Citat:
Ursprungligen postat av
Remark
Med tanke på den massiva tekniska bevisningen, tror du på allvar att det spelar någon avgörande roll? Vad som finns i slasken vet vi inte däremot kan vi nog vara rätt säkra på att OM det funnita det minsta lilla så hade advokat Inger Rönnbäck förvandlat det ynka kornet till en gigantisk plym.
Det finns ingen massiv teknisk bevisningen. Försök komma ihåg siffran 10 och sporadisk/ologiska.
IR fick inte en chans att hinna gå igenom slasken ordentligt innan rättegången i tingsrätt. Skaraborgs tingsrätt ( som har en lagman som fått skarp JO-kritik, som har domare som
hittar på brottsbenämningar som i detta fallet, som utser jäviga försvarsadvokater dvs alltså medverkade till att NB inte fick något försvar de första 7 förhören - i ett mordåtal!) fick in förhandlingsdatum
rekordsnabbt.
Dom kan inte ha mycket att göra i den domstolen.
Lagman och LS är ju också grannar förresten.
Men i överklagan till hovrätten skrev IR
en mycket bra vitbok över fallet. Jag hoppas de flesta förstår att det därför hon nu smutskastas så enormt i denna tråden och i alternativtråden.
Denna vitbok är farlig och måste därför förtigas och upphovskvinnan göras ned.