Citat:
Ursprungligen postat av
volvo 240
Ja för det är ju verkligen demokratiskt att hålla på så som du beskriver mot sin demokratiskt valda president....
Visst bor det en liten Stalin i dig ändå va?
USA har aldrig varit demokratiska utomlands, de har tillsatt Diktatorer och Fascister som stödjer USA, Det var USA som tilsatte mördarregimen i El Salvador i slutet av 70-talet och över 500.000 människor mördades, främst fattiga bönder.
Trump är en bananrepublik diktator fast i USA, han stödjer inte USA överhuvudtaget, han är vän med Putin och det är fel sorts vänskap för USA, så USA kommer göra samma sak med Trump så som dom gjorde med Allende i Chile.
Så har USA alltid gjort och kommer göra även i framtiden.
När det gäller Trump så är det enda positiva att få bort honom eftersom han kommer bli en katastrof som president, det har han bevisat gång på gång under kampanjen.
Karln klarar inte av att hålla dialoger igång i mer än 30 minuter, sedan blir det katastrof, varje debatt har misslyckats tack vare detta.
Trump fattar inte ens att USA:s president inte har fria händer och delvis fråntagen makt, det beror på att presidenten inte ska kunna förvandlas till en despot, ett arv från Revolutionen 1776.
All makt går genom representathuset och den som styr representathuset är i dag kraftiga Trumpmotståndare och mycket talar för att dessa krafter även kommer vinna representathuset i detta val.
Clinton kommer heller inte få något gjort eftersom de kommer blockera allt som kommer från henne så som dom gjort mot Obama i 6 år nu.
Det är därför USA är på dekis, Republikanerna är orsaken till all politisk förstörelse och det vet de om själva.