Citat:
Ursprungligen postat av
Timeout
Om det här är ett scenario... förklara då varför han var så blöt om han åkte bil hela tiden?
Genomblöt blir ingen människa av att köra runt i en bil i regn och parkeringen på Kramm ligger så nära ingången så PAJ hann knappast bli genomblöt på vägen från bilen till klubben.
Parkeringen är stor och inte många åker bil till krogen så det fanns säkert gott om plats nära ingången till klubben.
Tror inte det scenariot stämmer alls.
Nej då, det här är inte ett scenario.
Jag tror däremot att PAJ's efterkonstruerade historia som han drog för polisen i förhör var nåt i den stilen, dvs. att det finns en röd tråd i hans agerande och i hans sökande efter Eva under kvällen/natten. Det börjar med ett telefonsamtal, han tar sedan bilen och åker ut till föräldrahemmet, fortsätter därefter vidare till Kramm osv. det lät nog som sagt, omtänksamt och bra i polisens öron.
Att PAJ inte nämnde något om detta till 'Marpet1' när dom möttes tidigt på lördags morgonen beror med största sannolikhet på att han vid detta tillfälle ännu inte hade hunnit dikta upp sin historia om hur han under natten åkte runt och letade efter Eva.
Anledningen till att PAJ var dyblöt när han kom in på nattklubben Kramm kl. 00.40 tror jag beror på att han tog sig tillbaka in till stan via den gångväg som går längs med Kramforsån för att inte bli sedd. Innan dess har han förmodligen hållit sig gömd en dryg timme i någon av de tomma kasernerna som är belägna alldeles intill mordplatsen men det är alltså först vid 00.30 som P. lämnar mordplatsen. P. har då uppehållit sig i det omedelbara närområdet i ungefär 1½ timme, d.v.s. från ca. kl. 23.00 då han cyklandes hann ikapp Eva, vilket han bör ha gjort ungefär vid parkeringen där Långbacken har sin början. Väl ikapp måste P i stort sett direkt ha gått till attack mot Eva, som då har försökt fly springandes men hunnits i fatt och möjligen även knivhuggits i ryggen för att sedan släpas in i skogsdungen. Laban sprang vidare i riktning mot föräldrahemmet uppe på backkrönet där han 15 min. senare ses av 3 vittnen som passerar honom i en bil.