Resultat: Skumt eller inte?
Skumt
77,60%
4021 röster
Inte skumt
22,40%
1161 röster
2016-09-10, 19:17
  #73981
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
1. Materialet som finns har räckt till häktning på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt, EAW och internationell efterlysning, efter prövning i 6 olika instanser. Detta är starkt!
2. Vare sig du eller jag vet exakt vad bevisningen utgörs av eftersom allt glädjande nog inte har läckt ut utan faller under dels förundersökningssekretess allmänt, dels är specifikt sekretessbelagt av olika skäl.
Det behövs nog inte så mycket till bevisning för att hävda sannolika skäl om man som Marianne mörkar allt det som talar till den misstänktes fördel. Det enda som kan bevisas är att JA och kvinnorna haft sex tillsammans, och att kvinnorna var upprörda efteråt. I feministsverige jämställs detta med sannolika skäl för våldtäkt.

Citat:
Jag tror att materialet mer än väl räcker till åtal men att man har som en helig princip att genomföra förhör om detta är möjligt. Om inte Ecuador svarar i närtid så tror jag att fönstret för "möjligt" har stängts, dvs åklagaren tvingas väcka åtal utan detta förhör, vilket sannolikt leder till att rättegång hålls i hans frånvaro.
Där tror jag du har helt fel, för hade förhöret varit en ren formalitet hade Marianne inte behövt trilskas så. Hade förhöret varit en ren formalitet hade hon inte behövt oja sig så om bristande förhörskvalitet. Hade förhöret varit en ren formalitet hade hon varit ivrigare att åtala, och hittat en väg att genomföra det formella förhöret, alternativt hävdat att detta var ett fall där hon kunde åtala utan förhör.

Det är nog inte förhöret som är det hindret, utan allt annat som ska göras innan hon får åtala, nämligen att ge försvaret tillgång till material samt ta emot deras förslag på ytterligare utredningsåtgärder. Detta vill hon naturligtvis inte göra eftersom det då snabbt skulle avslöjas att hon inget har att komma med.

Kanske att det har fokuserats lite för mycket på själva förhöret. Det Marianne har svårt med är att måsta lägga korten på bordet, dvs avslöja hur lite hon har att komma med. För då spricker hennes sköra bubbla
__________________
Senast redigerad av outoftheblue 2016-09-10 kl. 19:40.
Citera
2016-09-10, 19:36
  #73982
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Det går säkert att hitta på mindre långsökta exempel men alla tre är fullt möjliga rent hypotetiskt och ingen åklagare i världen kan hävda att "inget den misstänkte säger kan få mig att inte väcka åtal". För vore man så självsäker så är ju förhöret också helt onödigt.

Allt är möjligt, men frågan är om hon får vägra åtal baserat på långsökta möjligheter hon inte har någon grund för annat än att en generell princip att "allt är möjligt". De frågor som ställs under ett förhör måste vara relevanta. Tror du frågor om dina långsökta exempel skulle godkännas i en MLA-ansökan? Eller att det är därför hon vägrat använda sig av MLA? I så fall får hon nog anses inkompetent.

Marianne har i och för sig sagt att hon vill vända på alla stenar, så det är inte osannolikt att hon tänker i de banor du föreslår. Hon riskerar dock bli ett stående skämt på Ecuadors åklagarmyndighet om hennes lista på förhörsfrågor ser ut så. Men i Sverige är allt möjligt. Vi är möjligheternas land för såna som Marianne.
Citera
2016-09-10, 19:38
  #73983
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Nej, det är ingen bekräftelse på att det inte finns tillräckliga bevis. Åklagaren svarar på en hypotetisk fråga. Självklart kan man inte på förhand utesluta att något nytt kommer fram vid ett förhör även om man på förhand har ett extremt starkt bevisläge. Åklagaren svarar här helt professionellt på frågan, det går givetvis inte att helt utesluta att något han säger kan göra att man väljer att lägga ner utredningen.

Några hypotetiska exempel:
- JA deklarerar att han har en hittills okänd tvillingbror. JA själv har alibi men inte tvillingbrodern. JA har hållit tyst om detta för att skydda honom men väljer nu att lägga fram sanningen.
- JA visar läkarintyg på att hans apparat är bortopererad helt sedan 10 år tillbaka, inget samlag kan ha förekommit, med eller utan kondom
- JA plockar fram en dold inspelning han gjort med sin mobil under samlagen. Av inspelningen framgår att hela historien är regisserad, kvinnorna spelade med men var hela tiden med på noterna, alltså inte våldtäkt. Hela syftet var att ge wikileaks en extra skjuts genom att få det till att se ut som att USA ligger bakom. Överenskommelsen är att när JA ger stoppsignal så kommer kvinnorna ut med att detta stämmer, allt var påhittat och de var med på noterna. Tidernas största bluff!

Det går säkert att hitta på mindre långsökta exempel men alla tre är fullt möjliga rent hypotetiskt och ingen åklagare i världen kan hävda att "inget den misstänkte säger kan få mig att inte väcka åtal". För vore man så självsäker så är ju förhöret också helt onödigt.

På samma tema är förstås att Sverige aldrig kan garantera att JA inte lämnas ut till USA då det vid en ansökan om detta kan komma fram fullt legitima skäl för detta. Det man kan svara är att man bedömer detta som mycket osannolikt baserat på det man vet nu, att ingen begäran inkommit samt att även UK i så fall måste godkänna. Vilket är precis det man redan svarat. Det skulle se konstigt ut om man ger garantier och sen visar det sig som exempel att JA gjort sig skyldig till ett folkrättsbrott som kan bevisas och att det är på dessa grunder USA begär honom utlämnad etc.



Nej, det var inte en hypotetiskfråga Marianne ny svarade på!
Hon har synat alla kort i leken och de hon har på hand och vet att förhör med JA är enbart är en transportsträcka innan hon måste avslöja sina kort inför för alla.
Hon vet, vi vet! Du försöker bara desperat blanda bort korten i leken!
Citera
2016-09-10, 21:01
  #73984
Medlem
Anonymares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flaxan
Nej, det var inte en hypotetiskfråga Marianne ny svarade på!
Hon har synat alla kort i leken och de hon har på hand och vet att förhör med JA är enbart är en transportsträcka innan hon måste avslöja sina kort inför för alla.
Hon vet, vi vet! Du försöker bara desperat blanda bort korten i leken!

Jag tror det är ett kraftigt önsketänkande från vissa att bevisningen inte räcker till åtal. Om så vore hade man knappast drivit fallet så långt och passerat alla dessa futila överklaganden. Men det börjar brännas nu så vi får se vem som får rätt. Två enkla utgångar kan vi förvänta oss (givet att inget helt oväntat händer).

1. Åtal väcks med trolig rättegång i JA:s frånvaro
2. Fallet läggs ner, med trolig motivering att åtal och rättegång är fruktlöst givet att JA gömmer sig undan rättvisan på ambassaden och man ser ingen ljusning om att detta ska ändras innan 2020.

Jag hoppas på nr 1. Nr 2 är tragiskt både för kvinnorna och för JA själv som slösat bort mer än 6 år av sitt liv som resultat av hans enorma otur i tänkandet, paranoia m.m. Nr 2 känns även orimligt om bevisningen räcker till åtal (vilket det verkar som om man ska tro vad Ny sagt på senare tid), då är det fel att lägga ner innan 2020 och ge det en chans att väcka åtal innan preskription inträffar.

Var är förresten debatten kring lagändringar om preskription? Det är helt orimligt att man räknar in tid på ambassad. Rättsmaskineriet har ju haltat totalt som resultat av att JA gjort sig "untouchable" för vanliga rättsliga åtgärder. Då borde man även stanna "preskriptionsklockan".
Citera
2016-09-10, 21:06
  #73985
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
På samma tema är förstås att Sverige aldrig kan garantera att JA inte lämnas ut till USA då det vid en ansökan om detta kan komma fram fullt legitima skäl för detta. Det man kan svara är att man bedömer detta som mycket osannolikt baserat på det man vet nu, att ingen begäran inkommit samt att även UK i så fall måste godkänna. Vilket är precis det man redan svarat. Det skulle se konstigt ut om man ger garantier och sen visar det sig som exempel att JA gjort sig skyldig till ett folkrättsbrott som kan bevisas och att det är på dessa grunder USA begär honom utlämnad etc.

Det är lätt att fixa till frågan om utlämning till USA om viljan finns.
1/ Ge veto till Ecuador pss som England har veto. Det skulle tillfredställa alla parter.
2/ En garanti om att inte utlämna JA är inte en garanti för all framtid. Det räcker att garantera att han får en möjlighet att lämna Sverige på ett säkert sätt efter att hela circus Marianne är avslutad. Detsamma gäller ju map Englands veto. När ärendet är utagerat så ska JA ha chansen att lämna Sverige på ett tryggt sätt. Har han fått den chansen så har inte England heller veto.

Det övriga i ditt inlägg är rent pinsamt. Du vet exakt varför frånvaron av en utlämningsförfrågan i dagsläget är helt betydelselös. Om Sverige vill utlämna så är det självklart att en icke-juridisk helt politisk process från England inte kommer att motsäga sig en utlämning.
Citera
2016-09-10, 21:08
  #73986
Medlem
Reimers avatar
Vet inte om det här har postats redan men jag hittade inte något om det.

Nils Funcke skriver i Expressen följande.

Citat:
Assange blir utlämnad

I värsta fall blir Assange utlämnad till USA för långdragna juridiska processer där yttrandefrihetsintresset och konstitutionen kommer att ställas mot säkerhetsintresset. Men inget är förutsebart och inget kommer att gå enligt schema. Alternativet till att ta strid för yttrandefriheten är fortsatt isolering och frihetsberövande utan en bortre gräns. Det kommer att gå enligt schema. Något som president Obama, CIA, Hillary Clinton och kanske även Donald den trumpne säkerligen inte har något emot.

http://www.expressen.se/kultur/kom-hit-assange--for-yttrandefrihetens-skull/

Intressant vinkling.
Citera
2016-09-10, 21:17
  #73987
Medlem
Anonymares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guaponi
Det är lätt att fixa till frågan om utlämning till USA om viljan finns.
1/ Ge veto till Ecuador pss som England har veto. Det skulle tillfredställa alla parter.
2/ En garanti om att inte utlämna JA är inte en garanti för all framtid. Det räcker att garantera att han får en möjlighet att lämna Sverige på ett säkert sätt efter att hela circus Marianne är avslutad. Detsamma gäller ju map Englands veto. När ärendet är utagerat så ska JA ha chansen att lämna Sverige på ett tryggt sätt. Har han fått den chansen så har inte England heller veto.

Det övriga i ditt inlägg är rent pinsamt. Du vet exakt varför frånvaron av en utlämningsförfrågan i dagsläget är helt betydelselös. Om Sverige vill utlämna så är det självklart att en icke-juridisk helt politisk process från England inte kommer att motsäga sig en utlämning.

UK har veto enligt lag. Man kan inte "ge veto" hur som helst. Sverige ska givetvis bestämma detta helt själva om en begäran kommer, och med stöd av UK om man mot förmodan skulle fatta beslut om en fullt legitim utlämning med stöd av folkrätten. Vad skulle Ecuador ha med saken att göra? Ska Sverige kanske göra en omröstning bland världens alla länder? Ecuador har inget alls med Sveriges beslut att göra och enda anledningen till att man beviljar JA asyl är för att knäppa USA på näsan, vilket Sverige givetvis inte ska ha någon som helst delaktighet i.
Citera
2016-09-10, 21:25
  #73988
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Jag tror det är ett kraftigt önsketänkande från vissa att bevisningen inte räcker till åtal.
Då föreslår jag att du läser HPM en gång till! Du gillar ju att både tro och tycka mycket så skulle du inte kunna skriva om lite tyckande om vad ett tillräckligt bevis skulle kunna vara? Något som har åtminstonde en uns av veerklighetsförankring.

Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Var är förresten debatten kring lagändringar om preskription?
Den vore välkommen. Det är inte rimligt att en åklagare utnyttjar preskriptionen för att inte driva förundersökningen framåt. Om det finns en okänd misstänkt och det är därför som inget händer så är det naturligt med en lång preskriptionstid. Men prekriptionstiden ska ju inte kunna utnyttjas av skrupellösa åklagare som försöker straffa personer som de vet att de aldrig kan få fällda i en domstol. Max ett år vore rimligt från det att förundersökningen blir "aktiv".
Citera
2016-09-10, 21:27
  #73989
Medlem
Creaturs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Jag tror det är ett kraftigt önsketänkande från vissa att bevisningen inte räcker till åtal. Om så vore hade man knappast drivit fallet så långt och passerat alla dessa futila överklaganden. Men det börjar brännas nu så vi får se vem som får rätt. Två enkla utgångar kan vi förvänta oss (givet att inget helt oväntat händer).

1. Åtal väcks med trolig rättegång i JA:s frånvaro

Då borde alltså Ny väckt åtal i AAs fall istället för att låta det preskriberas. Att hon inte gjorde det visar att bevisningen var otillräcklig och att åtal bara hade varit möjligt om JA sagt något i förhör som stärkt bevisläget. Så ditt nya prat om åtal utan förhör innebär att Ny okynnesdrev AA-fallet.
Citera
2016-09-10, 21:28
  #73990
Medlem
Anonymares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Det behövs nog inte så mycket till bevisning för att hävda sannolika skäl om man som Marianne mörkar allt det som talar till den misstänktes fördel.

Gör hon? Vilka belägg har du för detta? Om JA har något som talar för hans fördel så har han via sin stora advokatkader haft massor av chanser att lägga fram detta i alla de olika rättsliga instanserna. Antagligen har han inte mer att komma med. Kanske är det därför han inte har medverkat till förhör än, att han kanske gör bedömningen att detta snarare skulle vara honom till nackdel. Det är inte troligt att något nytt kan anföras för varför har han i så fall inte redan gjort detta via advokatkadern? Är han kanske rädd för att fallet ska gå till åtal och att han drar ut på det av den anledningen, parallellt som att han ger sken av att vilja medverka till förhör? Det är helt obegripligt hur han resonerar och troligen kan han inte reda ut detta själv heller.
Citera
2016-09-10, 21:38
  #73991
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
Jag tror det är ett kraftigt önsketänkande från vissa att bevisningen inte räcker till åtal. Om så vore hade man knappast drivit fallet så långt och passerat alla dessa futila överklaganden. Men det börjar brännas nu så vi får se vem som får rätt.
Du har nog fel. Marianne tycker nog inte att hon drivit fallet långt. För henne har allt frusits i och med att JA reste utomlands. Hon såg det som ett legitimt uppehåll alla de år då hon väntade på att han åter skulle dimpa ner i Sverige. För Marianne existerar inte den mellanliggande tiden.

Tisdagen den 28 september 2010 hade hon tänkt förhöra Assange. Hon kallade honom aldrig formellt till förhör, utan förhandlade bara med hans advokat, Hurtig, sedan veckan innan.

Det blev inget av det förhöret, och sedan dess har Marianne inte gjort annat än att vänta in JAs ankomst till Sverige. För det här med att undersöka alternativ låg aldrig för henne. Det gör hon bara om hon tvingas, och det var först HD som fick henne att svänga.

Men hur gick det till? Marianne sa själv att hon ignorerade HRs kritik från november 2014, och att det var först HD som fick henne att ändra sig. Men det var väl egentligen inte HDs kritik som fick henne att ändra sig, för deras beslut kom först i maj 2105. Det var i mars då HD frågade ÅM om planerna med fallet som Marianne tvärt svängde angående förhör. Det var alltså en fråga från HD, inte HDs beslut, som fick Marianne att ändra sig.

Så Marianne sa att hon tänkte börja överväga förhör bara för att inte riskera häktningen vilken uppenbarligen ligger henne varmt om hjärtat trots att den är totalt ineffektiv för att möjliggöra förhör.
__________________
Senast redigerad av outoftheblue 2016-09-10 kl. 22:05.
Citera
2016-09-10, 21:43
  #73992
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Anonymare
UK har veto enligt lag. Man kan inte "ge veto" hur som helst. Sverige ska givetvis bestämma detta helt själva om en begäran kommer, och med stöd av UK om man mot förmodan skulle fatta beslut om en fullt legitim utlämning med stöd av folkrätten. Vad skulle Ecuador ha med saken att göra? Ska Sverige kanske göra en omröstning bland världens alla länder? Ecuador har inget alls med Sveriges beslut att göra och enda anledningen till att man beviljar JA asyl är för att knäppa USA på näsan, vilket Sverige givetvis inte ska ha någon som helst delaktighet i.

Jag förstår. Det finns ingen generell lag om att England ska ha veto. England har veto pga EAWn. Du anser att Ecuador inte har något med saken att göra. Det kan du ju få göra. Då är det återstående alternativet att både rättegång och eventuellt straff avtjänas på Ecuadors ambassad. Annars har du nämligen en olösbar situation. Ecuador har, oavsett vad du tycker, givet asyl till JA. Därmed har de förbundit sig att skydda JA mot de risker som asylen grundar sig på. Det är just för att lösa frågor som rör inkompatibla rättssystem som man träffar bilaterala avtal. Om JA haft asyl på en annan icke-europeisk ambassad så hade det självklart varit det landet man hade fått förhandla med. Men eftersom du anser att Ecuador inte har med saken att göra så förstår jag inte dina anklagelser mot de. Jag förstår uppriktigt sakt inte varför MN överhuvudtaget lämnar en MLA ansökan till ett land som inte har med saken att göra. Enligt din syn kunde hon ju lika gärna lämnat MLA ansökan till Thailand eller Kenya som är länder som inte har med saken att göra.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in