Citat:
Ursprungligen postat av
UpintheTrees
Skrev mitt första HP våren 2016 och fick då 1.1 (1.4 på verbala, 0.8 på kvantitativa). Pluggade sedan en del matematik (gick igenom Matematik A-bok, en del Khan Academy samt kollade på ett par gamla prov) fram till provet som var nu i höstas. Blir det en likadan normering som i våras kommer mitt resultat på höstens prov att landa på 1.3 (1.6 på verbala, 1.0 på kvantitativa). Fick 68 p på verbala och 48 p på kvantitativa. När jag gått igenom provet och mina svar såhär i efterhand anser jag att ca 70-80 % av mina felsvar på de kvantitativa uppgifterna beror på slarv.
För att kunna komma in på den utbildning som jag ska påbörja hösten 2017 behöver jag nå upp till minst 1.55 (helst 1.6) vid vårens prov. Jag behöver alltså höja mig med 0.3. Är detta en möjlig/rimlig höjning att göra som ni ser det? Vilken pluggmetod tror ni fungerar bäst? Bör jag satsa mer på att göra gamla högskoleprov under tidspress (i.o.m. min känsla av att jag tyvärr slarvade p.g.a. stress i samband med det senaste provet) istället för att repetera grunderna i matematiken?
Jag fick i höstas följande resultat på de olika delarna (om det kanske kan säga något mer om vad jag bör fokusera mina förberedelser inför vårens prov på):
XYZ: 13/24, KVA: 10/20, NOG: 11/12, DTK: 14/24
ORD: 16/20, MEK: 18/20, LÄS: 19/20, ELF: 15/20
Först och främst; grattis till din eventuella höjning i våras. Bra jobbat!
En höjning på 0,3; med fokus på kvantitativa är fullt möjlig för dig! Du har dessutom nästan 5 månader på dig.
Du skriver att 70-80% av dina kvantitativa fel beror på slarv. Det tror jag inte stämmer! Har man 70-80% fel så beror det på mer än slarv enligt mig.
Förslag på upplägg: gå igenom alla grunderna i matematiken. Ordentligt! Använd alternativa källor; Khan, riktig mattebok, youtube osv.. Lär dig reglerna grundligt; förstå allt från grunden. Du måste förstå! Det räcker inte att kunna alla formler. Lägg ner en månad enbart på detta!
Därefter; gör gamla prov (kvantitativa delarna)! Gör ALLA under samma tidspress som på riktiga provet. När du har gjort 10-15 gamla kvantitativa så lär du dig ganska snart hur du arbetar mest effektivt - när du ska gå vidare till nästa uppgift osv. Alla fel du gör går du därefter igenom NOGGRANT och grundligt. Var det ett "slarvfel", utred då ORDENTLIGT hur du ska göra vid näta prov för att inte upprepa det. Var det ett fel pga "kunskapsbrist" så är det till att nöta teorin igen!
Så;
1. Teori och kunskap. Detta steg kan man inte hoppa över. Förstå matematiken, lär dig inte bara formlerna utantill.
2. Nöt gamla prov (många) med samma tidspress som på riktiga HP.
3. Utred felen. Lär dig av felen. Utarbeta metoder för att de inte ska upprepas.
På detta sätt kommer dina XYZ och KVA höjas rejält.
DTK-delen är i mitt tycke den lättaste delen att "lära sig". Jag har själv haft full pott på den delen de senaste 3 proven. Där handlar det om att nöta gamla prov så att man lär sig 20-30 olika sorters diagram, kartor osv. Så att du är bekant med gränssnittet, symboler osv. I denna del är det i princip bara de fyra räknesätten. Lär dig att dividera stora/små tal med varandra; snabbt! De flesta kan räkna ut tex 2000/0,36; men DU ska lära dig att räkna ut det SNABBT! Läs litteratur om hur du blir bättre på huvudräkning, överslagsräkning osv. Full pott på denna del är relativt lätt om man ger det lite tid.
Kan inte nog poängtera vikten av att lära sig skriva under tidspressen! Viktigt, viktigt, viktigt!
Du behöver en höjning 0,5 på kvant, vilket inte alls är omöjligt. Du tar 1,55-1,6 i vår om du
kämpar lite med matten! Lycka till!