Citat:
Ursprungligen postat av
mammacino
Tänk dig Detroit utan att Obama hade gått in med pengar!
Huh???
https://www.reddit.com/r/drunkenpeasants/comments/3k3d6d/hiroshima_vs_detroit_this_is_what_ramz_paul_was/
Citat:
Ursprungligen postat av
mammacino
Du gillar ju inte själv att han är så oflexibel att han vägrar ändra sig!
Om man läser mina inlägg med lite intelligens, så inser man att det jag säger är att Trump har en långt mycket större förmåga till självförbättring än andra.
Poängen är dock att det är oerhört svårt att byta från en strategi, som fram till alldeles nyligen var ett jättestort framgångskoncept (jfr med det jag skrev om Argentina). Sånt kräver en viljeakt som nästan ingen klarar av.
Ovan på detta har vi den psykologiska faktorn med hur hög han blir av massans hyllningar på rallys. Många rockstjärnor har beskrivit detta fenomen. Vanligt folk har ingen aning om vad det handlar om. Men det fungerar som den starkaste drog, med beroende, abstinens och hela skiten. Många rockstjärnor har inte klarat av att hantera det, och det har blivit deras fall. Trump behöver tona ner på detta med en vilja av stål.
Med detta ovanpå vad jag redan sagt, så blir kursändringen i det närmaste en övermänsklig uppgift. Men är det någon som kan klara det så är det Trump, för han har en vilja till att vinna som ingen annan.
Det jag säger är alltså precis raka motsatsen till vad du tror. Men den intelligenta läsaren inser också det.