Citat:
Ursprungligen postat av SGDF
Jag har forskat vidare i arkiven och saken verkar vara mer komplex, än vad som framgår av Expressens artikel. Jag har hittat uppgifter från juli 1986 som säger att en helt annan polis var först på Sabbatsberg, och att det var denne polis som först förhörde Lisbeth angående signalement, samt meddelade polisledningen, eller mer specifikt Hans Koci, att Palme var död. Dessutom påstår han själv och andra, att han har författat rikslarmet.
Inuti Labyrinten ägnar ett helt kapitel åt denna polis. Under rubriken.
Den hemlighetsfulle kommissarien.
Där konstateras att det är omöjligt att Christiansson var förste polis på plats på Sabb.
Att han ljuger om ett antal saker.
Vägrar berätta om vad han haft för sig senare under natten.
Att han påstår att han var i Gropen och lämnade rapport. Där ingen vill kännas vid att han var där. Ändå mindre någon som vill vidkännas att de tagit emot en rapport från honom. Alltså är det omöjligt att hans utsagor var grunden till rikslarmet. Det var Rimborn.
Hans promemoria skrevs först efter uppmaning tre veckor efter mordet. Där det inte står någonting om två gärningsmän. Alltså efter Holmers förbud. Även fast Lisbet sagt det till alla andra. Därför användes hans i rättegångarna och inte Rimborns.
Där man även citerar ur Juristkommissionens rapport. Precis som du gör.
Rekommenderar dig att läsa denna Labyrint så får du alla detaljer och resonemang. Plus att det redan finns i tråden.