Citat:
Ursprungligen postat av
Lille.Stockholm
Konstigt. Såg ett par intervju/läst ett par artiklar om honom: han ville samarbeta med alternativt var ganska försiktigt om Ryssland.
Verkar som att alla i amerikansk militär är riktiga russofober
All eyes on Trump

En möjlighet till att Ryssland kan sägas vara anti-USA kan ju vara pga NATOs provokationer.
Jag tror varken Trump eller Putin vill vara i konflikt med varandra, snarare dela upp energi-resurserna i mellanöstern och i Arktis mellan sig.
Utan att ha en aning om sannolikheten så kan ju ett avtal handla om att USA får en del av olja från mellanöstern mha Ryssland, Sanktionerna mot Ryssland hävs av Trump, NATOutvidningen kring Ryssland dras tillbaka och Ryssland kan sälja sin gas till Europa, och ev resurser i Arktis delas upp mellan länderna där Kanada och Norge får mindre att säga till om när USA och Ryssland dealar under bordet.
(Jag läste att moderaterna nyligen gått ut med att de vill stoppa den ryska gasledningen vid gotland vilket också talar för detta då en önskan inom moderaterna troligtvis är samma sak som EU/globalisternas önskan. Dvs motsatsen till Trump/Putin.)
Sen kommer det väl att gå några decennier då USA börjar få stopp på sitt skuldberg och finanskris och Ryssland blir gladare och gladare och jobbar på sin image.
Alltmedan västeuropa kämpar med städernas transformation till MENA-områden och PKiterna springer omkring som bebisar precis som vanligt medan deras narrativ om mångkultur blir våldtaget gång på gång från vänster till höger.