2016-09-12, 12:18
  #135829
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av magiciadehex
Det var en redig sammanställning av olika personers beskrivning av bilen.
Utplånar helt Sudharmas mf.l felaktiga påståenden (åsikter!) om Adrianas vittnesmål.
Jag har skrivit om detta förut då jag erinrar mig de olika färgerna som uppges så det kan tolkas som en liten kort vetenskaplig summering.
Här ser man det vanskliga i vittnesmål OM man inte tar med denna differens i beräkningen.
Gör man en bokstavstrogen och punktfixerad tolkning, inte ser på den sammantagna bilden eller ignorerar denna minnesfaktor så kommer det uppstå problem. Vill sen den enskilda hjärnan gärna vinkla in på ett förutbestämt mål (färgad åsikt) så är det rökt med sannolikhetsbedömningar.

Alla dessa personer jag tog med VET vilka litauerna är, VET vilken bil de åker i, har sett bilen flera ggr och ur flertal vinklar - ändå lyckas de beskriva den på så olika sätt.

Om man då betänker ett vittne som inte har nån förkunskap, inte kan återfalla till mer än ett möte som pågått några minuter (detta gäller även förbipasserande vid ladan där det handlar om sekunder), inte kan förvänta sig minnesmässigt att ha en viss förkunskap/grund:

Så är även bilen förbannat bra beskriven av Adriana som enbart ser den bakifrån och fokuserar först på mobilen och sen sin instinkt/intuition att det är bäst att jogga vidare. Hade hon yrat om grälla färger eller svart bil, en stor SUV eller nåt väldigt signifikant som en VW bubbla så vore det dags att dra öronen åt sig.

De patetiska stycken som ältar ett fastställt domslut i den högre instansen borde tänka till ett par varv innan man förtalar henne och nedvärderar hennes person då hon högst troligt (sannolikhet SIC!) var ett potentiellt offer. Tycka vad man vill är fritt, frågasättande är en sak - frågan är hur det sker.
Det finns ett icke friskt drag i tråden som tonar fram stundom med sitt jävligt fula tryne och det har med begreppet empati och inlevelseförmåga att göra och jag pratar generellt gällande försvaret av NB och inte viss person.
__________________
Senast redigerad av develi 2016-09-12 kl. 12:33.
2016-09-12, 13:47
  #135830
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi

Se spoiler med ordval ur FUP:


Du missade två beskrivningar;

SP's uttalande två rader ovanför ditt utdrag ur FUP "Han uppger att han vet vilken bil de misstänkta kör och att det inte var den bilen han såg utanför caféet."

Och SN's vittnesmål: ...beskrev bilen som en "större silvrig bil". Hon hade vid det tidigare förhöret pekat ut en polisbil som var av en liknande modell och hon sa nu att det stämde. Hon sa att den aktuella bilen såg "fyrkantig ut i fronten" (Polisbilen var en VW Caravelle).
2016-09-12, 13:52
  #135831
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av birdlover
Du missade två beskrivningar;

SP's uttalande två rader ovanför ditt utdrag ur FUP "Han uppger att han vet vilken bil de misstänkta kör och att det inte var den bilen han såg utanför caféet."

Och SN's vittnesmål: ...beskrev bilen som en "större silvrig bil". Hon hade vid det tidigare förhöret pekat ut en polisbil som var av en liknande modell och hon sa nu att det stämde. Hon sa att den aktuella bilen såg "fyrkantig ut i fronten" (Polisbilen var en VW Caravelle).
.. och du missar helt att det är NBs bil som personer känner till sen innan. Jämfört med Adrianas beskrivning. Det har ingenting med vem som befann sig utanför ladan eller inte.
SNs vittnesmål är därmed inte medtaget - hon har nämligen ingen förkunskap om litauerna/litauernas bil. Hon är en förbipasserande som beskriver en bil parkerad på cafésidan.
Ditt inlägg tillför med andra ord nada.
__________________
Senast redigerad av develi 2016-09-12 kl. 14:49.
2016-09-12, 18:44
  #135832
Medlem
Det är olika beskrivningar.
2016-09-12, 19:36
  #135833
Medlem
A1HORNYLADs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
(...)
Med tanke på allt DNA på hennes kläder så kan man räkna ut med röven varför han vill ha bort alla människor.

Jaså? Han var medveten om DNA?
Inte när han smetade ut lite kan man tro. Annars kan man bara dra slutsatsen att han var en väldigt klantig mördare, alternativt medhjälpare.
2016-09-12, 19:45
  #135834
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A1HORNYLAD
Jaså? Han var medveten om DNA?
Inte när han smetade ut lite kan man tro. Annars kan man bara dra slutsatsen att han var en väldigt klantig mördare, alternativt medhjälpare.
Då tar vi det sakta igen då.

DEL 1 - mördaren tror han utfört det perfekta mordet

1. Han störtblödde inte så det är inte sagt att han insåg avsättningen.
2. Utöver detta var han inte värst bekymrad när han dumpat henne tillfälligt på Martorp - om han inbillade sig att det gått bra och resten av planerna var piece of cake.
Förtydligar för säkerhets skull: Han var inte klar med henne. Antingen skulle han portera kroppen och kläder med DNA nån annanstans eller tända eld på hela skiten och DNA går upp i rök. Självklart har han tänkt sig nåt mer för att klara sig - annars hade hon kunnat vara kvar i ladan. Hans lugn indikerar att han är nöjd. So far, so good. Ett bloss, lite skype med mor och sen en pizza som avrundning på en helkväll för den sjuke jäveln.
Han är med andra ord lugn fram till lunchtid på måndag. Ingen iakttar nån oro eller förändring.

DEL 2 - mördaren börjar inse att han skitit i det blå skåpet

3. När ladan spärrats av (kl 11.40 på måndag) börjar han däremot darra på manschetten. Blomberg invaderas och han börjar tänka rejält kring sina förehavanden och hantering av kroppen - och han tar sig inte i närheten av varken ladan eller Martorp osedd i Sveriges troligen största eftersök. De forna planerna som han trodde var superba börjar glida honom ur händerna. Som litau hade han troligen heller ingen aning om "de gula västarna" och deras effektiva insatser.

NU börjar han yra om hur DNA avsätts om man tar i en annan person, tröjor, spår och annat.
NU börjar han grubbla, bli irriterad på folk som löper omkring, hinka öl och kedjeröka.

Förstår du förloppet?
__________________
Senast redigerad av develi 2016-09-12 kl. 20:25.
2016-09-12, 19:55
  #135835
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av birdlover
Och SN's vittnesmål: ...beskrev bilen som en "större silvrig bil". Hon hade vid det tidigare förhöret pekat ut en polisbil som var av en liknande modell och hon sa nu att det stämde. Hon sa att den aktuella bilen såg "fyrkantig ut i fronten" (Polisbilen var en VW Caravelle).
Du tillför faktiskt nåt - om än ofrivilligt - som jag funderat kring tidigare men glömt bort. SNs vittnesmål är intressant:
Silvrig färg och pekar på en VW som är "bussliknande" (Caravelle) som står längs med länsvägen i körriktning mot mopeden och ladans port och även tidpunkten:
" Hon hade startat från hemmet i Hällekis 18.30- 18.35 och beräknade att det tog ca 10 minuter till Blomberg."

Med tanke på de otaliga varianterna av beskrivningar gällande NBs bil från de som till och med vet vem han är och har sett hans bil (bussaktigt, bussliknande, halvminibuss, större skåpbil, större bil) och den uppskattade tidpunkten så förefaller det inte helt orimligt att det handlar om NB - bilen kan passa in i ett gärningsförlopp.

Förberedelse och planering
Efter kl 16.00 åker NB hemifrån och är till ladan för att hämta verktyg. Överfallsidén aktiveras, han tänker vänta in stängningen vid cafét.¨
c:a 18.00 tar han ett ett bloss på trappan, svamlar om strulande jobb, åker till ladan och parkerar sin bil på på baksidan.
(nej, han har inget alibi från kl 18 men vill hemskt gärna ha ett sådant och ja, jag anser att han har en plan sen länge via en sjuk fantasi. Därav vet han exakt hur han ska agera när han väl bestämmer sig.)
Han är inne i ladan och iakttar cafét - förbereder troligen plast, tejp, snören, kniv enlig sitt manus.

Vittnesiakttagelser vid cafét
c:a 18.20 passerar Harald och Lucia (Lisa är vid mopeden och de andra två lämnar platsen).
c:a 18.25 ser pizza-Janne en man komma ut ur ladans port. Han noterar ingen bil.
18.26 sker fickringningen. Lisa samtalar med nån.
c:a 18.30-40 ser MJ att Lisa står ensam vid mopeden (de andra har lämnat platsen). Han noterar ingen bil.
c:a 18.37 ser inte pizza-Janne någon person eller bil (han såg dock varken Lisa eller mopeden innan heller, fokus var vänt mot ladan).
c:a 18.40-45 ser SN en silvrig bil stå längs länsvägen på cafésidan.
c:a 19 ser GJ en grå bil (större skåpbil eller pick-up utan flak, typisk "hantverkarbil") vid ladans port, drygt 5 minuter senare är den borta.
c:a 19-19.15 ses en silvermetallic combi komma i hög hastighet mot Martorp.
c:a 19.30 ses NBs bil komma i hög hastighet från Martorphållet några sekunder från sin bostad.

Hypotetiskt förlopp
18.25 - NB ser Lisa och kollar så kusten är klar, att det inte kommer några bilar.
NB går fram mycket snabbt, ber om hjälp, (kartan-i-bilen-tricket), säger att han har bilen på baksidan ladan och ber henne vänta då han kör den till framsidan. Han vill givetvis inte stå kvar längre än nödvändigt och prata med henne på offentlig plats (aka samma beteende dagen innan; slår inte till direkt, vill ha offret till en mer optimal överfallsplats).
18.26 sker fickringningen.
Kontakten är hastig , Lisa blir överraskad. Det blåser, hon har hörlurarna i öronen och hör inte när han kommer. Hon svarar sponant utan större betänkligheter hjälpsam som hon är: " det är klart [jag kan]".
Metalljudet kan handla om att hon fäller ner stödet på mopeden.
NB drar iväg lika fort som han kom fram, hämtar bilen från baksidan. MJ ser Lisa ensam vid mopeden (hans fru som är med i bilen ser ingenting). Pizza-Janne passerar igen men reagerar inte på nåt denna gång.

c:a 18.40 passerar SN och ser en silvrig bil stå på sidan av cafét (foto s.325 i FUP) med fronten norrut. Denna plats (framför gubben på googlebilden) är en bra bit från mopeden - men parallellt med utfarten från ladan: https://www.google.se/imgres?imgurl=http://s3.netdialog.se/9_20150612105723_blomberg%2520polis.jpg&imgrefurl= http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=97&artikel=6188139&h=525&w= 700&tbnid=BdS3lBnZuuoQcM&tbnh=194&tbnw=259&usg=__p x3fh-n0YALT9BJPVL70QlcDyYE=&docid=5nQZGr82mmbbPM

Han kan således ha kört rakt över länsvägen från ladans baksida och stannar till några sekunder på högersidan just för att det kommer en bil (dvs SN) - han vill givetvis inte synas direkt i "epicentrum".
Han är troligen mycket spänd/upphetsad/exhalterad (adrenalinpåslag) eller som Adriana uppgav dvs svettig, komplicerad, nervöst intryck och stannar till nån sekund för att samla sig inför nästa moment. Skiter ner sig gör han ju efteråt, vilket i sig sammanfaller.
Sen kör han fram till platsen där GJ ser den grå bilen parkerad (i samma färdriktning som den silvriga bilen) vid ladans port, Lisa går dit och överfallet är ett tragiskt faktum.
2016-09-12, 20:27
  #135836
Medlem
katws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Du tillför faktiskt nåt - om än ofrivilligt - som jag funderat kring tidigare men glömt bort. SNs vittnesmål är intressant:
Silvrig färg och pekar på en VW som är "bussliknande" (Caravelle) som står längs med länsvägen i körriktning mot mopeden och ladans port och även tidpunkten:
" Hon hade startat från hemmet i Hällekis 18.30- 18.35 och beräknade att det tog ca 10 minuter till Blomberg."

Med tanke på de otaliga varianterna av beskrivningar gällande NBs bil från de som till och med vet vem han är och har sett hans bil (bussaktigt, bussliknande, halvminibuss, större skåpbil, större bil) och den uppskattade tidpunkten så förefaller det inte helt orimligt att det handlar om NB - bilen kan passa in i ett gärningsförlopp.

Förberedelse och planering
Efter kl 16.00 åker NB hemifrån och är till ladan för att hämta verktyg. Överfallsidén aktiveras, han tänker vänta in stängningen vid cafét.¨
c:a 18.00 tar han ett ett bloss på trappan, svamlar om strulande jobb, åker till ladan och parkerar sin bil på på baksidan.
(nej, han har inget alibi från kl 18 men vill hemskt gärna ha ett sådant och ja, jag anser att han har en plan sen länge via en sjuk fantasi. Därav vet han exakt hur han ska agera när han väl bestämmer sig.)
Han är inne i ladan och iakttar cafét - förbereder troligen plast, tejp, snören, kniv enlig sitt manus.

Vittnesiakttagelser vid cafét
c:a 18.20 passerar Harald och Lucia (Lisa är vid mopeden och de andra två lämnar platsen).
c:a 18.25 ser pizza-Janne en man komma ut ur ladans port. Han noterar ingen bil.
18.26 sker fickringningen. Lisa samtalar med nån.
c:a 18.30-40 ser MJ att Lisa står ensam vid mopeden (de andra har lämnat platsen). Han noterar ingen bil.
c:a 18.37 ser inte pizza-Janne någon person eller bil (han såg dock varken Lisa eller mopeden innan heller, fokus var vänt mot ladan).
c:a 18.40-45 ser SN en silvrig bil stå längs länsvägen på cafésidan.
c:a 19 ser GJ en grå bil (större skåpbil eller pick-up utan flak, typisk "hantverkarbil") vid ladans port, drygt 5 minuter senare är den borta.
c:a 19-19.15 ses en silvermetallic combi komma i hög hastighet mot Martorp.
c:a 19.30 ses NBs bil komma i hög hastighet från Martorphållet några sekunder från sin bostad.

Hypotetiskt förlopp
18.25 - NB ser Lisa och kollar så kusten är klar, att det inte kommer några bilar.
NB går fram mycket snabbt, ber om hjälp, (kartan-i-bilen-tricket), säger att han har bilen på baksidan ladan och ber henne vänta då han kör den till framsidan. Han vill givetvis inte stå kvar längre än nödvändigt och prata med henne på offentlig plats (aka samma beteende dagen innan; slår inte till direkt, vill ha offret till en mer optimal överfallsplats).
18.26 sker fickringningen.
Kontakten är hastig , Lisa blir överraskad. Det blåser, hon har hörlurarna i öronen och hör inte när han kommer. Hon svarar sponant utan större betänkligheter hjälpsam som hon är: " det är klart [jag kan]".
Metalljudet kan handla om att hon fäller ner stödet på mopeden.
NB drar iväg lika fort som han kom fram, hämtar bilen från baksidan. MJ ser Lisa ensam vid mopeden (hans fru som är med i bilen ser ingenting). Pizza-Janne passerar igen men reagerar inte på nåt denna gång.

c:a 18.40 passerar SN och ser en silvrig bil stå på sidan av cafét (foto s.325 i FUP) med fronten norrut. Denna plats (framför gubben på googlebilden) är en bra bit från mopeden - men parallellt med utfarten från ladan: https://www.google.se/imgres?imgurl=http://s3.netdialog.se/9_20150612105723_blomberg%2520polis.jpg&imgrefurl= http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=97&artikel=6188139&h=525&w= 700&tbnid=BdS3lBnZuuoQcM&tbnh=194&tbnw=259&usg=__p x3fh-n0YALT9BJPVL70QlcDyYE=&docid=5nQZGr82mmbbPM

Han kan således ha kört rakt över länsvägen från ladans baksida och stannar till några sekunder på högersidan just för att det kommer en bil (dvs SN) - han vill givetvis inte synas direkt i "epicentrum".
Han är troligen mycket spänd/upphetsad/exhalterad (adrenalinpåslag) eller som Adriana uppgav dvs svettig, komplicerad, nervöst intryck och stannar till nån sekund för att samla sig inför nästa moment. Skiter ner sig gör han ju efteråt, vilket i sig sammanfaller.
Sen kör han fram till platsen där GJ ser den grå bilen parkerad (i samma färdriktning som den silvriga bilen) vid ladans port, Lisa går dit och överfallet är ett tragiskt faktum.

Ungefär på samma sätt har jag tänkt tidigare. När SN passerar hukar han troligtvis sig ner då hon inte ser någon varken i eller i närheten av bilen. Problemet är väl bara tidsuppgiften 18:40 (om den stämmer); tog det så lång tid för NB att hämta bilen? Och om det skulle stämma tidsmässigt hade han väldigt begränsad tid att utföra det han gjorde mot Lisa.
__________________
Senast redigerad av katw 2016-09-12 kl. 20:30.
2016-09-12, 20:31
  #135837
Medlem
Grandiosos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Jag förstår att domstolar tycker att fantasier och DNA räcker för att det gör processen billig för samhället och det fungerar bra i 99% av fallen men det är inte rättsäkert i mina ögon.
"Fantasier", säger du och de andra föraktfullt och det handlar väl då om hävdandet av
mordet på Lisa Holm som sexualsadistiskt till sin karaktär.
Men älta planteringsteorier i tid och otid kan ni och det tycker ni är hur sannolikt som helst
att det gått till på det viset med alla spåren efter er käre balt.
Där blir det befogat däremot att snacka om "fantasier" minsann. För det är just vad det är
ty ingenting tyder på att det "planterats" nånting här utom möjligen rena dumheterna
i somligas hjärnor.

När det görs gällande att Lisa fallit offer för en sadistisk sexualmördare sker det med stöd
av påtaglig fakta. Påtaglig fakta utgörs då av i vilket skick Lisa påträffades. Verkligheten tolkad
precis utifrån hur den ser ut och hur den ser ut har berättats för er hur jävla många
gånger som helst men ni framhärdar i att blunda eller se något helt annat.
En strypt/hängd ung flicka, brutalt instuvad i ett klädskåp, närmast naken, med snara runt
halsen, igentejpad över hela ansiktet och huvudet och där det finns ett uppåtgående snöre
som bara alltför tydligt förkunnar att denna stackars tjej varit upphängd någonstans
och gått en alldeles fasansfull död till mötes.
Endast en mycket ond, grym och helt empatibefriad person kan ha gjort något sådant här
mot en annan människa. Och vem denne ondskefulle, störde best är vet vi numera också
bara alltför väl.

Du och andra kan inbilla er att det är någon helt annan som bär skulden till detta hemska
illdåd och att motivet ser ut på ett radikalt annorlunda sätt än det som hävdats och
vunnit tilltro i två domstolar. Det får ni gärna göra i all evighet om det är så men det kommer
ju sannerligen inte att ha någon som helst påverkan på ärendet som de facto är avslutat och
lagt till handlingarna.
Nerijus Bilevicius sitter där han sitter och han sitter bland andra grova sexualbrottslingar.
Man strävar efter att få honom att delta i behandlingsprogram gällande hans sjuka sexuella
störning liksom man vill med alla de övriga som sitter på "sexbunkern" i Norrtälje.
Hoppas att han inser sitt eget bästa och ställer upp frivilligt på allt som erbjuds i terapiväg.
Emellertid hyser jag personligen starkt tvivel om att det går att förändra en sån person
som NB. Hans sjuka och livsfarliga drifter som manifesterade sig i den dödliga handlingen
mot Lisa finns det nog skäl att befara som icke möjliga att kunna avlägsna.
En sån ondska som denne man besitter, väl demonstrerad alltså i Blomberg förra året,
hur får man den att upphöra att existera? Knappast samtalsvägen är jag rädd.
Citat:
Är det inte bra att åtminstone några vågar gå emot strömmen av skit ni spyr ut?
Ny föraktfull uppkastning noteras.
Som "skit" benämner du all den kunskap, all den fakta som presenteras, framför allt av trådens klarast lysande stjärna, develi, beundransvärd i sitt tålamod med alla dessa
aviga trådaktörer. Det är forskningsrapporter, fallstudier och annat som har relevans för
tråden och det fall som avhandlas och allt detta fnyser man åt från somliga håll.
Man gör det givetvis framför allt av det skälet att man vägrar se Nerijus som den han visade sig
vara när han tog livet av 17-åriga Lisa; som den ytterst brutale sexualsadisten med mord på
agendan (Vissa har ju inte ens kommit så långt som att de kunnat förmå greppa hans solklara
skuld och åt dessa är näppeligen något att göra). Då vill man inte höra talas om några
som helst andra fall påminnande om detta i Blomberg. Eller nånting som har med
SEXUALSADISM att göra överhuvudet. Då kallar man det "skit" och annat nedsättande.

Har man landat så katastrofalt fel att man bibringats uppfattningen, som skett med någon i fancluben, att Nerijus är "en väldigt empatisk person" då är det givetvis bortkastad möda
att försöka leda en sån person "ut i ljuset" så att sanningen står uppenbarad.
Där är ingenting att göra. Där har man lyckats skärma av sig på ett ohjälpligt sätt.

Kunskapsförakt och verklighetsfrånvändhet har bara alltför mycket låtit sig märkas av
i tråden. Det är "skit" att det ska behöva vara så blir avslutningsorden här.
2016-09-12, 20:35
  #135838
Medlem
A1HORNYLADs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
(...)
Hypotetiskt förlopp
...
18.26 sker fickringningen.
Kontakten är hastig , Lisa blir överraskad. Det blåser, hon har hörlurarna i öronen och hör inte när han kommer. Hon svarar sponant utan större betänkligheter hjälpsam som hon är: " det är klart [jag kan]".
(...)

Nej, betydelsen av "Det är klart" var av typen "Nu är det klart".

Citat:
Han kan således ha kört rakt över länsvägen från ladans baksida och stannar till några sekunder på högersidan just för att det kommer en bil (dvs SN) - han vill givetvis inte synas direkt i "epicentrum".
Han är troligen mycket spänd/upphetsad/exhalterad (adrenalinpåslag) eller som Adriana uppgav dvs svettig, komplicerad, nervöst intryck och stannar till nån sekund för att samla sig inför nästa moment.
...

Så han skulle ha kört kors och tvärs över vägen i några sekunder, för att göra sig osynlig?
Om han såg SN komma på håll, varför såg inte SN honom? SN borde definitivt lagt märke till en bil som korsar vägen, snarare än en som blir vid sin sida.

Nä, ingen övertygande förklaring till hur Lisa hamnade i ladan har presenterats hittills. Det förblir ett mysterium. Kanske hon inte ens varit där?

Edit: Sa Adriana nånsin att han var svettig?
__________________
Senast redigerad av A1HORNYLAD 2016-09-12 kl. 20:38.
2016-09-12, 20:37
  #135839
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av katw
Ungefär på samma sätt har jag tänkt tidigare. När SN passerar hukar han troligtvis sig ner då hon inte ser någon varken i eller i närheten av bilen. Problemet är väl bara tidsuppgiften 18:40 (om den stämmer); tog det så lång tid för NB att hämta bilen? Och om det skulle stämma tidsmässigt hade han väldigt begränsad tid att utföra det han gjorde mot Lisa.
Jag tror det beror på att han inväntar "kusten är klar" även från baksidan (MJ, Pizza-Janne och kanske fler som vi inte vet om turister et al).
Sen är tiderna cirkatider allihop så det är inte spikat mer än möjligen pizza-Janne (pizzakvitto) samt fickringningen.
Men förloppet går relativt bra ihop iallafall med det som diskuterats innan.
Citat:
2016-09-12, 20:41
  #135840
Medlem
katws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A1HORNYLAD
Nä, ingen övertygande förklaring till hur Lisa hamnade i ladan har presenterats hittills. Det förblir ett mysterium. Kanske hon inte ens varit där?

Är du tillbaks på ruta ett nu? Självklart har hon varit där. Det är inte det som är diskussionen.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in