Citat:
Ursprungligen postat av
bernad_law
Assange kommer inte att komma ut som en fri man från ambassaden oavsett vad om detta stämmer.
Att Assange inte kommer ut som en fri man från ambassaden om Sverige backar ut har du alldeles rätt i. Men då slipper ju vi iallafall skammen för att köra proxy åt USA utan att vi får något för det. Att USA kör dirty games är ingen hemlighet. Men jag tycker att det är tid att dom ska köra sina egna dirty games.
Sen den här hela "Putin-did-it"-grejen är också orkestrerad internationellt, precis som Sverige-ska-med-i-NATO-tjatet. Ser du inte det är du blind.
Men det vore bra för Sverige att fortast möjligt dra sig ur samlaget med den politiska HIV-hora som nu USA blivit efter 2001. Sen att Assange fortsatt har problem, även utan Svriges bidrag, det vet både du, jag och han om.
EDIT
Du och jag har säkerligen olika syn på "internationella samarbeten" och "nationalism" men det kan vi ta i en annan tråd. Jag tror Sverige som land mår bättre om vi backar ur den här skiten nu. Sverige har inget intresse i den här affären utom att agera proxy till USA för att inte hamna på nån shitlist.
Nu har Wikileaks gett USA egna problem. Som är USAs att lösa. Dax att dra sig ur. Popcorn!
PS.
Om du inte förstått, så är USA hjälten i USAs eget "krig mot terrorismen", inte Sverige. Sverige är nu hjältens kompis i storyn. Du vet, han som alltid dör.