Citat:
Ursprungligen postat av
Socialkonservativ
Frågor till kunniga i tråden:
Hur ser Turkiets relation med Syriens regering ut i nuläget?
Hur ser Syriens regerings relation ut med Kurderna i Syrien?
Varför fortsätter Turkiet att bomba kurder norra Syrien? Trodde man hade kommit överens om en slags vapenvila tillsammans med USA?
Turken inser att Erdogan kommer att sitta kvar. Man måste samarbeta med honom oavsett vad man tycker. Turken vill inte att en kurdisk stat ska skapas i Syrien. Turkiet har stora problem hemma. Erdogan var tvungen att fängsla kurdiska oppositionsledarna. Det är nära ett inbördeskrig. Om en kurdisk stat skapas i Syrien då är det säkert att det smäller i turkiet.
Assad sa i en intervju att han kan gå med på att skapa en kurdisk stat. Ryssland har enorm inflytande över Assad så Turkiet är mycket beroende av Putin där. Han kan avgöra hela frågan om en kurdisk stat med bara ett telefonsamtal till Damaskus.
Turkiet befinner sig i Syrien för att mörda kurder. Varför? Se ovan om kurdisk stat.