Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Nu har hushållens skuldkvot stadigt ökat och statistiken visar att utlåningen första halvåret 2016 till hushållen fortsatte stiga( det talar för ökande bopriser inte sjunkande under samma period btw)
Hushållens net worth ökar stadigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Samtidigt har tillväxten sjunkit ihop likt en sufflé och inkomsterna stiger men i lägre takt än krediterna. Så har det sett ut i många år nu, så jag undrar kommer det leda till att obalanserna blir för stora och en justering av dessa sker eller är det inte ett problem?
Tillväxten över tiden är inte bättre än omvänt proportionellt mot social expenditure, vilket jag visat 50-11 ggr.
Ska vi få upp tillväxten i Sverige måste offentligt finansierad välfärd minska.
Visst är den höga offentligt finansierade välfärden ett problem. Framförallt i kombination med prisreglering på arbeta vilket skapar arbetslöshet. Det är därför Europa är svår stagnation. Men viljan att ta itu med problemet verkar närmast obefintligt.
Politikerna kräver av Centralbankerna att de med låg ränta skall dämpa ut politiernas oförmåga. Och så har det varit i mannaminne.
Vill man få stopp på lågräntepolitiken ser man till att ha fri lönesättning och låg social expenditure.
Under tiden vi är fast i det socialistiska stagnationssamhället har länder med lägre offentligt finansierad välfärd högre tillväxt och deras levnadsstandard ökar. Bara något år kvar innan Sydkorea passerar kommunistlandet Danmark. Inte länge sedan Sydkorea sågs som ett hundätande U-land.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Sen kommer inte en justering leda till att jorden går under, de flesta kommer tuffa på som förr, men för de som kommit in i slutet eller måste byta boende av olika skäl kan få det tuffare.
Vi kan få smärre prisnedgångar.
Men för en större prisnedgång krävs stopp för nyproduktion, då den blir för dyr. Så länge vi vill ha någon nyproduktion av bostäder kommer nuvarande prisnivå (grovt) ligga kvar.