Citat:
Ursprungligen postat av
Jumalauta
Om man antar att de varit på Holmen och festat, har de bara kommit en kort sträcka innan olyckan. GPSn har i så fall antagligen inte hittat tillräckligt många satelliter för att visa helt rätt. Däremot skulle jag säga att GPS är överlägset på natten och vid annan dålig sikt. Att sitta med sjökort och ficklampa är knappast ett alternativ när man har svårt att urskilja landskapets konturer.
Visst är det så, GPS är överlägset ett sjökort när den visar rätt och sikten är undermålig.
Jag har tillbringat oändligt med timmar på sjön, använder fortfarande företrädesvis sjökort och navigerar själv. Inte för att jag inte har en Gps, utan för att jag har lärt mig av erfarenhet att de inte är att lita på. Man bör kunna läsa ett sjökort när man är på sjön, även läsa sjökortet och se till att man vet vart man är..
Om jag nu ska gå i totalt mörker så kan det bli svårt med sjökort, då är det ju prima med en GPS. Men i det fallet så måste man vara en fullständig idiot om man går i över 5 knop. Jag är betydligt fattigare än dessa gossar, så att plana ut för spara soppa när det är pappa som betalar har jag svårt att köpa som argument.
Lagstiftning är trams, varför ska vi som faktiskt har förstånd och vett på sjön behöva lida för att någon stekare släpper ut grabben i ribben när han helt saknar kunskap och vett att framföra den..
Hur som haver är detta tragiskt, skyller inte på grabbarna men de har ett ansvar mot sig själva så som även den som äger båten har att inte sätta den i händerna på någon som inte kan hantera den eller framföra den på ett säkert sätt med medvetenhet om sina begränsningar.