Citat:
Ursprungligen postat av
nilserikkk
Man har hittat på massa nya leksaker som drönare osv på sista tiden. Leksaker som dessutom är väldigt billiga.
Kletigt skum fanns inte för 100 år sedan. Inte heller hade man hoverboards.
En sådan full med sprängämnen som kör fram själv under vagnen lär vara svår att stoppa.
Billigt och avancerat innebär inte automatiskt att det är effektivt. Att ösa färg över en stridsvagn är inte lätt. Att snickra ihop ett system som kan leverera antingen tillräckligt stora mängder för att täcka större delen av vagnen, eller med precision täcka bara utvalda punkter, kräver mycket arbete. Man kan ju försöka skjuta på vagnens optik med paint ball, om man vill begå självmord på ett spektakulärt sätt. För att täcka pansarbesten helt, krävs det stora volymer färg eller "kletigt skum". Hur ska man leverera dessa otympliga medel från en lagom höjd över vagnen? Välta stora färgtankar från hustak? Dör gör man snabbt, eftersom en kladdig stridsvagn som inte kan se dig garanterat har kompisar som gör det. Sedan är det bara att tvätta lite, så är vagnen fullt duglig igen. Varför hålla på och leka med ineffektiva påhitt när man kan göra rejäl skada med en IED istället? Det är en mycket mer praktisk, enkel, och lågteknisk lösning som även har fördelen att den FUNGERAR.
Ska man försöka kladda från lämpliga avstånd, uppstår precis samma problem som riktiga vapensystem måste brottas med, men även problem med att hemsnickrade leksaker inte är i närheten lika effektiva som dedikerade vapen som är gjorda för just det syftet. Varför över huvud taget lägga ned så mycket resurser på att göra något som kan åtgärdas med en fuktig trasa? Helt meningslöst.
Att göra tillräckligt med skada på en stridsvagn för att göra den ens tillfälligt oduglig, kräver mer sprängämnen än vad man kan peta på en hoverboard. Små mängder kräver riktad sprängverkan för att vara effektiva. Avancerade stridsdelar som klarar av stridsvagnsskydd, är inget gemene taliban eller IS-tomte klarar av att tillverka. Att helt göra om styrsystemet för en leksak med noll framkomlighet på annat än slätt, hårt underlag, är helt onödigt och bara resursslöseri. Speciellt med tanke på att sprängverkan skulle vara för liten och att den skulle vara lätt skjuta sönder. Om den ska sprinta över så korta avstånd att ingen hinner reagera, kan man lika gärna använda sig av en enklare, mer praktisk lösning som, återigen, FUNGERAR. Som en IED.
Drönare? Vilken drönare på marknaden har tillräcklig bärförmåga för en tillräckligt stor sprängladdning för att göra någon effektiv skada på en stridsvagn? Som dessutom inte är lätt att skjuta ned med handeldvapen? Jag skulle inte heller säga att de är billiga. Vanliga drönare för privat bruk, i den lite större klassen, kostar några tusen. Då är de ändå rätt små. Stora drönare för professionellt bruk har inte heller tillräcklig lastförmåga, och de kostar en hel del. Återigen... värdelös lösning som bara ger mer problem och inte kommer i närheten av existerande metoder.
Det är bara att inse att fantasier med leksaker som smäller, och andra liknande "enkla" påhitt för hemmasnickraren, gör sig bäst som just fantasier, där de inte behöver ställas mot verklighetens tråkigheter som effektivitet och konkurrens med enklare system och metoder, som fungerar. Som en IED. Enkelt, okomplicerat, och inte "tjusigt". Packa ett feting-lass med pang-pang så behövs inte finesser som RSV eller precision för att slå ut pansar. Har man inte tillgång till avancerade pansarvärnsvapen, är inte moddade leksaker ett alternativ.