Mäns våld har ju blivit lite av en käpphäst för många feminister, och i samtidsdebatten är det oftast något som påpekas utan att för sakens skull inkludera någon vidare meningsfull analys. Detta till trots verkar det finnas ett ändamål med att upprepa dessa fakta, eftersom vissa gör allt de kan för att leva i förnekelse.
I en av mina senaste diskussioner möttes jag av flera flera välbekanta faktoider. Det är inte första gången jag har hört dessa påhitt, utan de upprepas flitigt av diverse antifeminister.
När jag bemött dessa vanföreställningar möttes jag av det sedvanliga "men det spelar ändå ingen roll att jag hittade på det". Vissa män verkar helt enkelt känna sig nödgade att överdriva kvinnors våld och förminska mäns att skapa intrycket att könens våldsbrottslighet skulle vara likartad, trots att så inte alls är fallet. Genom att hänge sig åt faktaresistens snarare än att försöka ge sig in i en saklig diskussion om vilka som är orsakerna till mäns våldsutövande så framstår de bara som en del av problemet, män som slätar över den manliga våldsamhetsnormen istället för att tala om att de flesta män inte är våldsbrottslingar och försöka finna orsaker till att vissa blir det. Genom att låtsas som att problemet inte finns legitimerar ni snarare feministernas världsbild av våldet som ett övergripande mansproblem - snarare än något som kan isoleras till enskilda grupperingar - och att ni känner er tvungna att ljuga om fakta för att försöka avtvå er själva.
Så låt oss höra, varför känner ni att ni behöver ljuga om mäns våldsbrott? Vad tror ni egentligen förbättras av att ni sprider desinformation om mäns våld?
I en av mina senaste diskussioner möttes jag av flera flera välbekanta faktoider. Det är inte första gången jag har hört dessa påhitt, utan de upprepas flitigt av diverse antifeminister.
Citat:
Fakta är att gärningsmannen vid misshandel av barn är en man i två tredjedelar av fallen.Ungefär som att det är ungefär 50/50 i barnmisshandel, återigen så är det inte viktigt att män har litet övertag. Det handlar om hur det finns rötägg hos båda könen, när feminismen vill göra gällande att bara mäns våld mot kvinnor ska det talas om, det kan man göra politik utav! Då det fysiska övertaget skapar statistik som gör gällande att män är mycket värre statistiskt i just kategorin "misshandel av partnern".
Citat:
Fakta är att en tredjedel av lesbiska kvinnor utsatts för våld av en tidigare manlig partner (vilket är talande om något), och att när man bortser från dessa fall är de mindre utsatta än heterosexuella kvinnor.När jag bemött dessa vanföreställningar möttes jag av det sedvanliga "men det spelar ändå ingen roll att jag hittade på det". Vissa män verkar helt enkelt känna sig nödgade att överdriva kvinnors våld och förminska mäns att skapa intrycket att könens våldsbrottslighet skulle vara likartad, trots att så inte alls är fallet. Genom att hänge sig åt faktaresistens snarare än att försöka ge sig in i en saklig diskussion om vilka som är orsakerna till mäns våldsutövande så framstår de bara som en del av problemet, män som slätar över den manliga våldsamhetsnormen istället för att tala om att de flesta män inte är våldsbrottslingar och försöka finna orsaker till att vissa blir det. Genom att låtsas som att problemet inte finns legitimerar ni snarare feministernas världsbild av våldet som ett övergripande mansproblem - snarare än något som kan isoleras till enskilda grupperingar - och att ni känner er tvungna att ljuga om fakta för att försöka avtvå er själva.
Så låt oss höra, varför känner ni att ni behöver ljuga om mäns våldsbrott? Vad tror ni egentligen förbättras av att ni sprider desinformation om mäns våld?