Citat:
Ursprungligen postat av
berra77
Jag tror inte att det är slemhög-tider på gång i Sverige, möjligen i Nordkorea.
Det blir nog snarare kurtan-, Alpha- och Svenne-tider.
Ett mått på att Sverige inte är kört i botten av alliansen är statsskuld/BNP
2006: 45.2%
2014: 33.8%
Din låga stadskuld har du bara på pappret och beror på Sverige är världens näst mest privat/företagsmässigt belånade land. Klart det kan se bra ut då...sålänge det varar och skiten inte träffar fläkten vilket det gör snart.
Ni nyliberala miffon är ju totalt värdelösa. Man är inte kommunist för man ser skillnad på bostäder och hur vikigt det är för folkhälsan och ens liv jämfört med ett paket mjölk.
Man är inte kommunist för man inte vill hyresvärdar ska skinna folk när folk måste bo och vill ha reglerade vinster på detta område. Man är inte kommunist ifall man vill att hyresvärdar ska bygga billigt med frikonkurrens inom producentledet vilket det inte är idag och med 3.5-4% direktavkastning. Kommunister vill ha noll vinst.
Vart får ni kommunist ifrån? Jag hatar kommunister med 5-års produktionsplaner på glödlampor eller mat, åsiktsförtryck, lika löner för alla arbeten, statligt ägande av allting, förbud mot religion, förbud mot fri näringsfrihet för privatpersoner och kommunisters hat mot äganderätten. Jag värderar materiella saker högt och är en prylbög. Kommunismen dödar alla incitament för att förbättra sitt liv och hur man en gör sitter man i betongen och miljonprogrammet med en köttbit och en vodka. Kommunismen är avundsjukans mörka ideologi. Kommunsimens är en estetiskt själdödande ideologi som lyckas producera 17 våningars betongkaserner utan någon fasad utsmycknad så man går in i en djup depression.
Jag hatar kommuismen nästan lika mycket som nyliberaler.
Jag är för Sveriges blandekonomi och fri handel, fri konkurrens (Vill ha frikonkurrens och möjlighet för små bolag att bygga hus så dom stora drakarna får sänka byggkostnaderna), lönespridning som idag i nordiska länderna mellan arbetar och akademiska jobb och marknadsekonomi som är till viss del reglerad. Sverige på 80-talet men även idag och hur bostadsmkarnaden såg ut ram till år 2006 var inte nord korea haha vilket skämt ni är.
Det är inte kommunism, det är socialism på vissa samhällsviktiga funktioner. Sverige och nordiska länderna har dom bästa ekonomiska ekonomiska systemen som världen skådat och socialdemokratin som byggt ut välfärd och offentlig sektor och rättigheter och skydd för alla mot den värsta privata ondskefulla människrona är helt otroligt och något jag slåss över att bevara, för etniska svenskar då.