Citat:
Ursprungligen postat av
Disciplina
Vad jag skrev var att en tredjedel av lesbiska kvinnor utsatts för partnervåld av en man, vilket är helt sant, och att man därför inte kan dra slutsatsen att lesbiska relationer skulle ha mer våld än heterorelationer - utan att detta är en antifeministisk myt.
Nej, det var inte alls var du skrev - du skrev att du kunde räkna bort en tredjedel av de utsatta - och det är inte alls vad som står i rapporten.
Citat:
Du kan förstås dra in upprepad utsatthet i bilden, vi kan låtsas att de 20 % av lesbiska kvinnor som utsatts från mer än en partner alla finns i kategorin som också utsatts av en man - men då måste vi ju betrakta att även inom heterorelationer så har 30 % av kvinnorna utsatts från mer än en partner. Det vill säga, hur du än vrider och vänder på statistiken så motsäger den den antifemistiska myten jag tog upp i TS.
Nej, det du länkar till ger inte stöd för det du hävdar. Du läser in saker som inte står helt enkelt.
Vi kan låtsas att de 20% lesbiska som utsatts av både män och kvinnor -- och då faller ju tredjedelen du vill räkna bort rätt platt.
Vi kan konstatera att kvinnor som är våldsamma också i heterosexuella relationer ofta är det upprepat ....
Citat:
Vad fan tänkte du att det där citatet skulle bevisa? Ja, när heteromän utsätts för partnervåld så är det oftast en kvinna som är gärningsmannen. Bra gjort Micro, då är det ju bevisat att kvinnor är lika våldsamma som män... eller inte.
När bisexuella män utsätts så är det oftast en kvinna - när lesbiska utsätts så är det oftast en kvinna ...
Edit:
Jag förenklar det lite åt dig - så kanske det blir lättare att läsa och förstå...
The majority of bisexual men
(78.5%) [...]
reported having
only female perpetrators of
intimate partner violence
Citat:
Du är för fan helt jävla efterbliven. Alla försök att resonera med dig är bara slöseri med tid och kommer att leda till att den här tråden går förlorad i ytterligare sidospår. Jag är i alla fall glad att du tar kvinnohatarnas parti, för alla som på något sätt förknippas med dig förlorar ju på det. Från och med nu ska jag undvika att svara dig i den här tråden och jag skulle verkligen uppskatta om ni andra kunde göra detsamma.
Jepp, jag är väldigt efterbliven som faktiskt läser på sidan som du så spydig hänvisade någon annan till ...
Hur vore det om du själv läser vad som faktiskt står på den?
Edit:
Gällande våld mot barn så fick du också en utmärkt länk - som du valde att negligera det mesta i ...
En stor del av ökningen i de anmälda brotten mot barn 7–14 år beror på anmälningar (bland annat från skolan) om våld mellan jämnåriga. Så hur många av de misstänkta är då själva unga? Statistiken över misstänkta personer visar att närmare 18 procent av de som misstänks för misshandel mot denna åldersgrupp är i åldern 15–20 år (2015). Men då är det viktigt att komma i håg att den siffran endast omfattar misstänkta personer över 15 år. Ett mycket stort antal brott mot barn 7–14 år syns alltså inte i statistiken över misstänkta personer eftersom gärningspersonen i många fall inte fyllt femton och därmed inte är straffmyndig.
Av de misstänkta för misshandel mot små barn är andelen kvinnor relativ hög jämfört med andra brott, över 40 procent av de misstänkta för misshandel mot barn 0 – 6 år är kvinnor (2015). Det är ofta en förälder eller styvförälder som anmälts som misstänkt.
https://www.bra.se/bra/brott-och-statistik/barnmisshandel.html