Ingvar Carlsson har sommarpratat.
http://www.expressen.se/noje/kronikorer/ingvar-carlsson-om-karleken-till-ingrid/
Där vi kunde lyssna till hans visdomsord, citat.
Som folkvald ska du agera med ansvar och omdöme, i stort och i smått. De till synes obetydliga detaljerna ska verkligen inte föraktas. Slut citat.
Säger mannen som bevisligen föraktade den obetydliga detaljen att Lisbet initialt till honom, och till andra statsråd, pratade om två gärningsmän, och att hon aldrig såg mördarens ansikte eftersom de befann sig på för stort avstånd.
Samtidigt som frikännandet av CP berodde på en obetydlig juridisk detalj enligt samma person eftersom han var skyldig enligt Lisbets fotografiska minne vilket därmed inte ska föraktas än idag. Eftersom det handlar om att agera med ansvar och omdöme.
Trovärdighet noll med andra ord än idag. Han och SAP har målat in sig i ett hörn. Trots att man ansågs sig vara målarmästare.
Vilket inte bådar gott inför framtiden. Om man vill att mordet ska lösas. SAP kommer aldrig att tillåta en annan mördare än CP. För då tappar ju både de och Lisbet ansiktet. För att inte tala om ett ev. tappat framtida regeringsinnehav.