Citat:
Ursprungligen postat av
Smeso
Det beror väl närmast på att "American Antitheists" inte skulle få lika stort stöd från allmänheten som "American Atheists" får. De är ateister, ja, men de bedriver antiteistiska kampanjer.
De flesta ateister är helt ointresserade av religionsfrågor.
Inte heller jag är antiteist.
Ateister tvingas intressera sig för verkligen fundamental teism, i SKOLVÄRLDEN. Kom då ihåg hur avgörande det var och är, att prestera.. i tolkning, över de olika religioner som världen bjuder på, allihopa med än den ena efter den andra mer el mindre vrickade behovet att "hörsammas"
Tänk.. om man som liten, visste vad reellt prakticerad och efterlevd religionsdiktatur, verkligen var.. man vet inte som liten, underställd skolpliktslagen, teismen är ypperligt smart och utstuderat omfattande påverkande redan intet ont anandes indivier : men vi har tur som i Sverige inte åläggs trosplikt, religions-ämnet behövde sättas i kontext och blev ju då ifrån kristendom på skemat, istället sammansatt med samhäll till , att ingå i block. Dvs inte ensamt! förhärkande för udda lärare att sitta och tolka elevens "förståelse för den islamism, vi först idag, vet.. är så grymt destruktiv.
och andra religioner också, men islam är ju alarmerande extremt! men att presentera religionerna, javisst... men kontexterna i övriga samtida idéläror, glömdes helt bort, vurmen för en överhärskare var visst lockande som maktinstrument.
så är det inte längre, men det är bara synd om de unga muslimer och andra som är kunskapsignoranta och inte har särskild respekt för orsakssammanhang, eftesom IT-samhälle och snabbmatssamhälle där tekniken ersätter människans behov att tänka kritiskt , för IT levererar ju istället, så ju mer relgiiösa organisationeer tillåts mata sina sjuka behov av "gud" för "sina ägodelar barn och unga" , desto större missnöje kan visa sig i framtiden, spänningar finns redan, Frankrike drabbas av multipla sporadiska dåd.. och rädsla efter alla hot, är maxat.
allt, p.g.a radikal fundamentalistisk propaganda över hur avgörande.. relgion är, vilka lobbare håller på och lobbar om att gud är så viktig och religionspaketets alternativa verklighetsbeskrivning är så viktig, att det ska löna sig att uppoffra skolgången.. ?
de ha rgjort bort sig, de där äldre.. som känner behov att ändå hänga-med-i-svängarna, fast de är helt blasé så fort lite faktum kommer upp, det är ju livsfarligt att låta horder av ungar, totalt disrespektera kunskaper. och det tar ju så vansinnigt lång tid att liksom ävnda skeppen åt rätt riktning, efter så sjuka misstolkningar i lednings-leden, där tomtarna verkar sitta och gona sig mest, i total verklighetsflykt.