Citat:
Ursprungligen postat av
highbanker
Skillnaden är väl om ökningen letar sig ut i reda pengar, vilket den gör när folk tar hem vinster från bostadsaffärer, tar ut "hypotekspension" på sin gamla villa på ålderns höst och artificiellt när svensken "känner" sig rikare och använder bostaden som bankomat.
Detta är saker som du förstår, annars skulle du vara dum i huvudet på riktigt. Grejen är den att du låtsas som att du inte förstår, eftersom det här forumet inte primärt handlar om att bena ut frågeställningar för dig, utan om att få vinna på Internet.
Håller med !.
Om det inte vore för bostädernas artificiellt upptryckta värden genom billiga och våghalsigt utgivna krediter så vore Sverige redan nu ett fattigt land.
Eliten, Bankerna, politiker och storföretagen badar i pengar tack vare dessa billiga krediter och därför är det ingen i ledande ställning som vill arbeta för att stänga syltburken.
Feministvänstern har fått makten genom att indirekt stödja detta och media har de med sig genom elitens vinstintressen i en ökad massinvandring.
Det är när dessa artificiellt upptryckta värden letar sig ut i samhället som reda pengar vi får våra fantastiska siffror på BNP och BNP/Capita.
Allt är då försvarat så dumsvensken är nöjd och vägen mot Sveriges undergång handlar nu inte bara om att vi skall blandas ut med allehanda babbefolk världen över som äter upp välfärden i en rasande takt utan om att värden kommer urholkas i både statlig och privat ägo för att på sikt skapa ett multikulturellt kriminellt skitland högt uppe i en kall, ogästvänlig energikrävande och svårsådd geografiskt placerad ända av jorden.
Om vi får en rejäl krasch så blir det uppenbart att det mesta i framtida Sverige kommer handla om ett chicken-race där målet är att säkra tillgångar och många kommer nog förundras att Sverige inte var så attraktivt som de i sin fantasivärld velat påskina.
Behöver jag påminna er alla om att jag nu säljer mina tillgångar i detta sjunkande skepp som kallas Sverige.
Och NÄÄÄÄÄÄ Alpha 101 , det finns ingen statistik eller undersökningar som stödjer ovan påstående för att det finns inga som helst intressen att visa sanningen för de med verktygen att visa den.