Citat:
Ursprungligen postat av
Anonymare
Det var nog inget problem innan JA hade svårt att hålla kuken i styr och konsekvenserna av detta.
Menar du att det var hans plikt att stå emot och säga nej när två svenska kvinnor, var och en för sig, uppenbarligen ville ha sex med honom och kvinnorna på eget initiativ skapade möjligheter för detta.
Intressant! Det är ett argument som tidigare använts mor kvinnor, att en 'fin' kvinna 'håller på sig' men att det är i männens natur att hela tiden försöka. Nu är fallet det omvända. Naturligtvis ska svenska kvinnor försöka ha sex med män de finner attraktiva, om så bara för en natt, medan det är mannens plikt att hålla på sig, knäppa gylfen ordentligt och inte ge med sig. För annars .... skam och förnedring! Håller han inte på sig är han en våldtäktsman! För ingen fin kvinna vill ju egentligen ha sex ... så är vi tillbaka till den gamla sexualmoralen likafullt.
Är det så svårt att förstå att det rörde sig om samtyckessex mellan vuxna som gärna hade sex? Frigorda från den gamla idén att det är fult och skamligt och bör fördömas så länge de inte fått Guds och församlingens välsignelse av en präst som vigt dem i deras jungfruliga tillstånd till ett monogamt äktenskap tills döden skiljer dem åt.
Att denna frigjordhet kan leda till emotionella dilemman som svartsjuka och avund är en annan sak. Men är det mannen som går vidare eller kvinnorna som inte kan släppa taget som ska klandras?
Försvarar du deras hämndanmälan? Att anmälan var ett straff framgår väl av intervjuerna i HäPM.