Citat:
Ursprungligen postat av
Hogdal
Ja det är en jämförelse som haltar, men frågan är i vilket lands favör.
Den mest citerade beräkningen som också nämns i din länk landar på att ca hälften av tillväxten kan förklaras med EUs gåvor till Polen.
Vem menar du gråter som ett barn? Jag ville bara nyansera bilden lite efter att diverse skribenter på allvar hävdar att Polen skulle vara på väg att bli en stormakt. Det hade varit fantastiskt att se länder i gamla öst klara av att vända sina sargade länder på samma sätt som Västtyskland gjorde men så är inte fallet. Vi betalar enorma summor i bistånd till länder som inte lyckas få ordentlig utväxling på dem. Ett slöseri.
Tycker svarat på frågan är ganska självklar. Västtyskland hade helt andra förutsättningar bara att jämföra med dagens östtyskland, finns en anledning att alla kör skoda i ena delan av landet och andra kör bmw.
Artikeln handlar ju om svårigheten med att beräkna effekten av dessa investeringar och Eu's överdrivna optimism , man kan ju läsa att både polska tidningar och "Economists working on the commercial market" har helt andra siffror gällande dess effekt på tillväxten , runt 0.5 %. Jag litar personligen hellre på folk som har som sitt livsuppehälle att skapa tillväxt än byråkrater/politiker 'i Bryssel.
Förhoppningsvis lyckas östländer komma ikapp väst till slut.
Ja Sverige betalar enorma summor i , 30 miljarder till eu , av dessa får Sverige tillbaka 12,7 (polen får 13 tillbaka dock betalar dem mindre ) Men jag skulle vara mer frustrerad över de 30 miljarder skattepengar SIDA's budgeten består av eller det enorma skulder Sverige och Svenskarna har.