Citat:
Ursprungligen postat av Ockhamsrazor
Jag håller med. Låt lättkränktheten vara vänsterns och identitetspolitikernas signum. Det är svårt att se att Cecilia Hagens eller för den delen Anne Rambergs inlägg har varit något annat än metaforiska. Att låtsas att Hagen dödshotar Bali är melodramatiskt i överkant.
Missförstå mig rätt. Både Hagen och Ramberg är ett par riktigt obehagliga tanter och deras senaste alster är också just obehagliga. Men det faktumet framgår ändå med önskvärd tydlighet för gemene man utan att man (som vissa på twitter) behöver få det att framstå som att Bali och de andra brunråttorna har fått en fatwa över sig.
Det är naturligtvis oerhört lockande att ge efter och övertolka texter med exakt samma frenesi som rasifieringsgalningarna men det är mycket ädlare ,och i mina ögon även effektivare, att låta bli.
Jag tror dock inte för ett ögonblick att Hagen har gillrat en fälla med hjälp av krönikan. Jag tror personligen att hon kommer fara rätt så illa av uppståndelsen, vilket är henne väl unnat.
Folk här på FB känner sig väl inte kränkta på något vis? Det är väl bara hycklandet som irriterar?
Håller med om en del i båda era inlägg, men har vi svenskar inte låtit bli att hetsa upp oss över orättvisorna tillräckligt länge? Är det verkligen smart att ännu en gång knyta näven i fickan och gå vidare i samma spår?
Det är därför vi sitter där vi sitter.
Värdegrundsmaffian är starka mycket tack vare den högljudda dumma massan.
Det är ju tyvärr så att dom som skriker högst i den här debatten får igenom sin vilja. Om det är sant eller inte spelar ingen roll.
Tycker i alla fall jag att det tål att tänkas på.