Citat:
Ursprungligen postat av
klyban
Jag har ju redan förklarat vad den siffran beror på. Du har också fått länk som bekräftar det. Ändå insisterar du på att arbetslösheten skulle vara 4,7 %. Det är alltså den öppna, registrerade arbetslösheten. Du har runt 95 miljoner personer som saknar arbete i USA. Ingen legalisering av illegala mexikaner behöver genomföras för att tillföra fler människor till en icke fungerande arbetsmarknad.
Men det känns lite som att du är faktaresisten och aktivt väljer att tro på fake news när de passar dina följugna teser. Sånt tycker jag är trist, eftersom det inte leder debatten framåt.
Det var för övrigt löften om fler arbeten som ledde till att Trump vann valet. Folket ser lätt igenom fabricerad statistik när de ser ut genom sitt eget fönster, eller pratar med sin granne som blev arbetslös för att elpriserna blev för höga för att industrin skulle vara lönsam.