Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Spännande!, där jag kommer ifrån kostar ett enkelt torpställe drygt en miljon. Desto längre ifrån ära och redlighet desto dyrare!Sålunda är dina personliga erfarenheter helt orelevanta i en svensk kontext.
På vilket sätt blev mina erfarenheter irrelevanta av det du skrev? Jag har sett från nära håll hur hus på en liten ort har blivit osäljbara då det helt dominerade företaget slog igen över en natt.
Detta drabbade alla på orten mycket hårt, även pensionärer då all service på orten förstås drabbas.
Bo kvar som arbetslös med miljonlån på en död ort, eller ta tag i sitt liv och flytta dit jobben finns men då också få skaffa ytterligare en bostad som ska betalas, det är alternativen.
Själv var jag smart nog att flytta till Stockholm och skaffa jobb och bostad där istället, det var mycket säkrare och bättre.