Citat:
Ursprungligen postat av
Alpha101
Hushållens lån i Sverige är mycket lägre än tillgångarna. (Och det kan även inses att det nästan måste vara så).
* Känner inte till att Kina skulle ha en bubbla. Att folk pensionssparar i bostäder beror nog mest på att det är en ekonomi med mycket inflation. Den reala avkastningen på sparandet är då mycket bättre med bostäder än bankfordringar.
Precis som i Sverige och det är till fördel att räkna inflationen på korrekt sätt. Du, Alpha, gör ju inte det. Du hakar upp dig på KPI med flit och KPI är ju bedrägeri.
Att hushållens tillgångar är större än skulderna betyder inte att de reala tillgångarna är större än skulderna. Sveriges banker kan vara mycket utsatta och det kan gå åt helvete när som helst. Kanske Deutsche Bank går i konkurs och skiten är igång.
Trist, väldigt trist då det drabbar även de skötsamma.