Citat:
Ursprungligen postat av
AdHominem
Teori: SD.s ökning är en eftersläpande effekt efter sommaren och den sedvanliga mångkulturella skörden.(Trumpeffekten kommer vi se först om ca 2-3 månader)
Foliehattsteori: Inizio har fått kalla fötter efter den debatt som varit om mätningarnas trovärdighet i och med Hillarys stora övertag i dessa och justerat upp SD, man kan tex se att "övriga partier" har minskat med 1,1 %-enheter samt att "osäkra väljare" inte ens redovisas vad jag kan se. hmm
Sedan kan jag inte ta en mätning där Socialdemokraterna ökar på allvar, det finns ingen som helst logik i det. Över 60% anser att Sverige går åt fel håll enligt mätningar och Löfvens förtroende är rekordlågt, rent generellt brukar regeringspartierna ha det kämpigt i mellanvalsperioder och detta bör i allra högsta grad gälla den nuvarande regeringen och under rådande kaos i samhället.
Jag vägrar att tro att S har mer än 22-23% i nuläget. Det ska väldigt mycket till för att SD inte ska vara största parti i de flesta mätningar redan om ett år och då kommer också de trendkänsliga kvinnorna strömma till partiet, om jag inte minns fel så sade Inizios opinionschef i klippet att 27% av männen och 14% av kvinnorna röstar på SD för tillfället så potentialen där är enorm.
Det ser ljust ut mao.
Jag tror inte att S har några problem att hålla ställningarna runt 27%.
Man ska aldrig utgå från att gråsossar på landsorten håller på att dö ut, det misstaget gjorde demokraterna i USA och det blev deras fall. Den rurala medelklassen är fortfarande en björnstark väljargrupp som kan sopa mattan med unga storstadsväljare.
Däremot är de inte så politiskt medvetna att de hänger med i varje liten sväng. De läser av de stora dragen, och där kan ingen ha missat att S har lagt om sin invandringspolitik 180 grader. Det har inte stoppat allt elände men det är tillräckligt för att en stor del av gråsossarnas väljarkår ska vara hyfsat nöjda.
Borgerliga väljare är mer politiskt medvetna och hänger med i de senaste turerna, och de borgare som är invandringskritiska har två stora problem med alliansen: Dels har de inte glömt eller förlåtit Reinfeldts galenskap, och dels är de rädda för att C, KD och FP ska förstöra allting och tvinga M till dumheter som ökar invandringen igen. Dessutom framstår alliansen som klena och viljelösa som låter S+MP regera. Sist men inte minst så har M genom Kinberg Batra hittat den minst folkliga partiledare som fanns att tillgå. De lyckades välja en som var rikskänd för att ha pissat alla utanför tullarna i ansiktet genom det bevingade citatet "stockholmare är smartare än lantisar". Ingen "merit" kunde vara en större belastning i en tid när politiken i hela västvärlden har blivit en dragkamp mellan storstadseliten och alla utanför den.
Det problemet kunde även S ha haft om Sahlin fortfarande varit partiledare, men som tur är för S så har de en lantis från Sollefteå vid rodret.
Därför kan S ligga stilla medan M fortsätter tappa till SD, trots att konventionell visdom säger att S borde tappa i regeringsställning och att M borde öka i opposition.