2016-12-03, 13:32
  #961
Medlem
Wayaheads avatar
Pajasen Schyffert börjar precis som Storpajasen Schulman bli rädd på riktigt, och det finns det fog för, då de precis som så många andra kräk upptäckt att de målat in sig i ett hörn. Hörnet krymper för varje dag!
2016-12-03, 13:47
  #962
Medlem
PiusXIIIs avatar
Schyffert är ståuppkomiker. Det är hans jobb att håna så många som möjligt.
2016-12-03, 13:52
  #963
Medlem
De riktigt obehagliga är ju kommentarerna. Vilket jävla hat. Mot "de rika" som om det var en grupp för sig. Förvirrade jävlar.
2016-12-03, 14:09
  #964
Medlem
Hegamons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cerealtubeman
En rädsla för att tala med städhjälpen eller rädslan över att grannen byggt ett dyrare kök eller finns det en legitimitet bakom rädslan?

Henrik Schyffert verkar inte tycka om dom som har mera än han själv. Nu när rikare personer i Stockholms city riskerar "home invaders" då vi går mot kontantlöst samhälle, då blir Henrik skadeglad... Säger en hel del om den här Schyffert om han nu verkligen är just skadeglad pga av att rika drabbas av "home invaders". Alltså kriminella söker upp företagsägare i sina hem och bedriver utpressning på plats.

Om legitimitet finns bakom rädslan: Ja förvånar mig inte ifall det finns legitimitet bakom viljan bland mångmiljonärer att skydda sig mot kriminella gäng som dyker upp oanmälda.
2016-12-03, 14:21
  #965
Medlem
beer-goggless avatar
Nån som har koll på tidslinjen över Schyfferts utagerande i migrantfrågan kanske kan kolla om hans sluggande började när han blev granne med Reinfeldt.

Schyfferts vurmande och högljudhet kanske bara är resultatet att han vill stajla in sig hos husets/kvarterets upplevda alfa-hane (d.v.s. Reinfeldt)?
2016-12-03, 14:21
  #966
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cerealtubeman
Kolla in filmen med samma namn med Jodie Foster. Vi här hemma har inte haft samma otrygghet som i staterna. Jag gissar att det här är första steget till riktiga gated community's. Panikrum är som storm shelters. I verkligheten ser det lite annorlunda ut då man inte ska skylta med panikrum. Som en länk ovan kan det handla om skottsäkra fönster, en snabblinje som kopplar en direkt till polisen, skyddsdörrar, kameror och dylikt.


Rekommenderar att ge sig in i skyddsbranschen

OK nu förstår jag att det finns framtidsbranscher, egentligen ganska bedrövligt, men så är det.
2016-12-03, 15:16
  #967
Medlem
Kosmos.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PiusXIII
Schyffert är ståuppkomiker. Det är hans jobb att håna så många som möjligt.
Fast det stämmer ju inte för han hånar bara alla till höger om sjuklövern.

Hade han viljat vara kontroversiell på riktigt hade han sagt något om babbar o muslimer(de som ställer till det i Sverige och är sjuka i huvet på riktigt) fast det vågar han inte.
2016-12-03, 15:21
  #968
Medlem
kakers avatar
Herr Schyffert borde hålla sig till komedi, han försöker bara suga ut det sista av det lilla kändisskapet han har kvar. Vilket inte kommer hålla länge då han är pk, och svenska folket går inte på det så kallade rasistkortet längre.
2016-12-03, 15:26
  #969
Medlem
tzjs avatar
Schyffert är en sådan person som aldrig kommer erkänna att han haft fel. Det är typiskt på den sidan staketet. Man ignorerar verkligheten totalt och bara spyr ur sig floskler på löpande band. Som en rabiat tonåring med ADHD.
2016-12-03, 15:33
  #970
Medlem
Visst är det konstigt att rika människor skulle tro att dom har större risk att råka ut för brott i hemmet än fattiga.
2016-12-03, 15:51
  #971
Medlem
Zaedrewss avatar
Om Schyffert kanske läste mer på nyheterna borde han sett att det blir nu allt vanligare med inbrott där personerna är hemma. Att okända bara tränger sig in och det läget om man nu har pengar (och då är i en större riskzon för dessa brott) så är väl inte ett panikrum en dålig idé. Men han tror väl såklart att Sverige aldrig har varit tryggare...
2016-12-03, 16:05
  #972
Medlem
EbolaTillAllas avatar
Äh han pushar bara sin föreställning "Var inte rädda": http://www.schyffert.se/

Det var väl kreativt att lägga upp denna löpsedel och sedan länka till sin hemsida.

Karln är ju bara på låtsas. Han har inte ens orkat åka till Grekland för ett photo-op med flyktingar eller posera med Somalier i Rinkeby. Tror hela han är ett ironiskt statement.

Tävling: Hitta en bild på Schyffert med en nyanländ eller en person från Afrika.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in