2016-09-17, 14:06
  #1345
Medlem
Skaraborg2s avatar
Gaveln på ladugården och boningshuset.

Citat:
Ursprungligen postat av WaltzingMatilda
Enligt de uppgifter jag har i ladugården, vid den gavel som vetter mot boningshuset.

Var denna toalett synlig från boningshuset? Hur långt kan det ha varit mellan gaveln och bostaden?

På sidan 26 i samma bok står det bl. a. under Tidslinjen för den 5/12 1948 följande:

"I förhör berättar pappan att Viola låser in sig på toaletten och att hon inte kommer ut därifrån. Styvmodern Agnes Widegren låser till slut upp toaletten och inser att Viola inte är kvar där inne."

Så det skall alltså ha varit från toaletten som Viola försvann?
Citera
2016-09-17, 15:37
  #1346
Medlem
Raven666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WaltzingMatilda
Varifrån skulle Viola fått pengar? Som vikarierande sjukvårdsbiträde tjänade hon inga större summor och som omyndig kunde hon inte röra sitt arv utan pappans medgivande.

Idag krävs vårdnadshavares godkännande av passansökan för minderårig. Jag vet inte hur reglerna var vid tiden för Violas försvinnande men hon var inte myndig än på flera år. Mycket tveksamt om hon själv kunnat ansöka om pass. Är det verkligen troligt att det fanns passförfalskare verksamma i Sollefteå i slutet av 40-talet - på Violas tid hade stan ca 7800 innevånare och det var ingen hamnstad precis?

Och om hon planerade att ge sig av - varför ta omvägen via föräldrahemmet? Tänkte hon "rymma" var det väl onödigt - ville hon möta familjen en sista gång borde hon inte börjat bråka utan snällt åkt hem för att umgås några timmar.

Varför skulle Viola vilja straffa fadern, dessutom på ett sätt som gjorde inte bara hans utan även styvmoderns och lillasysterns liv så svåra som de måste varit där i byn med allt skitsnack etc? Absolut inget har framkommit att den yngre systern hade en dålig relation till föräldrarna eller inte litade på dem, varför skulle Viola varit annorlunda? Att hon och fadern var osams om hennes utbildning och yrkesval räcker inte imo. Scenen där Carl försöker aga dottern är inte smickrande för honom, men vad säger att han inte ångrade sig djupt och hade gjort vad han kunnat för att bli sams med Viola om hon inte försvunnit?

Det fanns uppgifter om män Viola varit intresserad av men frågan är om det alls var seriöst om ens sant, hade Viola varit involverad i en djup kärleksrelation borde hennes kamrater och husmor vid lasarettets elevhem vetat om det, man har inte mycket privatliv när man bor så. Och om "Violas man" finansierat hennes försvinnande, vem var han som var redo att enlevera en 17-åring och varför saknades han inte i Sollefteå, han kan väl inte ha stannat kvar efter Violas försvinnande utan skvallret borde gått och pekat ut honom?

Ja, varifrån skulle Viola ha fått sina pengar? Det finns flera uppgifter på att hon arbetade mycket och unnade sig lite. Så mitt svar på den frågan är att det även på en låg lön går att lägga undan och spara pengar. Om vi tänker oss att makarna Widegrens uppgifter stämmer och att Viola har sagt följande: "Jag ska fara bort och inte komma hem mer." Tror du då inte att hon sparat pengar för att kunna ge sig iväg?

Ja, jag är beredd att äta upp vilken hatt som helst på att det gick att ordna ett förfalskat pass i Sollefteå 1948. Det gick med all säkerhet på mindre orter än så. Men om du läst det jag skrev lite mer noggrant så skulle du sett att hon, enligt min teori, inte hade behövt något pass.

Varför tog Viola omvägen via hemmet om hon tänkte rymma? En fråga som bara hon skulle kunna besvara. eller hur? Men det kan ju dels ha varit precis som du skriver att hon ville göra ett sista besök i hemmet, dels att hon inte bestämt sig fullt ut att göra det förrän hon var hemma hos familjen. Det skulle kunna förklara det hon, enligt uppgift, ska ha sagt till sina kamrater: "Om jag får stryk nu kommer jag inte tillbaka."

Varför skulle Viola vilja straffa fadern? Vem skulle kunna svara på den frågan annat än hon själv även i detta fall. Det finns emellertid många uppgifter om hur sträng fadern varit mot henne och att hon var rädd för honom. Hämnd är en stark drivkraft för många människor.

Klas Kohlström skriver ju i NKK 2000 att det målats upp en bild av Viola "från allra första dagen till en spröd och blyg skogsblomma, ett nunnelikt väsen som aldrig ens i förstulenhet blickat åt en pojke." Och du, Waltzing Matilda, har själv spätt på den synen av Viola i ett tidigt inlägg i den här tråden, #9, genom att skriva: "Viola - en skötsam och stillsam familjeflicka - var hemma på besök hos sina föräldrar." Det är nog dags att revidera den bilden av Viola Widegren, oavsett om avled/dödades den 5 december 1948, eller levde efter detta datum.

Än en gång. Jag har presenterat ett fantasifullt scenario som i mina ögon inte alls är helt otroligt även om jag personligen lutar åt att det inträffat en olycka - men inte på älven vilket jag har argumenterat emot tidigare.
Citera
2016-09-17, 15:38
  #1347
Medlem
WaltzingMatildas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raven666
Vi borde inte prata toalett, det var ett utedass.

Violas familj sa "klo" vill jag minnas, så vi kan ju kalla det så.

Citat:
Ursprungligen postat av Skaraborg2
Var denna toalett synlig från boningshuset? Hur långt kan det ha varit mellan gaveln och bostaden?

På sidan 26 i samma bok står det bl. a. under Tidslinjen för den 5/12 1948 följande:

"I förhör berättar pappan att Viola låser in sig på toaletten och att hon inte kommer ut därifrån. Styvmodern Agnes Widegren låser till slut upp toaletten och inser att Viola inte är kvar där inne."

Så det skall alltså ha varit från toaletten som Viola försvann?

Länken nedan visar Widegrens ställe. Det är självklart ombyggt och moderniserat men husen ligger kvar på samma plats som på Violas tid. Jag skulle tro att den dörr som syns till höger på ladugårdens långvägg var ingång till "klo" men vet inte säkert, det ska ha varit mot den gaveln iaf.

Jag uppskattar, utan att ha stegat avståndet mellan boningshusets entre och ladans gavel, detta till 25-30 m.


https://www.google.se/maps/place/882+93+Helgum/@63.256076,16.7446907,3a,75y,35h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1sEr5oossSY2iWgb_rTK15Mg!2e0!6s% 2F%2Fgeo2.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DEr5oossSY2iWg b_rTK15Mg%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dsearc h.TACTILE.gps%26thumb%3D2%26w%3D392%26h%3D106%26ya w%3D35.986862%26pitch%3D0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1 s0x46652f4ccd845a97:0xa03450952111ee0!8m2!3d63.151 4539!4d16.9495312!6m1!1e1

.
Citera
2016-09-17, 16:08
  #1348
Medlem
Skaraborg2s avatar
Klo.

Citat:
Ursprungligen postat av Raven666
Vi borde inte prata toalett, det var ett utedass.

Visst var det ett utedass men jag har använt mig av samma ord som Stawreberg använde sig av i sin bok.
Citera
2016-09-17, 16:22
  #1349
Medlem
Raven666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skaraborg2
Visst skulle det kunna vara möjligt.

Det går dock inte att jämföra den 17-åriga Viola Widegren med den 16-årige Kjell-Åke Johansson. Det är mycket stora skillnader mellan dem.

Först så försvann denne brådmogne yngling nästan 17 år senare i Göteborg. Han levde ett helt annat liv än vad hon gjorde. Han umgicks i kretsar som definitivt inte Viola gjorde. Han var småkriminell.

Att försvinna 1965 i en storstad med mycket sjöfart var inte på samma sätt som att försvinna i skogarna i Ångermanland 1948. Fortfarande hade Sverige inte återhämtat sig från de ransoneringar som infördes under kriget.

Dessutom var inte en bil var mans egendom 1948 vilket det var 1965.

Jo, det går att jämföra den 17-årig Viola Widegren med den 16-årige Kjell-Åke Johansson på mer än en punkt:
1. Bådas försvinnanden har rönt stort intresse och saknar förklaringar än idag.
2. Båda har, enligt flera uppgifter, synts på mer än ett ställe efter att de försvann. Som jag ser det, är dessa uppgifter inte trovärdigare när det gäller någon av dem, även om du Skaraborg2, driver tesen att Kjell-Åke Johansson lever än idag. Jag tänker inte argumentera emot dig på den punkten även om det, som jag ser det, varken är mer eller mindre troligt än att Viola Widegren lever.

Du har helt rätt i att det inte var detsamma att försvinna i lilla Sollefteå som i stora Göteborg men kanske är det just därför som Viola Widegrens försvinnande fascinerar så många än idag.

Kortet med att en bil inte var var mans egendom 1948 har du dragit tidigare och du har helt rätt, men låt oss titta på lite statistik hämtad från SCB:s årsbok 1948: http://www.scb.se/Grupp/Hitta_statistik/Historisk_statistik/_Dokument/Statistisk%20årsbok%201914-2001/Statistisk%20arsbok%20for%20Sverige%201948.pdf

På sidan 190 hittar du följande uppgift: 1947 fanns det 4661 personbilar registrerade i Västernorrlands län. Det område som idag motsvarar Sollefteå kommun hade drygt 10 procent av de invånare som fanns i länet vid denna tid (283 750 år 1950). Då kan vi väl drista oss till att tro att det fanns någonstans mellan 400 och 450 bilar i Sollefteåtrakten, kanske till och med några fler, eller hur?.

Anser du att det är helt omöjligt att Viola kan ha känt en av ägarna till dessa bilar? Om du inte anser det är det väl inte heller omöjligt att hon kan ha blivit hämtad av just den bilägaren vid en på förhand uppgjord tid denna kväll?
Citera
2016-09-17, 16:31
  #1350
Medlem
Raven666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skaraborg2
Var denna toalett synlig från boningshuset? Hur långt kan det ha varit mellan gaveln och bostaden?

På sidan 26 i samma bok står det bl. a. under Tidslinjen för den 5/12 1948 följande:

"I förhör berättar pappan att Viola låser in sig på toaletten och att hon inte kommer ut därifrån. Styvmodern Agnes Widegren låser till slut upp toaletten och inser att Viola inte är kvar där inne."

Så det skall alltså ha varit från toaletten som Viola försvann?

Jag ifrågasätter inte den ovanstående uppgiften, men den förvånar mig. Det borde ha varit extremt ovanligt med att lås på ett utedass. Alla jag har sett har haft en haspel på utsidan och en på insidan.
Citera
2016-09-17, 16:39
  #1351
Medlem
WaltzingMatildas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raven666
Ja, varifrån skulle Viola ha fått sina pengar? Det finns flera uppgifter på att hon arbetade mycket och unnade sig lite. Så mitt svar på den frågan är att det även på en låg lön går att lägga undan och spara pengar. Om vi tänker oss att makarna Widegrens uppgifter stämmer och att Viola har sagt följande: "Jag ska fara bort och inte komma hem mer." Tror du då inte att hon sparat pengar för att kunna ge sig iväg?

Ja, jag är beredd att äta upp vilken hatt som helst på att det gick att ordna ett förfalskat pass i Sollefteå 1948. Det gick med all säkerhet på mindre orter än så. Men om du läst det jag skrev lite mer noggrant så skulle du sett att hon, enligt min teori, inte hade behövt något pass.

Varför tog Viola omvägen via hemmet om hon tänkte rymma? En fråga som bara hon skulle kunna besvara. eller hur? Men det kan ju dels ha varit precis som du skriver att hon ville göra ett sista besök i hemmet, dels att hon inte bestämt sig fullt ut att göra det förrän hon var hemma hos familjen. Det skulle kunna förklara det hon, enligt uppgift, ska ha sagt till sina kamrater: "Om jag får stryk nu kommer jag inte tillbaka."

Varför skulle Viola vilja straffa fadern? Vem skulle kunna svara på den frågan annat än hon själv även i detta fall. Det finns emellertid många uppgifter om hur sträng fadern varit mot henne och att hon var rädd för honom. Hämnd är en stark drivkraft för många människor.

Klas Kohlström skriver ju i NKK 2000 att det målats upp en bild av Viola "från allra första dagen till en spröd och blyg skogsblomma, ett nunnelikt väsen som aldrig ens i förstulenhet blickat åt en pojke." Och du, Waltzing Matilda, har själv spätt på den synen av Viola i ett tidigt inlägg i den här tråden, #9, genom att skriva: "Viola - en skötsam och stillsam familjeflicka - var hemma på besök hos sina föräldrar." Det är nog dags att revidera den bilden av Viola Widegren, oavsett om avled/dödades den 5 december 1948, eller levde efter detta datum.

Än en gång. Jag har presenterat ett fantasifullt scenario som i mina ögon inte alls är helt otroligt även om jag personligen lutar åt att det inträffat en olycka - men inte på älven vilket jag har argumenterat emot tidigare.

Visst, Viola var förmodligen sparsam. Problemet var att hon inte jobbat så länge på lasarettet så några större summor kan hon inte ha haft undangömda, i synnerhet inte som hon köpt julklappar och dessutom hade en hundralapp kvar i handväskan (använder man löneindex motsvarar det 8.000 idag, löneindex utgår från manliga industriarbetare och jag skulle tro att Viola hade sämre betalt).

Jag minns faktiskt inte om det finns någon känd uppgift hur mycket Viola sammanlagt kan ha tjänat när hon arbetade på lasarettet, Crime-boy eller S2 kanske kan hjälpa?

Vidare har jag ingen en aning om vad Viola menade, hon kanske hade en "plan". Eller så slängde hon ur sig något bara - eller så ljög föräldrarna; samma gäller kommentaren till elevkamraterna.

Angående pass - du får komma med något bättre än en hatt för att jag ska tro på att Viola kunde ordna ett pass lite hipp som happ i lilla Sollefteå och jag har utan att slarva läst dina funderingar liksom jag har läst samma från andra skribenter. Någon form av identitetshandling hade den hypotetiskt rymmande Viola haft nytta av, helst en där hon framstod som myndig. Varför kontrollerar du inte om det kan ha varit så enkelt som du tror att ordna ett falskt pass, lär finnas historiker som kan svara?

Jag uppfattar inte Viola som överdrivet rädd för sin pappa, ska man tro på föräldrarnas berättelse vågade hon visa ganska mycket attityd den där decemberkvällen. Och hon lät sig inte kuvas av agan från vare sig fadern eller styvmodern. Likaså hade hon trotsat Carl genom att inte studera i den takt hon lovat.

Så rädd, nja? Däremot i brytningsfas, på väg att bli vuxen, fått smak på ett annat och för en 17-åring säkert roligare liv än att gå hemma på gården och sist men inte minst, ha tjänat egna pengar och upptäckt hur roligt det är. Fanns det dessutom en eller annan man hon var intresserad av, om än på avstånd, ville hon garanterat inte hem till byn; alltsammans säkert påverkat och kanske förstärkt av sorgen efter hennes mamma.

Och igen, hennes lillasyster, som rimligen hade en liknande uppväxt, oaktat att hon mist två syskon och fick genomleva trakasserierna från byborna - hon hade av allt att döma ett gott förhållande till föräldrarna medan Viola enligt dig skulle varit livrädd. Varför?

Bilden av Viola som skötsam och stillsam är den som finns bevarad genom dem som berättat om henne. Den kanske inte stämmer, hon kanske var en tonårig ulv i fårakläder som partajade hej vilt och hade en hel hop älskare och varför inte ett par älskarinnor - i lönndom då eftersom det inte finns några vittnesmål som stödjer detta - eller så var hon just så välartad som hon beskrivits. Hon lär inte ha haft mycket ork kvar att spralla loss iaf, det var tungt arbete hon hade som sjukvårdsbiträde, som du kanske minns ville hon använda sin lediga söndag till att sova och ta det lugnt. Män var hon av allt att döma på väg att upptäcka, säkert låg det en del sanning i ryktena om att hon var eller hade varit förälskad.

Varför vill du så gärna revidera den bild som finns av henne?

Till sist, har du läst mina inlägg i tråden vet du att jag tror att Viola verkligen lämnade sitt hem, utan väska och barhuvad, upprörd, tilltufsad och med näsblod efter slagen mot ansiktet - men utan någon plan för vart hon skulle ta vägen. Jag tror inte hon sprang mot älven utan hon begav sig någon annanstans, på jakt efter en fristad, någonstans att hålla sig undan. Hon var säkert rasande på sin far och styvmor, ledsen för att lillasyster tvingats bevittna bråket och slagen, och hon tänkte inte gå tillbaka i första taget. Dessutom frös hon säkert även om det inte var särskilt kallt för att vara en decemberkväll, på klo kan det inte varit särskilt varmt utan hon ville säkert komma inomhus.

Sen hände något, något som berövade Viola livet. Jag tror inte hon kom långt från sitt hem utan det hände i närheten, minst en person var inblandad utöver Viola själv och den personen eller personerna såg till att hennes kropp försvann. Kanske var det någon från byn, kanske var det någon utsocknes som kom med bil. Kanske en ren olycka, kanske någon som gav sig på henne sexuellt och tog livet av henne i anslutning till det. Och kanske, om det fanns en eller flera gm i byn, utnyttjade man det faktum att Carl Widegren var illa tåld och ett tacksamt mål för skitsnack.
__________________
Senast redigerad av WaltzingMatilda 2016-09-17 kl. 17:11.
Citera
2016-09-17, 17:11
  #1352
Medlem
Skaraborg2s avatar
"Utedassmysteriet".

Citat:
Ursprungligen postat av Raven666
Jag ifrågasätter inte den ovanstående uppgiften, men den förvånar mig. Det borde ha varit extremt ovanligt med att lås på ett utedass. Alla jag har sett har haft en haspel på utsidan och en på insidan.

De flesta utedass jag har sett har också varit på samma sätt som de du har sett. Minns dock i min barndom att vi hade en nyckel till det utedass som vi använde.

Jag reagerade på att Agnes låste upp dörren. Antingen fanns det haspar på in- och utsidan och då behövdes det ingen nyckel, eller om det fanns en nyckel så hade Viola tagit den med sig när hon sprang dit. I s f kunde inte Agnes ha låst upp dörren om det nu inte fanns två nycklar.
Citera
2016-09-17, 17:24
  #1353
Medlem
WaltzingMatildas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raven666
Jag ifrågasätter inte den ovanstående uppgiften, men den förvånar mig. Det borde ha varit extremt ovanligt med att lås på ett utedass. Alla jag har sett har haft en haspel på utsidan och en på insidan.

Citat:
Ursprungligen postat av Skaraborg2
De flesta utedass jag har sett har också varit på samma sätt som de du har sett. Minns dock i min barndom att vi hade en nyckel till det utedass som vi använde.

Jag reagerade på att Agnes låste upp dörren. Antingen fanns det haspar på in- och utsidan och då behövdes det ingen nyckel, eller om det fanns en nyckel så hade Viola tagit den med sig när hon sprang dit. I s f kunde inte Agnes ha låst upp dörren om det nu inte fanns två nycklar.

Kan man döpa om ett utedass till toalett kanske man inte är så noga med låsanordningen på dassdörren heller? Just det där har jag funderat över många gånger och inte hittat något som stillar min nyfikenhet. Fanns det verkligen ett lås? Hur kunde det vara låst och Agnes Widegren ha tillgång till nyckeln?

Eller var det i själva verket haspar och Agnes lirkade upp insideshaspen från utsidan? Hur kom det sig att den var pålagd om Viola var därifrån? En dörr vidare från klo till ladugården?
Citera
2016-09-17, 17:36
  #1354
Medlem
Skaraborg2s avatar
Haspar på dörrens in- och utsida?

Citat:
Ursprungligen postat av WaltzingMatilda
Kan man döpa om ett utedass till toalett kanske man inte är så noga med låsanordningen på dassdörren heller? Just det där har jag funderat över många gånger och inte hittat något som stillar min nyfikenhet. Fanns det verkligen ett lås? Hur kunde det vara låst och Agnes Widegren ha tillgång till nyckeln?

Eller var det i själva verket haspar och Agnes lirkade upp insideshaspen från utsidan? Hur kom det sig att den var pålagd om Viola var därifrån? En dörr vidare från klo till ladugården?

Det är en fullt berättigad fråga man måste ställa sig.

Om det var på det sättet att Agnes lirkade upp haspen på insidan från utsidan så måste det ha funnits en dörr från toa/utedass/klo till ladugården eftersom Viola inte var kvar där.
Citera
2016-09-17, 17:54
  #1355
Medlem
Crime-boys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skaraborg2
Det är en fullt berättigad fråga man måste ställa sig.

Om det var på det sättet att Agnes lirkade upp haspen på insidan från utsidan så måste det ha funnits en dörr från toa/utedass/klo till ladugården eftersom Viola inte var kvar där.

Det kan mycket väl varit en vanlig toalett eftersom ordet "klo" användes. Alltså en förkortning av ordet klosset. Eller WC om man så vill. Troligen med vanligt lås eftersom en hasp som ligger påhängd på utsidan så gott som utesluter att någon befinner sig där inne. Vad skulle anledningen till det i såna fall vara? Hon måste ju ut förr eller senare.
Citera
2016-09-17, 18:04
  #1356
Medlem
Raven666s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WaltzingMatilda
Kan man döpa om ett utedass till toalett kanske man inte är så noga med låsanordningen på dassdörren heller? Just det där har jag funderat över många gånger och inte hittat något som stillar min nyfikenhet. Fanns det verkligen ett lås? Hur kunde det vara låst och Agnes Widegren ha tillgång till nyckeln?

Eller var det i själva verket haspar och Agnes lirkade upp insideshaspen från utsidan? Hur kom det sig att den var pålagd om Viola var därifrån? En dörr vidare från klo till ladugården?

En dörr från klo till ladugården skulle kanske vara svaret. Det har jag sett en gång, alltså dubbla ingångar så att den som var i ladugården slapp gå ut för att gå på klo - vi använder väl det ordet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in