Citat:
Ursprungligen postat av
Fnysington
Och du måste förstå att det finns ett effektivare jämviktsnivå mellan hagelstorm och Saharavarmt. Det är nya tider nu, och nya strategier och personer krävs. Fattar man inte det är man missat tåget utan att ens försöka. Jag vill inte förändra SDs politik nämnvärt, jag vill att den får bättre genomslag. Jag tror alltså att SD i detta nu håller på att göra sig själva helt irrelevanta. Men det kanske var det som var meningen? Att andra tar över, SD fick sin kvart i rampljuset, som offentliga boxbollar?
Håller med om att det är nya tider. Vi har fått det bekräftat två gånger nu i och med både Brexit och Trump.
SD bör naturligtvis förhålla sig till det och sluta gå med på att hela tiden bli dumförklarade; de bör istället stå på sig och ryta ifrån oftare. Säga saker som är uppenbara för befolkningen som att båda de andra blocken är ansvariga för att det är som det är nu osv. Det finns ingen anledning för SD att försöka bli tjenis med de andra när partiet är så stort som det är nu. Sådant tar man efter valet.
Sverige behöver verkligen ett parti som associeras som några som för enkel, rak och pragmatisk politik. Inte som ett parti i mängden eller än värre -- som någon typ av stödparti för Moderaterna.
Däremot bör man ge SD lite tid, det var inte som om det var en månad sedan Trump vann valet.
Håller inte med om att nya personer behövs. Vi har trots allt sett Åkesson ryta ifrån och de flesta skulle faktiskt hålla med om att han har det i sig.
Enligt mig måste vi bara ha mer av en Åkesson som konsekvent uppvisar missnöje och tydligt pekar ut de saker som för vanligt folk faktiskt är helt uppenbara (och dessa saker finns det gott om). Det är inte direkt svårt att göra detta då det finns en överflöd av dyster statistik att tillgå. Detta kan dessutom göras på i princip samtliga politiska områden och gäller alltså knappast bara migrationspolitiken.