Citat:
Ursprungligen postat av
grobiankungen
jag vill poängtera att detta inlägg inte syftar till att diskutera norska krämhistoriens sanningshalt utan medias rapportering av detta fall
Aftonbladet skriver:
"Att historien om apoteket i Livigno stämmer råder det nu inga tvivel om.
Norska TV2 har fått tillgång till kvittot från apoteket i Livigno där tuben köptes.
Farmaceuten, som heter Monica Faifer, bekräftar för tv-kanalen att en tub Tofodermin såldes den 3 september klockan 9:55, och att den bevisligen hjälper mot läppsår.
Hon säger även, efter att ha sett en bild på Bendiksen, att hon inte minns att läkaren köpt salvan och att den betalades kontant."
Nu börjar man bli konspiratorisk. Detta är ju skrivet som för att lura folk som inte kan läsa riktigt?
Stycket säger alltså att det finns något bevis på kvitto från norsk landslaget. Men däremot att apotekaren inte känner igen läkaren på bild. Finns kvitto på att en kräm är köpt kontant visst datum av okänd.
Men Aftonbladet beskriver det som att "det råder inga tvivel om att historien stämmer nu"
Missar jag något här?? Detta är ju helgalet? Vad har AB för agenda??
Uttalas Monica Faife's efternamn, Pfizer
Nämen om läkaren bluffat så skulle han ju haft en enorm tur att pricka rätt eftersom det bara såldes en tub under den perioden dom var där, alternativt nån i hans stab skulle köpt salvan, men är det så viktigt att just läkaren köpt salvan, han är den ansvariga för att ha gett Johaug den, lr!