Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Vad baserar du detta på? Snarare tyder det på att Trump leder efter early voting, och kan ha en mycket bra turnout imorgon. Dem vann Colorado både 2008 och 2012 men nu har Trump åtminstone 50% chans tror jag.
18 är det, inte 6.
Och hört talas om battleground states / swing states? Ohio är en sådan, och är med sina 6 elektorsröster viktigare än Kalifornien med sina 55 elektorsröster. Du kanske bör vänta lite med att kommentera i tråden om du har så dålig kunskap över hur valet i USA går till.
Ohio var demokratiskt både 2008 och 2012, mycket viktigt om Trump tar Ohio.
Jo, men detta avgör inte valet! Trump
måste dessutom ta Florida, plus några delstater där Hillary har ledningen för att kunna vinna. Hillary har, i motsatts till Trump råd att förlora i Florida och ändå vinna presidentvalet, om hon inte förlorar på för många andra ställen också.
Snälla! Scrolla den till en mycket pedagogiska "ormen" på sidan. Även om du inte håller med om att Hillary leder i vissa stater så hjälper bilden av "ormen" dig att förstå att Trump, med mycket stor säkerhet, har en längre väg till presidentposten än Hillary har:
http://projects.fivethirtyeight.com/2016-election-forecast/