Citat:
Ursprungligen postat av
borskungen
Alltså, två attester för tvillingar som stämplades nästan samtidigt, sannolikt av samma person, har helt olika vinklar. Det är i praktiken väldigt svårt att få till exakt samma vinkel när något görs FÖR HAND. Du måste stämpla ett stort antal gånger för att lyckas. Det är inte omöjligt men handlar om att sannolikheten är låg.
Låg sannolikhet men inte omöjligt.
Att tvillingars stämplar hamnar olika kan enkelt förklaras om de stämplas samtidigt, dvs de ligger bredvid varandra och vinkel blir helt olika. Men det
vet vi förstås inte i detta fall.
Citat:
"Om det var en förfalskning så verkar det underligt att de flyttade den ena stämpeln upp i texten men lät den andra ligga kvar. " Inte alls underligt. Förfalskaren har helt enkelt bara kopierat stämplarna från Johannas dokument och klistrat in dem i rätt fält i Obamas dokument.
Jo det är faktiskt rätt underligt. Det är nämligen väldigt mycket svårare att flytta något på en mönstrad bakgrund. När man frilägger får man ofelbart med en del av bakgrunden som blöder in i stämpelbläckets yttre kanter - antingen får man klippa in hårdare i stämpeln - vilket skulle göra att den såg väldigt skarp och tunn ut - eller så får man jobba med andra metoder som allihop är mycket mer tidskrävande och krångliga än att bara klippa in den på samma ställe i det nya dokumentet så bakgrundsmönstret matchar. Att flytta den ena stämpel en liten bit uppåt skulle vara att utsätta sig för oerhört onödiga risker att bli avslöjad...
Citat:
Det är väl teoretiskt möjligt, men osannolikt, att Johannas födelseattest skulle vara förfalskad. Det finns andra bevis, som bland annat har med layers att göra, som också tyder på att Obamas födelseattest är förfalskad.
Pratet om lager debunkades redan 2011 - det är bara en effekt av OCR-programvaran som använts vid inscanning av dokumentet.
Men - allt det här om stämplar och X som ska ha flyttats och lager etc är väl fullständigt irrelevant om det påstådda originaldokumentet verkligen finns i samlingarna på Hawaii som påstås? Det är ju knappast troligt att man BÅDE förfalskat "originalet" och sedan även gjort nån datorförfalskningsversion?? Stämmer PDF-versionen överens med orginaldokumentet så lär det väl knappast vara något att tvivla på..