Citat:
Ursprungligen postat av
Solglittret
Det vore nog faktisk till och med bra för honom själv med ett icke tidsbestämt straff. Han hade ju väldig ångest inför frigivningen sist. Tror att han kanske - egentligen - mår bäst i kriminalvårdens hägn.
Frågan är bara om detta händelseförlopp med ett tiotal slag o sparkar enbart mot huvud o ansikte under en så kort tidsrymd på mindre än 13 minuter är att betrakta som dråp/misshandel eller mord.
Vad var hans uppsåt? Troligen var det inte planerat? Vad hade han att vinna på att hon dog? Ville han verkligen döda henne - eller vilket är mest sannolikt - var han för hög o drogad för att göra en adekvat riskkalkylering av sitt våld?
I betraktande av tidigare våld han utövat inkluderat tidigare vållande till annans död så borde han få livstid för mord. Men kanske är inte själva gärningen sådan att morddom kan avges, det kanske endast är dråp och i värsta fall endast vållande till annans död. Tror att det är därför som åklagaren försöker stapla mängder av ytterligare anklagelser, misshande, hot, förtal, annan kvinnas misshandel etc.
Förhoppningsvis kopplas någon specialist på dödligt våld i nära relation in, som kan ge en helhetanalys av
det destruktiva beroendemönstret i förhållandet mellan denna fullblodsspsykopat och en sårbar och instabil tjej som fastnat i hans garn.
Med tanke på den massiva bevisningen i form av smsens karaktär och explicita beskrivning av relationens mönster av hot, våld, förnedring , stalkning, svartsjuka och hjärntvätt kombinerat med sexuell besatthet, bindningar genom löften och desperata drömmar, ges en exemplarisk bild av hur en sådan folie a deux ser ut i verkligheten.
Det hör till bilden, enligt min mening, att de båda hade mycket gemensamt som känsla av mindrevärde, kroppsfixering, beroende av bekräftelse, sårbarhet och instabilitet mm.
Bskgrundshistorian hos BO är ganska typisk för ett potentiellt kvinnligt brottsoffer som passar som hand i handske för en person som GM - Hon hade förlorat sin pappa när hon var 1 år, ingen stabil fadergestalt, varit en tid på fosterhem i barndomen, oklart varför.
I förhöret med modern framkommer att de inte hade någon nära relatio nosv. Bilden av en i grunden vinddriven tjej med en oerhörd längtan efter trygghet, kärlek och tillhörighet, med tillitsproblematik och som dessutom blivit sviken under föregående relationer . Magnus otrohet - kränkt och sviken vilket kan ha utlöst hennes, som jag ser det, barndomstrauma av otrygghet och desperation
Hon var i ett sårbart, utsatt och psykiskt instabilt läge när hon träffade GM. Den hjälp som erbjudits Lotta har i mina ögon varit ganska omfattande och i många fall empatisk. Möjligen har hon haft erfarenheter sedan barndomen av sociala myndigheter som gjort att hon tappat deras tillit och inte känt sig tilräckligt säker på att hon kunde lita på deras utlovade skydd och agerande.
Ang det utdragna o grova våldet och blodbildsanalysen från brottsplatsen så står väldigt tydligt i Akt bil 61 s 169, att koagulerat blod påträffats på två ställen vilket kan visa på ett utdraget våld med paus emellan.
Min bild av det hela är att GM kommer få livstid pga sin tidigare bakgrund av våld, mord, misshandel o hot, stalkeragerandet, dokumenterad aggressivitet och upprepade misshandelstillfällen av Lotta, samt påvisad likgiltighetsuppsåt pga uppehållet i det dödliga våldet.
Han säger själv till de poliser som grep honom att han förstod att det var illa när han såg att avföringen gått.