Citat:
Ursprungligen postat av
Apanjullet
Haha fyfan att läsa i denna tråd, Leif Ivan har fan rätt så fort det går bra för någon ska man trakassera och leta fel för att man är avundsjuk. Älskar denna man, han är en sann super entreprenör och att han lyckats tjäna så bra med pengar tycker jag är fantastiskt. Verkar som en riktigt härlig familj.
Alla som blir lite förlöjligade och liknande börjar direkt med det tramsiga försvaret att "så fort det går bra för någon i sverige ska man trakassera dem", skylla på jantelagen o.s.v. Så är det inte. Är man en dåre är det klart att folk kommer snacka, oavsett förmögenhet. Du kanske noterar att det bara i Sverige finns
tusentals personer med mer pengar, mer framgång o.s.v än Leif-Ivan och ändå finns det inga långa trådar om de flesta av dem. Leif-Ivan är smaklös och därför snackas det. Hade han inte åtrått rampljuset så förbannat hade han inte heller blivit "utsatt".