Citat:
Ursprungligen postat av
Venator
Därför att Anton hade ett politiskt motiv i sin sjuka skalle. Det hade inte David Sonboly vad vi vet.
Öhm, jag måste missat nåt för det senaste jag hörde om det dådet var att Anton genomförde det för han var grovt deprimerad och hatade världen. Vad var han politiska motiv då?
Citat:
Ursprungligen postat av
Troian
Jag tror att skillnaden är att Anton enligt vad polisen sagt om självmordsbrevet var politiskt motiverad. Några sådana uppgifter har än så länge inte kommit fram om München.
Hmm, ja enligt polisen (vars chef är Dan Eliasson en snubbe som "kräktes" när han såg Åkesson på TV) var det politiskt motiverat.. Har dom ens släppt självmordsbrevet? Var så jävla mycket babbel om det, att om "man läste mellanraderna" så såg man vilken nazist-rasist Anton egentligen var.