Citat:
Ursprungligen postat av
Johnth
Orsakerna till prostitution är väldigt differentierade och kan mycket väl i vissa fall vara ett självskadebeteende men långtifrån standardiserat och det vet du. Om du har haft tillfälligheten att möta så många destruktiva självskadande horor har du haft otur på sätt och vis. Att generalisera som du gjort är bara att ge uttryck för PK feminism och inget annat.

Ja de som säger att alla prostituerade skulle vara olyckliga av sitt jobb, vet inte vad de pratar om, eller är så förblindade av politiska glasögon så de bara ignorera det.
Tror även att en stor del av dem som säger att de är olyckliga av det ljuger, kvinnor är experter på att plocka fram offerrollen då det kan tjäna dem och omgivningen går alltid på det. Självskadebeteende? Om man medvetet gör en sak som skadar en själv just för att man vill skada sig själv, så är man da inget offer. Tänk på det, många skadas här i världen av olika anledningar, de man bör rikta minst sympati med är dem som själva vill bli skadade och anstränger sig för att bli det, de får ju som de vill. Det tycker jag är definationen av att man får skylla sig själv då.