Citat:
Ursprungligen postat av
oVERGROW
Läste på precis om denna nyhet:
http://www.svd.se/varningen-rejalt-hojda-hyror-hotar-i-stockholm/om/naringsliv
Varningen: Rejält höjda hyror hotar i Stockholm
Citat:
Ursprungligen postat av Svenska Dagbladets
Svenska Bostäder skriver i ett remissvar att deras tomthyror skulle öka med nästan 50 procent, från 135 till över 200 miljoner kronor årligen, vilket till sist måste belasta hyrorna.
Stockholmshem skriver att det blir svårare att bygga hyresrätter i centrala lägen. Med högre tomträttsgäld tror man att hyrorna måste bli så höga att det finns risk att det inte går att hyra ut i vissa projekt.
På fredagen var det Liberalerna som först gick ut genom att hävda att remissvaren också visar att segregationen förstärks:
– Dels trängs människor med vanliga inkomster ut ur innerstaden genom hyres- och avgiftshöjningar, dels får allmännyttan svårare att bygga i innerstad och närförort, säger Lotta Edholm, oppositionsborgarråd, L.
Exploateringskontoret som tog fram förslaget om högre markhyror i Stockholms stad påpekade att tomträttsavgälder inte ligger till grund för bruksvärdeshyrorna, vilket alltså lindrar effekten för dem som redan har hyreskontrakt. Men i sitt remissvar skriver Stockholmshem att själva nivån på bruksvärdeshyran ändå kommer att gå upp.
Värst drabbas alltså de centrala lägena. De historiska hyreshusen i Stadsholmen skulle, om förslaget går igenom, behöva få hela 15 procent högre hyror, utöver andra kostnadsökningar.
Men mest oro uttrycks över nyproduktionen där hyressättningen visserligen är friare och kan kompensera, men där det helt enkelt kan bli för dyrt att bo.
Vad tror ni om detta förslag?
Väldigt rimligt att markhyran kontinuerligt anpassar sig efter markpris och ränta.
Borde vara en årlig uppdatering beroende på ränta. Och kanske vart 5:e år för markvärde. (Kostar väl en del att värdera om marken, så det vill man inte göra för ofta).
Men visst är det väl ett intressant skådespel med kommunen på ena sida, kommunala bostadsbolaget på andra och HGF-socialisterna på tredje.
Sedan kan man väl tänka sig att HGF totalvägrar kompensera för fastighetsbolagets kostnadsökning. Då blir det väl så att Allmännyttan får sälja av till ombildning för att få in pengar till tomträttsavgäld.
Intressant också att hyresnivåerna skulle krypa upp så pass att det inte går att hyra ut som de säger. Dvs skälig kapitalkostnad för mark plus byggnadskostnad är så pass högt att folk inte vill betala för det. Då får man väl säga att det iaf inte går att tala om brist.