Citat:
Ursprungligen postat av
teren
Intressant att veta bara: varför köpte du just Renato Sanchez och Douglas Costa?
P.g.a att du trodde dessa var spelare som skulle gå upp (ren magkänsla) eller någon annan anledning?
Och varför sålde du dem just före TOTW?
Jag har för tillfället 30k coins som ligger och skräpar. Min plan var egentligen att förbättra mittfältet med Cazorla eller köpa Mahrez som RW när jag sparat ihop lite till, men om jag vill få dessa coins att växa istället, vad ska jag göra?
På FUT 15 så kunde jag seriöst tjäna 100k om dagen, på att köpa Robben/Hazard/Pogba billigt och sälja dyrt genom att spamma transfermarknaden och vara snabb på buy now. Men detta sätt funkar inte längre.
Om du inte vill avslöja dina innersta hemligheter här så dra iväg ett pm. Jag vill gärna veta mer om detta.
Renato Sanchez var det en kompis som pratade om, att han var billig och att han var riktigt bra på spelet. Så för honom var det en magkänsla jag fick att han troligen skulle gå upp när fler hade spelat med honom och insett hur bra han var.
Med Douglas Costa var det så att jag fick han själv i paket tidigt. Blev jädrigt glad för jag trodde han skulle sälja för riktigt mycket. Men när jag tänkte lägga ut han såg jag att det inte var som jag alls trodde. En med 5 star skill, ruskigt snabb och spelar i Bayern trodde jag skulle vara dyrare. Så jag tänkte att det priset måste gå upp snart så jag höll den jag fick i paket och köpte på mig fler.
Varför jag sålde innan TOTW var några olika anledningar. Mest för att korten jag hade kändes som att de stagnerat i ökningen. (Hade fel där, Sanchez ökade några tusen till). Sen inbillar jag mig att när ett nytt TOTW släpps så köper folk mycket paket, mer paket = folk får mer pengar och fler utav de ovanliga korten kommer ut på marknaden. Så utav den anledningen ville jag vara klar med mina gamla affärer innan det släpptes så att jag kunde köpa något nytt när korten stod lägre under den första TOTW-hypen.
Vad man kan göra med 30k vet jag inte riktigt. Är man inne på
www.futbin.com kan man ju följa alla spelares olika priskurvor. Tittar man där så går ju billiga spelare upp och ned väldigt mycket. Svårt att förutspå. Men man kanske skulle satsa på att investera i någon spelare du tror kommer ha en bra match i helgen som kommer (svårt att förutse, men kolla vilket lag spelaren möter, form osv för att få fram så mycket information som möjligt). Sen hoppas du att spelaren gör en bra insats och då kommer hans värde att öka. (Exempel gjorde ökade Bentekes pris från ungefär 2.4k till 3.6k efter sitt hattrick mot Gibraltar för några dagar sen. Det låter kanske inte så mycket men hade du investerat dina 30k i Benteke innan den matchen och sålt efteråt så hade du gjort 15k.)
Det är väl ett sätt att starta på tänker jag.