-13, 20:39
  #618
Medlem
Citat:
Mordet på 16-årige Ahmed skakar Malmö.
Rättsexperten Sven-Erik Alhem försöker ge klarhet i varför situationen blivit som den blivit.
– Det har blivit för lätt att få tag i skjutvapen, säger han.
Polisprofessor Leif GW Persson anser också att för många vapen har hamnat i fel händer.
– Dessutom är det vanligt att de begår misstag, de skjuter helt enkelt fel person, säger GW.

http://www.expressen.se/kvallsposten/alhem-och-gw-fel-person-kan-vara-skjuten/
Citera
2017-01-13, 20:40
  #619
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ollebollesolle
Hur vet du hans betyg?
Krävs inte mkt för att komma in på natur på de allra flesta skolorna.
Allting är relativt, pojken kanske hade höga betyg för den grundskola han gick på. Ingen kvoteras in på gymnasiet. Det finns mycket riktigt skolor där du kan komma in utan att ha de allra högsta betygen, utan kanske 180 - 200 poäng av 320 möjliga.
Citera
2017-01-13, 20:44
  #620
Medlem
NS_14s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av batteridrift
Två män väntade på honom. Seriemördare? Seriöst. Kan alla Kalle Anka clowner som postar Mangsteorier sluta röka på.

Utan att ha läst särskilt mycket om fallet kan man ändå relativt enkelt dra slutsatser från det ökade inslaget av Mangsteorier som biter sig fast. Det är två världar som möts, för en gångs skull, i symbios men av olika orsaker:

*Den avrättade araben såg snäll ut och gjorde många hjärtan på Facebook. Dessutom bedyrar hans anhöriga och vänner att han de facto var någon som hjälpte gamla över gatan, katter från träd, donerade halva studiebidraget till tiggaren utanför ICA, sålde majblommor och engagerade sig i kören på vardagar. För det har ju aldrig hänt förr.

PK-Sverige, som är i skriande behov av martyrer och förgrundsgestalter utan adidas-overaller, kastar sig naturligtvis glupskt över varje arab som ser snäll ut och som strukit med i den kulturmarxistiska slumstaden där förövararna (och motiv) inte omedelbart kan kopplas samman. Man hoppas innerligt på en ny laserman/en ny Mangs, så man kan rättfärdiga sig själva lite mer, anklaga svenskar och predika lite mer av samma som kört landet i botten.

*Samma dröm, fast av annan orsak, när många tangentbordskrigare som jag själv måhända delar vissa uppfattningar med. Där hoppas man snarare på en ny, rekorderlig svensk, som tar saken i egna händer och "gör upp" med slöddret i en hämndaktion man själva velat göra om man vågade. Två olika drömmar med två olika bottnar.
__________________
Senast redigerad av NS_14 2017-01-13 kl. 20:51.
Citera
2017-01-13, 20:50
  #621
Medlem
Kan denna intervju i SVT från Verner Rydenskolan vara orsak till mordet?

Citat:
Två niondeklassare på skolan, Ahmed Obaid och Mariam Higaz, berättar att deras betyg höjdes och det blev lugnare på skolan när man gjorde något åt våldet på rasterna.

– Ja, de stängde skolan en dag men det var bra sen. Lise-Lott kom och allt förändrades, det blev bra i skolan och vi fick bra betyg nu.

– Mindre stök, mindre bråk. Lärarna hotades innan, eleverna sa att jag ska döda dig, jag ska slå dig, de sa mycket fula ord till dem.

Nu hotas inte lärarna inte lika mycket längre?

– Inte lika mycket, alltså mycket bättre för de flyttade ut de flesta busiga eleverna till andra skolor.

Kan du fortfarande känna en viss oro på rasterna?

– Kanske lite, inte lika mycket som innan, men bättre nu.
Citera
2017-01-13, 20:50
  #622
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kriminalen-nu
och dyker det upp flera "lasermän" då är ni fanimej delaktiga i det hela. Usch!

Och du sitter och hoppas på att det dyker upp en ny laserman så du kan flytta fokus från invandrare till unga vita arga män.

Är det mycket bättre?

Det är med största sannolikhet inte svenskar som gjort detta.

Och kan vi inte prata om det problemet kommer fler unga killar att dö. Och det är fanimej du delaktig till.
Citera
2017-01-13, 20:51
  #623
Medlem
ulvenas avatar
Men ge er, en 16-åring skjuts ihjäl utan några kända kopplingar med kriminella, sluta skriva skit om honom och ge er i stället på vem som gjorde det och varför.
Citera
2017-01-13, 20:58
  #624
Medlem
JaBaDaBaDoos avatar
Lite nya uppgifter har kommit fram i Sydsvenskan.

http://www.sydsvenskan.se/2017-01-13/mordaren-atervande-for-skott-i-huvudet

Citat:
Tillgången på vapen just nu är så pass stor att en enkel osämja kan leda till att man skaffar sig ett skjutvapen och använder det, säger Lars Förstell.

Citat:
Mördaren väntade på sitt offer vid busshållplatsen. Och 16-åringen sköts till döds i två omgångar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in