2016-10-16, 02:56
  #3913
Medlem
Hunden007s avatar
vem tror ni blir nästa norsk och åka fast?
Citera
2016-10-16, 03:02
  #3914
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Fabulator
OK.
Så du mener at verdens beste skiløper tror og synes hun skal bli bedre ved å "dope" seg med leppomade mot sine sprukne lepper?

Nej, vi menar att hon är "världens bästa" på grund av att hon är tokdopad och hålls systematiskt bakom ryggen av den norska apparaten till vilken du tillhör. När domen väl föll visste samtliga aktörer att dom skulle peka ut en "solbränd läpp" och tillbörlig läppbalsam - ett mönster vi känner igen från samtliga dopingfall.

Citat:
Er det da ikke litt merkelig at hele hennes historie ved å oppgi hva hun har tatt - stemmer prikk overens med de svært lave verdiene av virkestoffet i leppesalven Norsk Antidoping fant?

Begriper ingenting. Tala ordentligt eller Google translate ditt snömos.

Citat:
Det er nok helt rett i at dette aldri ville skjedd i Sverige, for der tar man ikke antidoping på alvor og avholder ikke lignende kontroller.

Vad har Sverige att göra med Er statssanktionerade doping?
Citera
2016-10-16, 03:16
  #3915
Medlem
horomhebs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fabulator
Man må være svensk for å tro at en verdensklasseutøver som Therese Johaug meningsløst "doper" seg med munnsalve.

Stakkars folk.

Sagt av någon som kommer från ett land vars främsta uppfinning är osthyveln.
Citera
2016-10-16, 03:38
  #3916
Medlem
Hunden007s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av horomheb
Sagt av någon som kommer från ett land vars främsta uppfinning är osthyveln.

ja och ett där längdåkningen är allt. vad har Norge utöver Skidor och Damhandboll? går det dåligt kan alltid vi säga vi har Hockeyn och Zlatan.

men Johaug är en fuskare likt hela Norge är. Björgen gråter för hon är rädd och åka fast likt Johaug skulle hon varit ren hade hon inte behövt vara rädd.
Citera
2016-10-16, 03:48
  #3917
Medlem
vegeges avatar
Undra hur denna bortförklaring hade mottagits om den kommit från ryskt-håll. Nu är väl folk ganska kritiska ändå men det finns nog en hel hög som kopplar in den "kognitiva dissonansen" i vanlig ordning, det brukar nämligen vara så när den bistra verkligheten presenterar sig.

Halveringstiden är 16 timmar och skall ha "intagits" 12 dagar innan testet, mao en högst osannolik förklaring, om någon ens trodde på den från första början.

http://bilderblogg.se/sport/therese-johaugs-teater-ar-skamlig.htm

En bra text om haveriet.
__________________
Senast redigerad av vegege 2016-10-16 kl. 03:58.
Citera
2016-10-16, 07:13
  #3918
Medlem
horomhebs avatar
Vet inte varför jag tycker de här passar så bra in i sammanhanget...

https://www.youtube.com/watch?v=jXGkA5ckpGk
https://www.youtube.com/watch?v=AW_CENQPFEg

Den unge mannen verkar ju åtminstone lite trovärdig, relativt sett.
__________________
Senast redigerad av horomheb 2016-10-16 kl. 07:21.
Citera
2016-10-16, 08:40
  #3919
Medlem
Hejsan. Har läst tråden sedan i torsdags. Kul med lite norska röster.

Det jag tycker är märkligt:

1 Om hon har återkommande problem med läpparna, varför har hon inte med sig sitt egna / vanliga kräm till Italien? Att solen är stark i alpernna är väl inget nytt?

2. Om läkaren har med sig massor av mediciner men glömde just den mot brända läppar. Vilket är möjligt då köper man ju inget nochalant i det lokala apoteket, han borde läsa jätte nogrant?

Poängen i 2an är att köpa medicin utomlands borde vara så ovanligt och inget rutin jobb för läkaren att han läser allt noga och inte casual handlar?

3. Varför talar hon i sin lokala tidning att hon kollar allt tre gånger och nämner krämen som exempel?

4.
Varför är presskonferensen nio dagar senare? Hade jag varit henne och oskyldig så vill ja ha presskonferensen så snabbt som möjligt för att få det avklarat och sedan fokuserat på säsongen, inte våndads i nio dagar?

5.
Hon gråter utan att gråta och har letat upp fulaste tröjan i hela Norge, eller är det en slump att instagram jätten sitter i en grå tröja, medans herrarna sitter i kostym? Så tröjan, hulkandet, slå näven i bordet skall vara en nio dagars gammal reaktion som det har sparat?

Läkaren ser ganska avslappnad ut. Nio dagar efter beskedet kan man ju hålla en rationell presskonferans,ar man nervös kan man ju ha ett manus framför sig, klä sig och inte hulka.

Är hon rasande på läkaren som gjorde allt fel vill man nog inte sitta vid hans bord, karriären och varumärket helt förstörd.

Varför spela upp ett skådespel om man är oskyldig?

6.
Presskonferensen nästa dag med Marit och flugan. Marits kroppsspråk skrek av skuld, som om hon själv var påkommen (eller vad tyckte ni?). Marit snack om att sluta? Vem missar en säsong, tränar stenhårt för att två veckor innan start fundera på att sluta? ?

7. Hedi weng den eviga tvåan och trean, hur känner hon nu? Oro eller ilska?
Citera
2016-10-16, 09:03
  #3920
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Marion86
Håller inte, bara Johaug som springer runt med munsår, vad skulle dom andra skylla på?
Biverkningar uppträder inte på 100% av dem som tar det. Det räcker med att 10% av brukarna får en biverkning så betecknas den som "vanlig".

Lite kul ändå när man fattar hur det hänger ihop. Hon får munsår av sterioddopingen, och som cover-up visar de fram en salva som inte används mot munsår (herpes) utan mot sårig torr hud.
Citera
2016-10-16, 09:05
  #3921
Medlem
2 uppgifter man vill att media ska fråga Norge och medicintillverkaren om.

1. Enligt bipacksedeln är inte ens trofodermin till för att använda på läppar(slemhinnor) utan för hudsår. Munsår är dock en bieffekt. Låter inte troligt att en medicin med bieffekt av munsår ska användas till just munsår.

2. Pfizer har trofodermin i sitt sortiment. Fredrik S. Bendiksen har en lång karriär på chefspositioner inom Pfizer.

Edit: Ser nu att Aftonbladet i vart fall berört punkt 2 men inte ställt någon till svars.

http://www.aftonbladet.se/sportbladet/vintersport/skidor/article23723123.ab
__________________
Senast redigerad av Feodor 2016-10-16 kl. 09:18.
Citera
2016-10-16, 09:14
  #3922
Medlem
Jag hoppas man går bakåt i tiden och granskar gamla prov som Norges landslag lämnat.

Det luktar gammal torsk om Norge....
Citera
2016-10-16, 09:15
  #3923
Medlem
Discgears avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Marion86
Håller inte, bara Johaug som springer runt med munsår, vad skulle dom andra skylla på?
Torr slida. Det är det normals användningsområdet för denna kräm.
Citera
2016-10-16, 09:27
  #3924
Moderator
vfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fabulator
Fortell meg hva som er "sanning" - du som er svensk og "klok".

Jeg ser fram til å lese av ditt overflødighetshorn av kunnskap.

Jouhag är dopad och den historian om salvan är helt osannolik, jag förmodar att både läkaren och Jouhag är läskunniga och kunde se vad som står på förpackningen. En annan sanning är att Norska åkare regelmässigt erbjuds astmamedicin trots att dom är friska.

Citat:
Ursprungligen postat av rex144
Justyna Kowalczyk har blivit lurad på många medaljer, norskorna har dopat sig under alla år, skidsporten i Norge påminner om DDR, de har lurat världen, längdskidåkning är som en jävla religion i Norge, hundratals miljoner pumpas in i denna sport årligen, sponsorerna kräver medaljer, 70% av de norska skidåkare är astmatiker och så tar de även anabola steroider

det är en masspsykos i Norge vad gäller skidlandslaget

Du kanske inte ska ta upp Justyna Kowalczyk just i detta fallet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in