Citat:
Ursprungligen postat av
Sudharma
Jag ser ingen logik i det.
Menar du att han skulle ta kroppen och köra senare nånstans?
I så fall vad var för menningen att köra kropp till Matrorp och stoppa in i skåpet?
Han kunde ha den i bilen ( i bagaget) och efter hade pratat med mamma kunde han köra kropp någonstans till skog och gräva kropp eller dumpa i sjö.
Nu är det ju så att den mest framträdande egenskapen hos sexualsadistiska mördare knappast är logiskt tänkande, trodde du verkligen det?
Det är dags för dig att börja gilla läget, att helt enkelt konstatera fakta.
Vad som är smart, logiskt eller idiotiskt i Nerijus agerande efter mordet är knappast din sak att bedöma.
Tråden handlar inte om ett betygsättande av Nerijus agerande, du får helt enkelt bara acceptera vad som hände, VAD han gjorde.
Är meningslöst att i efterhand ställa frågor som;
"Var det logiskt att lämna kroppen i Martorp"?
Eller att tala om vilka smarta grejer han istället borde ha gjort, som;
"han borde grävt ner kroppen, dumpat i sjö" osv.
Nu är det som det är och Du kan inte ändra på historien hur mycket du än försöker.
Är lätt för dig att sitta framför datorn och komma på saker i efterhand som Nerijus borde ha tänkt på.
Verkliga livet fungerar inte så, speciellt inte för en sexualsadistiskt mördare som nyss uppnått sin ultimata njutelse, som nyss fått utlopp för sin frustration, sina spänningar, sina aggressioner, sin sexuella lust - och bara ville få avklarat att snabbt gömma undan kroppen och komma hem i tid för att "allt skulle verka som vanligt." Skypa med mamman, handla med Irina. En helt vanlig kväll. Nästa dag var ämnad för fortsättning av dådet, forsla bort kroppen, städa undan efter sig.
Nu blev det inte så, han blev förhindrad av det stora sökpådraget.
Han blev inträngd i ett hörn, frustrerad, orolig.
Paniken växte när söket närmade sig hans tillfälliga dumpningsplats.
Han tyckte att han inte hade nåt annat val än att åka dit och försöka få dem bort därifrån.
Han hade ju inte hunnit göra det slutgiltiga.
Han hade inte hunnit städa, hans offer Lisa låg fortfarande kvar där han lämnat henne.
Intryckt i ett skåp.
Ungefär lika intryckt som han nu kände sig - men i en återvändsgränd.
Det hjälper inte nu att försöka ge råd till mördaren Nerijus i efterhand, hur han "borde" ha betett sig för att komma undan. Det blir bara märkligt och obehagligt.
Precis som dina fantasihistorier om den osynlige hämnar-mördaren som ej avsatt ett enda spår.