Citat:
Ursprungligen postat av
Motvillig1.2
Alla lasare av traden kan se vem det ar som bemoter pastaenden sakligt och systematiskt. Och vem som skyller sitt misslyckande pa debatteknik. Ett gammalt tips ar att om du far stryk i en debatt sa sluta bara posta. Lipande klagoposter om ohederlig debattteknik funkar bara som en vit flagg och gor att du ser annu mer patetisk ut. Om motstandaren forsoker fula tricks blir det ju enklare att vinna i en skriven debatt som den pa Flashback sa att skylla pa sant ar bara fjantigt och forloraraktigt.
Jag tycker att tex BehindRayban visar prov på en mycket god debatteknik
Se tex på hans svar några inlägg upp och jämför med kurt-sunes där han delar upp citat in absurdum.
Vems föredrar du?
Jag håller helt och hållet med dig att om man får stryk i sakfrågor så bör man hålla tyst.
Men varför ska man inte få kritisera de som visar prov på ohederlig debatteknik, är det ett bevis på ett gott debattklimat anser du? Om du tycker att det är fjantigt och förloraraktigt så får det stå för dig, jag håller då inte med dig på den punkten.
Dessutom måste jag tillägga att det hela kom upp av en direkt fråga, från kurt-sune till mig, varför jag inte ville svara på ett av hans inlägg där han höll på med bisarr mängd av uppstyckning av citat.
Snäll och väluppfostrad som jag är så ville jag förklara varför.
Jag blir utmattad när jag ser kurt-sunes inlägg där han styckar upp citat in absurdum. Det är otroligt knöligt och arbetsamt att ge svar på tal, det går knappt, och man blir bara less och tappar all lust att konversera vidare.
Jag har börjat att ignorera, och tänker fortsätta med att ignorera, alla inlägg där kurt-sune pysslar med enorm mängd uppstyckning av citat hädanefter.