Citat:
Ursprungligen postat av
Mertillen
Så Gingrich ska alltså ha sagt följande:
"“It took me a long time and a number of people talking to me over the years to begin to get a sense of this: If you are a normal, white American, the truth is you don’t understand being black in America and you instinctively underestimate the level of discrimination and the level of additional risk,"
Vad är det som är knäppt med uttalandet ovan? Gingrich pekar ju bara på möjligheten att vita inte förstår svarta. Det kan inte vara ett kontroversiellt uttalande. Jag tycker snarare att det låter att vara sympatiskt.
"We've got to rethink what it means to be American and how we function together as an extended family,"
Det där däremot förstår jag inte. Det kan tolkas som att Gingrich förespråkar apartheid. Det är väl i dagens läge inte acceptabelt av PK-packet, som är mäktigt. Särskilt fel i sak är det å andra sidan inte.
"It took me a long time and a number of people talking to me over the years to begin to get a sense of this: If you are a normal, white American, the truth is you don’t understand being black in America and you instinctively underestimate the level of discrimination and the level of additional risk,"
Det är bullshit. Anledningen till att det har tagit så många år för Newt att "inse" detta är för att det helt enkelt inte stämmer. Det finns ingen diskrimination mot svarta, och den enda extra risken som finns för svarta beror på deras eget leverne och beteende. Självklart löper man större risk att skadas ifall man håller på med brottsliga saker och har ett våldsbeteende, och detta gör just svarta människor i stora drag.
Vi har inte kvar svarta som slavar. Vi har inte kvar apartheid. Redovisa gärna exakt på vilket vis alla svarta människor diskrimineras. De målar gärna ut sig själva som offer, när sanningen är att de har endast sig själva att skyllas.