Citat:
Du har missförstått. SVT är en propaganda-kanal. Inte en nyhetsförmedlare. SVT skiter fullständigt i vad GM eller någon annan sa, utan dom arbetar med att använda nyhetshändelser för att föra ut sin propaganda. Om det kräver att man hittar på egna saker angående dessa nyheter för att få fram sitt budskap, så gör man det. Dom flesta svenskar sväljer ju betet med krok och allt eftersom dom inte tar del av utländska nyheter.
Det är därför man måste tvinga folk att betala för SVT, ingen betalar frivilligt för att matas med propaganda.
Men så länge staten kan tvinga oss att betala för (S)(V)T så länge vi vill inneha en mottagare för att kunna se andra kanaler så används propagandamaskinen till bristningsgränsen.
Oavsett programmets innehåll i övrigt så trycker propagandaministeriet och sanningministeriet ut dom rätta åsikterna.
Kolla allsång på skansen där dom nedvetet zoomar in på kvinnor med slöja för att visa så välintergrerade dom är.
Program om somaliska bandylag, eller invandrafotbollslag, helt utan att beröra kaosbetendet på matcherna, hoten mot domarna, slagsmålen och dom sexuella trakasserierna och våldtäkterna som följer i dess spår.
Och nu då där man gör allt man kan för att inte nämna att han var muslim, eller ens att han har utländsk påbrå, givetvis slipper det igenom ändå, men varje gång skruvar journalisterna besvärat på sig och skyndar vidare.
Fy fan