Citat:
Ursprungligen postat av
BajsBoo
Den visar ju att bostadpriserna stigig fan så mycket mer än allt annat.
Det är möjligt men inte så konstigt. Bostadsmarknaden har varit reglerad så att ett artificiellt pris uppstått. PÅ så sätt har man lyckats hålla nere priserna tidigare på tex villor och bostadsrätter, detta skedde genom att prissättningen på hyresrätter var för lågt. Då finns det inget incitament att köpa något så länge man istället kan hyra, när det sedan uppstår en brist på billiga och lättillgängliga hyresrätter så skjuter priserna i höjden markant på ägt boende under kort tid. Precis det har nu skett de senaste 20-talet åren.
Tänk om man hade bestämt att HR max fick kosta 1 kr/kvm, det är rimligt så länge BR/villa kostar 75 öre/kvm. Över tid ökar priserna på BR/villa till 1,2 kr/kvm men HR kostar fortfarande 1 kr/kvm samtidigt har kostnaden för att bygga ökat till 1,1 kr/kvm Plötsligt bygger ingen HR längre då det inte är lönsamt. Då bestämmer man att HR nog trots allt får kosta mer än 1 kr/kvm och ett marknadspris uppstår på nybyggnation, då visar det sig att hyran marknadsmässigt blir 2kr/kvm. Folk inser att det är dyrt och att ägt boende är mycket billigare att bo i än HR, några billiga HR finns inte att få tag på längre efter massiva subventioner och regleringar under längre tid.
Resultatet blir att priserna på BR/villa rusar till 1,9kr/kvm under kort tid för att uppnå någon slags balans på marknaden.
Det är det jag menar att vi har sett under de senaste åren. Därför är det svårt att sätta det i relation till KPI som varit helt satt ur spel för boende sen innan andra världskriget. Medan KPI trots allt har ändrats under tiden i takt med prisförändringar på varor som varit konkurrensutsatta och inte varit föremål för regleringar och subventioner i samma utsträckning som bostäder.
Däremot instämmer jag i vissas kritik i att KPI/inflation är ett mått som är mycket festligt i sammanhanget och på många sätt direkt felaktigt.
Men ett felaktigt mått på en subventionerad marknad leder inte nödvändigtvis till att prissättningen på bostäder är felaktig i någon större utsträckning.
Med det sagt så kommer det givetvis finnas människor som hamnar i kläm vid lågkonjunkturer och allmänna sättningar i pris för varor och tjänster. Men dessa människor skulle i stor utsträckning hamna i samma problem oavsett om de bor i BR, villa eller HR.
Det är för många parametrar att ta hänsyn till.
Det kanske inte är priset det är fel på utan:
* Det kanske är för frikostig utlåning från bankerna.
* Det kanske är en felaktig KPI-beräkning.
* Det kanske är artificiellt låga räntor som är problemet.
* Det kanske är ett korrekt pris idag men historiskt felaktigt prissatt. Dvs för lågt.
Osv