Med lögarängsbadet syftas troligen på den öppna delen vid stranden som några år sedan byggdes som bad för allmänheten "lögastrand", inte det nattetid stängda lögarängsbadet. "Löga" brukar också vara gräsområdet bredvid betalbadet.
https://goo.gl/maps/CXjMpvMABCr
'
Cruinsingvägen går förbi "löga" och kantas av diverse marknadsstånd och skräpmatsförsäljare.
Under powermeet så är gräsdelen ett tillhåll för ungdom och framförallt slödder från stadens sämre områden. Förövaren är med 99% sannolikhet mörkhyad och inte intresserad av powermeet på något sätt.
Powermeet i sig är i det närmaste etniskt rent, inte en arab eller afrikan så långt ögat kan nå. Detta gör det möjligt att ha ett arrangemang för över 100.000 människor nästintill helt utan kriminalitet. Folk är där för att ha kul, inte för att bråka. "Raggarna" är dessutom inte direkt kända för att vara varken politiskt korrekta eller konflikträdda (som medelsvensson är), vilket gör det omöjligt för mena-slödder att gå dit och bete sig illa, de åker på stryk helt enkelt.
Powermeet må ha sina negativa sidor men den totala frånvaron av mena-slödder gör det till den bästa helgen på hela året. Man blir lite påmind om hur Västerås var innan bidragsinvasionen började.