2016-06-19, 22:27
  #13945
Medlem
Trumpetflugans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
ε är emissivitet. Emissivitet är absorptivitet. Om ε minskar så minskar absorbtion samtidigt som emission minskar. Emission är en fraktion av absorbtivitet och absorption är en fraktion av inkommande strålning. Om ε minskar så minskar allt, temperaturen går ner.

Det är ett feltänk att något stannar i systemet och värmer upp. Strålning rör sig med ljusets hastighet. Om strålning absorberas i högre utsträckning genom en högre ε, så ökar emitterad strålning proportionerligt. Temperatur kan inte kopplas ifrån ε. ε är en marginell faktor i ett samband som bestäms av temperatur^4. Om ε ändras så ändras temperaturen, och då ändras strålningsintensiteten. ε kan inte ändras och temperaturen ökar som följd, UTAN att strålningsintensiteten ökar.





Du motsäger hela naturlagen med det påståendet. T ökar samtidigt som ε ökar. En högre T innebär högre absorption och högre absorption innebär högre emission.



ε är den faktor som alla gråkroppar har och den beskriver hur gråkroppen skiljer sig från en svartkropp. Alltid <1.
En gråkropp är inte i jämvikt. Solen värmer jorden hela tiden, jorden når aldrig fram till jämvikt. Det är därför som atmosfären inte värmer ytan, den kämpar för att kunna komma upp i temperatur själv och den räcker inte till för att absorbera tillräckligt för att nå jämvikt.

ε är den del av formeln som beskriver hur långt från jämvikt strålkroppen ligger. Den visar hur mycket som går förlorat i verkningsgrad och aldrig kan användas till att generera temperatur. Inte hur mycket som stannar kvar och värmer systemet.



Det är uppskattat att du använder rätt formel, då finns det riktiga saker att diskutera. Det är tråkigt att du missar dess funktion helt och hållet.

εσT4 innehåller endast temperatur^4 och ε. σ är en konstant.

ε är en begränsande faktor på T, inte en förstärkare.

Eftersom εσT4 till punkt och pricka beskriver sambandet mellan temperatur och intensitet(alltså mängd emitterad strålning/yta), och ε sänker T genom att vara <1. Så är det per definition en omöjlighet att temperaturen skulle kunna öka samtidigt som strålningen minskar.

P/A=εσT4

Hur kan du missa att P=effekt genom A=yta ÄR DETSAMMA SOM εσT4. Effekt(strålningsintensitet) är samma sak som temperatur. Strålningsintensiteten är stenhårt kopplad till varje förändring i temperatur och det förändras ALDRIG på ett sätt där strålning minskar och temperatur ökar. Formeln beskriver ju exakt det sambandet, att de är två sidor av samma mynt.
Men εσT^4 är strålning ut, från jorden. Och för ett system i jämvikt är den lika med instrålningen. Om växthusgaser ökar kommer emesiviteten att minska(om vi tänker oss jorden som en gråkropp) . Och utan dimmande gaser kommer instrålningen(1-alfa) (alfa är den genomsnittliga albedon) att vara densamma( (U-IU) i detta inlägg: (FB) Den stora tråden om global uppvärmning/växthuseffekten )
Om mindre strålning lämnar jorden och jämvikt ska råda så kommer T^4 att öka då ε minskar.
__________________
Senast redigerad av Trumpetflugan 2016-06-19 kl. 22:35.
Citera
2016-06-19, 22:48
  #13946
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Visst är det en hel massa fotoner som studsar fram och tillbaka,

Det är inte klarlagt hur det fungerar, en del menar att en varmare kropp aldrig absorberar inkommande fotoner från en kallare kropp, även om de når fram. Hur det funkar vet jag inte.

Vad jag vet är att det finns inget att hämta i en balansräkning på strålning som absorberas och emitteras, i en beskrivning som bygger på att ett varmare objekt värms av ett kallare.
När det gäller värmeöverföring så kan återstrålning helt ignoreras i beräkningarna, om den existerar så har den inte en effekt som behöver inkluderas. εσT4=εσT4 fungerar perfekt utan att försöka få εσ210^4=εσ288^4.

Det fungerar bara på ett håll: εσ288^4=εσ210^4. Om du inte ser varför så är det tragiskt.

Problemet är att klimatterrorn har använt εσ(T1^4-T2^4) och gjort förändringar inom parentesen utan att ta hänsyn till ε. Det är då omöjligt att bryta ut det till εσT1^4=εσT2^4 igen. Eftersom ε verkar på båda sidor. Det blir fel och om jag minns rätt så nämndes detta i utformningen av ekvationen och upptäckten av sambandet, att vissa kommer att använda den förenklingen och det kommer ge felaktiga resultat.

Citat:
men betänk att partikelbeskrivningen och Maxwells beskrivning
av elektromagnetisk strålning bör ses som komplement.

Så vi ska ignorera de grundläggande villkoren för strålning?
Vad är ett komplement och på vilket sätt?
Hur påverkar det εσT4?

Citat:
Vissa
fenomen beskrivs bättre av den ena modellen och vissa av den
andra.

De beskriver allihop alla fenomen kring strålning alldeles perfekt, fast på olika sätt med olika upplösning och genom olika mekanismer och förhållanden. Den ena översätts galant till den andra.

Citat:
Nu är det bäst att jag frågar för tydlighetens skull:
– Menar du att fotoner som far fram och tillbaka (från solen till jorden,
från jorden ut mot atmosfären, ofta återreflekterade mot jorden och
ibland ut genom atmosfären i början av en lång färd genom världs-
rymden) inte inträffar utan är något som jag svamlar om?

Du har rätt fram till "från jorden ut mot atmosfären", den biten är tveklös och bekräftad i alla möjliga sammanhang ur olika vinklar med beskrivningar av värmeväxling, värmestrålning, temperatur etc.

"ofta återreflekterad" däremot är en förutsättning för klimathot och co2, och den är inte bekräftad med varken beräkningar eller observationer. Ingen har mätt upp en uppvärmande effekt av återemitterad strålning. Det är en helt obekräftad process, som dessutom inte fungerar tillsammans med strålningslagarna.

Det finns massor av problem med den modellen. Ett av dem är ökat tryck närmare jordytan. Avståndet mellan molekyler minskar radikalt med fallande altitud, densiteten ökar. Det gör att sannolikheten för att en återemitterad foton ska nå jordytan minskar för varje centimeter den närmar sig. Sannolikheten för absorbtion innan den når fram ökar så mycket att den närmar sig 100% innan den är framme. Sannolikheten för att den ska nå rymden ökar i andra riktningen för varje cm i den riktningen.

Det är ett förhållande som är en förödande faktor för återstrålning från någon höjd över knäna.

Därtill så orsakar absorption i atmosfären att strålningen emitteras i ALLA riktningar. Men klimatterrorns energibudget visar endast två, upp och ner.

Jämför med att spruta vatten med en vattenslang på t.ex. en gräsmatta. Vattnet absorberas delvis av jord och därtill skvätter i alla riktningar. När det skvätter i alla riktningar så förlorar det nästan all sin kraft som bärs som kinetisk energi. Det är samma sak med strålning från jordytan. När den sprids i alla riktningar så förlorar den sin kraft och dämpas till utplåning. Därför så visar spektrat en minskad intensitet.

Citat:
– Menar du kanske att fotoner är något som FNs klimatpanel hittat på?

Fotoner är definitiva, en atmosfär som emitterar mer än inkommande solstrålning är nonsens.
Det har IPCC hittat på. Tillsammans med andra lägre stående djur.

Citat:
Snälla, säg att jag har fel eller berätta mer om din kromosom-
sammansättning!

It´s fucking awesome!

Citat:
Eftersom du antyder att du har ett visst intresse för kromosom-
sammansättningar så rekommenderar jag varmt ett område som
borde intressera dig: Amöbor! Det borde kännas hemtamt...

Jag rekommenderar dig mentalvård med en borrmaskin mot tinningen. Eftersom du tror att en iskall atmosfär kan värma upp en varm jordyta.
__________________
Senast redigerad av bottenslam 2016-06-19 kl. 22:54.
Citera
2016-06-19, 23:03
  #13947
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Dina uttalanden är både kontroversiella och intressanta.
Visst kan energi överföras mellan fotoner och elektroner.
Visst kan det också ske omvandlingar mellan elektroner, positroner och fotoner,
men att fotoner beskrivs som elektroner inuti en kropp som jorden eller ett
gasklot som solen...
Det får du nog, som när det gäller många andra av dina verklighetsfrånvända
och osanna, men fantasifulla påståenden, plocka fram en källa på.


När man beskriver strålkroppars interaktion och svartkroppsfunktionen så utgår allt från ytan och det som beräknas är vad som absorberas och emitteras från YTAN.

En stjärna har en inre strålkälla i dess fusionsreaktion som genererar σT4. Att det sker förflyttningar inom stjärnan av energi är en självklarhet. Dock irrelevant i sammanhanget eftersom det som behandlas är emitterad och absorberad strålning mottagen från en stjärna.

Att gå in på stjärnans inre energibalans är en helt annan diskussion och helt onödig i detta sammanhang.

Fotoner som absorberas av ytan på en svart eller gråkropp betraktas inte som fotoner inuti strålkroppen. Där beskrivs de med temperatur, har du inte fattat det än?

Om jag minns rätt så ges de identiteten elektroner när de har absorberats av ytan, men är inte helt säker. Därmed inte sagt att fotoner inte finns inuti en stjärna eller planet, eller att de inte interagerar med partiklar.

Deras tillstånd innan emission är dock irrelevant eftersom det är εσT4 som bestämmer strålkroppens egenskaper. Det finns inga fotoner namngivna i εσT4 och de existerar endast som emitterad strålning i modellen.
Citera
2016-06-19, 23:22
  #13948
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lasternassumma
Måste bara citera detta, ett av dina många absurda påståenden.

Påstår du att jordens atmosfär inte på något sätt påverkar klimatet på jorden?

Det är inte det jag påstod. Jag påstod att atmosfären inte höjer planetens temperatur, den bara förlänger ytan till en gasvolym som får en temperatur i processen.

En strålkropps egenskaper förbättras inte av att man lägger gas mellan dess värmekälla och strålkroppen. Jordens temperatur hade varit högre utan en atmosfär, men den hade droppat till noll väldigt snabbt med höjd eftersom inget bär energin, den strålar ju istället rakt ut i vakuum.
Nattsidan hade varit kallare men det hade ändå gett en högre genomsnittlig yttemperatur. Det vet vi eftersom σT4 och med en atmosfär så får vi εσT4 där gasen ger en lägre ε som innebär en lägre temperatur.

1370W som träffar ytan värmer mer än 800-ish som blir kvar när atmosfären har snattat sitt.

Att en kall gas cirkulerar kring planeten i kontakt med dess värmda yta och sprider energin i både yta och volym innebär knappast en uppvärmning. Det är så vi beskriver avkylning i alla andra sammanhang.

Att atmosfären får en temperatur i processen och orsakar att temperaturen jämnas ut över dygnet är dock något att vara tacksam för, det är det som gör att vi kan befinna oss här. Dock så sker det på bekostnad av strålningsegenskaperna hos planeten. Och sämre strålegenskaper betyder lägre temperatur.

Citat:
Som alltid i vetenskapliga sammanhang, då även i vetenskapliga trådar på Flashback,
så kan du väl redovisa en källa som styrker detta.

Källan är εσT4. Det enda stället atmosfären får plats i ekvationen är som ε, och det innebär lägre T.
Jag behöver ingen jävla källa för att visa hur trögfattad du är. Att du inte förstår fysiken bakom innebär inte att jag har någon skyldighet att undervisa dig.

Om du inte förstår εσT4 så finns det inte mycket att göra. Ta fram borrmaskinen och lägg lite konsistensfett i tinningen så borret går djupare snabbare utan att det luktar onödigt mycket brännt skallben.

Citat:
Du har väl någon av super-puckona att ta fram. Får jag gissa på Watts?

Watts är relevant och saklig på en nivå som får din mamma att skämmas över att du inte smackades i kaklet.

Citat:
Ska vi göra en prognos om super-puckonas framtid? Ska vi gissa att om
Trump blir president så kommer vi att få uppleva super-puckonas renässans?

Helst inte, alternativet är dock inte bättre därborta. Det pågår ju helt störda processer där klimatbögarna försöker åtala organisationer eller personer som är kritiska mot klimathotsteorin.

Citat:
Trump:
"Det är inte koldioxid som orsakar den globala uppvärmningen, det är kineserna":

Där har han ju fel. Det är klimatångestladdade människor som är överhettade innanför skallbenet som står för uppvärmningen. F.d. religiösa som har lurats in i nya fantasier.



Pisstomte!
Citera
2016-06-19, 23:42
  #13949
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Det är i grunden samma fenomen som gör att man har mycket större årstidsväxlingar inne på kontinenter än nära havet. Det tar lång tid att värma upp eller kyla ned oceanerna så de släpar alltid efter. När vi nu värmer jorden har inte haven hunnit med och då värms inte heller luften över haven lika mycket.

Det tar inte särskilt lång tid med tanke på att vattens emissivitet är rätt nära 1. Vatten absorberar och emitterar det mesta av strålningen, ett högre ε orsakar knappast några fördröjningar, snarare tvärtom.

Det handlar om att vattnet inte stiger i temperatur i samma omfattning som annan materia av en given mängd strålning. Vatten har högst värmekapacitivitet, det kan hålla väldigt mycket mer energi än annan materia vid en lägre temperatur. Vattnet blir helt enkelt inte lika varmt och eftersom jordytan består av mest vatten så dominerar denna kylande effekt.

Under nätter så släpper vatten energi med ε=~0.95 utan att något tillförs. Vilket betyder att vatten avger absorberad strålning obehindrat och bär inte runt energin så länge att det kan ackumuleras över tiden utan att solstrålningens intensitet ökar.

Därtill så uppvisar havet en värmeväxlande funktion med hög effektivitet i språngskiktets cirkulation och djuphavens massiva volymer som håller en stabilt låg temperatur. Därtill stora isvolymer som alltid har kyla att bidra med om det behövs för att hålla stabilitet.
Citera
2016-06-20, 00:07
  #13950
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trumpetflugan
Men εσT^4 är strålning ut, från jorden. Och för ett system i jämvikt är den lika med instrålningen.

Som sagt, en gråkropp är inte i jämvikt. Jorden är inte i jämvikt. ε betyder just det, det är ett mått på hur långt från jämvikt systemet är. 0.8 i emissivitet betyder att 0.2 går förlorad i verkningsgrad och jämvikt inte är uppnått.

Jorden har stora förluster i strålningsenergi genom hela systemet.

σT4=εσT4 beskriver inkommande och utgående. εσT4 är ett mindre värde. Jämvikt är inte uppnått.

För varje lager i atmosfären så kan man räkna dess påverkan som εσT4. Varje lager innebär ytterligare förlorad strålningsintensitet och ytterligare ökat avstånd till jämvikt.

Uppvärmningen av jordytan från atmosfären bygger alltså på att flera lager gas med ständigt minskande intensitet och temperatur på strålning i sitt sista skede skulle uppvisa motsatt förhållande, där strålningen ökar och värmer jorden. Efter att den lämnat jordytan och är svagare än alla positioner tidigare.

Och det mest centrala att komma ihåg i sammanhanget är att vid den första absorptionen av en inkommande foton från solen, i någon del av jordens system, så har den gjort sitt bidrag till energiinnehållet. I atmosfär eller i jordytan, eller i havet. Inget som händer efteråt kommer att höja temperaturen, oavsett vad som absorberar eller emitterar och oberoende av riktning. Allt annat innebär en evighetsmaskin som strider mot termodynamiska principer i grunden.

Citat:
Om växthusgaser ökar kommer emesiviteten att minska(om vi tänker oss jorden som en gråkropp) . Och utan dimmande gaser kommer instrålningen(1-alfa) (alfa är den genomsnittliga albedon) att vara densamma( (U-IU) i detta inlägg: (FB) Den stora tråden om global uppvärmning/växthuseffekten )
Om mindre strålning lämnar jorden och jämvikt ska råda så kommer T^4 att öka då ε minskar.

Du gör ett antal felaktiga antaganden i det inlägget. Du separerar inkommande och utgående strålning som om de kan verka oberoende av varandra. Det handlar om ett flöde som är konstant, mer eller mindre. Tänk dig en flod som rinner från solen genom jorden och ut i rymden, utan avbrott. Det är samma strålning hela vägen, den utgående strålningen kan inte ändra ε utan att inkommande absorberad strålning förändras likvärdigt. ε är absorptans och emissivitet, du kan inte välja bara emission och minska den utan att minska absorption. Alla förändringar som minskar ε innebär lägre temperatur. All ökning av temperatur innebär ökad intensitet.

Du snickrar ihop egna formuleringar när det finns helt perfekta redan. Börja med 1370W=σ396^4 inkommande strålning. Fortsätt genom atmosfären till jordytan och ut igen. Använd inte medelvärden från energibudgetar för de är inte verkliga. Den strålning som absorberas av en m^2 jordyta ska delas i två eftersom den avges från både belyst och icke belyst yta. Det är helt omöjligt att få in en uppvärmning i atmosfären på vägen ut när man använder denna formel. Någon annan modell finns inte som gör jobbet mer korrekt.

Temperaturgradienten är så kraftigt fallande att strålning uppenbart forsar obehindrat i en riktning. Mot en ultimat värmesänka i vakuum i världsrymden.

Och visst, luften blir lite varm på köpet.


Dessutom, skit i albedo, använd ε istället för allt som inte absorberas. Det är mer effektivt och mer korrekt eftersom alltihop handlar om termostrålning, eller värmestrålning om man så vill.
__________________
Senast redigerad av bottenslam 2016-06-20 kl. 00:10.
Citera
2016-06-20, 00:14
  #13951
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trumpetflugan
Säg att inkommande effekten är U. Det som atmosfären dimmar är I procent av detta. Då har vi den effekt som når jorden U-IU.

Sedan tar vi utstrålningen som lämnar jorden. Vi kallar den för P. Låt säga att växthusgaserna hindrar K procent av denna strålning. Då har vi P-KP ut. Med detta enkla samband ser vi att eftersom utstrålningen är proportionell mot temperaturen på jorden och därmed också instrålningen (U-IU), ser vi att utstrålningen är C(U-IU) = P-KP=P(1-K)=CU(1-I) (över lång tid, eftersom det tar tid att värma jorden homogent) .Utstrålningen kommer att minska mer än instrålningen om K>I i andelar. Vilket innebär att jorden kommer att kylas långsammare eftersom den avger mindre energi per tidsenhet om K växer. Och energi /tid är effekt. Detta samtidigt som att solen värmer jorden. Det är alltså solen som värmer jorden, och inte som du antyder något kallare som värmer något varmare. Eftersom solen är varm i förhållande till jorden, (Om P-KP=C(U-IU)

Om I>K =>dimmande gas.
Om K>I =>växthusgas. Vilket vi har i detta fall.

Atmosfärens temperatur hindrar avkylning lika mycket som ett bowlingklot hindrar amazonflodens vattenflöde. Den påverkar flödets form och struktur lite grann men den påverkar inte hur mycket strålning som jordytan emitterar, förutom att begränsa hur mycket som absorberas.
Citera
2016-06-20, 00:50
  #13952
Medlem
lasternassummas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
När man beskriver strålkroppars interaktion och svartkroppsfunktionen så utgår allt från ytan och det som beräknas är vad som absorberas och emitteras från YTAN.

En stjärna har en inre strålkälla i dess fusionsreaktion som genererar σT4. Att det sker förflyttningar inom stjärnan av energi är en självklarhet. Dock irrelevant i sammanhanget eftersom det som behandlas är emitterad och absorberad strålning mottagen från en stjärna.

Att gå in på stjärnans inre energibalans är en helt annan diskussion och helt onödig i detta sammanhang.

Utifrån betraktat är solen en strålkälla med egenskaper som liknar
en svartkropp med 6000°K. Detta är ju ett resultat av något som
sker längre in. De avvikelser från ideal svarkroppsstrålning som vi
ser orsakas främst av absorbtion på vägen. Även om detta är
intressant så räcker det att beakta utflödet av energi, mängd/
intensitet och spektralinnehåll, för att beräkna dess påverkan
på klimatet på jorden.
Du skriver ju ofta slarvigt och snabbt. När du skriver att vad
solen absorberar är av intresse här så antar jag att det var
ett sådant slarv. Jag hoppas vi är överens om att det är vad
som lämnar solen (emmiteras från solen) i alla riktningar
inklusive mot jorden, som är intressant?

Citera
2016-06-20, 01:29
  #13953
Medlem
lasternassummas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
Det är inte klarlagt hur det fungerar, en del menar att en varmare kropp aldrig absorberar inkommande fotoner från en kallare kropp, även om de når fram. Hur det funkar vet jag inte.

Vad jag vet är att det finns inget att hämta i en balansräkning på strålning som absorberas och emitteras, i en beskrivning som bygger på att ett varmare objekt värms av ett kallare.
När det gäller värmeöverföring så kan återstrålning helt ignoreras i beräkningarna, om den existerar så har den inte en effekt som behöver inkluderas. εσT4=εσT4 fungerar perfekt utan att försöka få εσ210^4=εσ288^4.

Du har fått flera exempel tidigare, men jag har noterat att
du fäller fram skygglapparna när fakta inte stöder din agenda.

Jag ska ändå påminna om några exempel som du sett tidigare
och ta något eller några nya.

Ett kylkåp eller en frys transporterar värme från insidan till
utsidan, där temperaturen är högre.

Om du har en solfångare för uppvärmning eller elproduktion
sitter på en yttervägg och inte är nöjd med effekten så kan
du vidta följande åtgärd. Montera en nästan perfekt spegel
så att solstrålar reflekteras mot solfångaren på ett sätt så
att strålningen fördubblas. Menar du att om det är vinter
och spegelns temperatur är -20°C så sker ingen ökning
av energiflödet till solfångaren på grund av spegeln?

Här kommer den som du, troligen genom din tvivelaktiga
agenda, tydligen måste förneka till varje pris.

Vi börjar med en hypotetisk variant:
Antag att det fanns en perfekt envägs-spegel på 3 km höjd
runt jorden. Den släpper in strålning utifrån, men reflekterar
strålning inifrån. Jag hoppas att du förstår att den spegeln
skulle göra att jorden blev varmare än om den inte fanns.
Med ditt språkbruk borde jag nu skriva att med dina kromosom-
fel och med ditt IQ på amöbanivå så kan du inte förstå detta.
Men om vi försöker avhålla oss från sådant och fokusera på
fakta i stället så kan vi ta ett steg närmare verkligheten.
Vi vet att huvuddelen av strålningen från solen som jordprofilen
fångar upp når ner till jordytan. Det beror på strålningens
spektra och hur atmosfären påverkar just detta spektra.
Om jorden var kall en gång, så värmdes den upp av solen
tills dess att det utgående energiflödet, totalt, sett till
jorden och jordatmosfären som en enhet, blir lika stort
som det inkommande energiflödet.
Vad händer om vi nu lägger till en atmosfär som den vi
har? Med kväve, syre, vattenånga, CO2, metan och annat?
Vi får en effekt lik den som med spegeln ovan. Huvuddelen
av energiflödet från solen tränger in till jorden. Eftersom
en hel del av flödet från jorden reflekteras tillbaka till
jorden av atmosfären så måste flödet från jordytan öka
tills det når den nivå då nettoflödet av energi ut från
planeten kommer upp i samma nivå som inflödet.

I många sammanhang säger en bild säger mer än 1000
ord, så se gärna på denna.
http://www.geogrify.net/GEO1/Lectures/EnergyAtmosphere/SolarEnergy.html
Jag försöker utgå från att du inte är imbecill och då
måste du ju förstå detta. Men ändå gör du inte det.
Är det en dold agenda eller en mental spärr som är
hindret? Vad än hindret är har jag liten förhoppning
om att det ska kunna passeras…

__________________
Senast redigerad av lasternassumma 2016-06-20 kl. 01:32.
Citera
2016-06-20, 01:45
  #13954
Medlem
lasternassummas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
Atmosfärens temperatur hindrar avkylning lika mycket som ett bowlingklot hindrar amazonflodens vattenflöde. Den påverkar flödets form och struktur lite grann men den påverkar inte hur mycket strålning som jordytan emitterar, förutom att begränsa hur mycket som absorberas.

Tänk på atmosfären som en spegel så blir det lättare att förstå.

Oberoende av om spegeln är varm eller kall så reflekterar den.

Exakt på samma sätt är det med atmosfären. Den reflekterar
tillbaka en hel del av den strålning som lämnar jorden.

Fysikaliskt är detta lätt att förstå och snarast uppenbart.
Vilken del är det som du inte förstår?

Har du fastnat på det där med bovlingklot i Amazonfloden?
Eller skådar vi en narcissistisk personlighetsstörning av
sällan skådat slag?

Citera
2016-06-20, 08:20
  #13955
Medlem
Trumpetflugans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
Atmosfärens temperatur hindrar avkylning lika mycket som ett bowlingklot hindrar amazonflodens vattenflöde.

Med tanke på att du förnekar både evolutionsteorin och AGW blir jag lite osäker hur jag ska tolka dessa saker när de kommer från dig. Innebär detta att du köper att atmosfären hindrar avkylning?
Citat:

Den påverkar flödets form och struktur lite grann men den påverkar inte hur mycket strålning som jordytan emitterar, förutom att begränsa hur mycket som absorberas.
Den påverkar inte hur mycket jordytan emittererar(förutom indirekt via εσT ^4) . Den påverkar hur mycket strålning som når jordytan, som jag visade, genom att inte släppas ut i rymden.
__________________
Senast redigerad av Trumpetflugan 2016-06-20 kl. 09:01.
Citera
2016-06-20, 15:09
  #13956
Medlem
lasternassummas avatar
bottenslam:
Sedan du började trolla i den här tråden efter att ha tröttnat på att trolla
i tråden om kreationistisk evolutionskritik så har jag noterat att du försöker
lära dig lite fysik. Det tycker jag IOFS är lovvärt, men synd att du filtrerar
så mycket när det gäller vad du vill och inte vill ta till dig. En någorlunda
gedigen kunskap och förståelse för hur det är fysikaliska samband som
ger upphov till väder och vad som på sikt blir klimat krävs ju.

Det här blir lite upprepning, men ändå liten annan vinkling än det som
Trumpetflugan nyligen skrivit.

Företeelser och samband
De enkla (och förenklade) företeelser och samband som måste beaktas om man
vill förstå grunderna av vad som bestämmer medeltemperaturen på jorden, betraktad
ur klimatsynpunkt, är (se bild nedan, förkortningarna har jag har skapat).
Foreteelser:
– Incoming Solar Radiation (ISR).
– Reflected Solar Radiation, by Clouds and Atmosphere (RCA).
– Solar Radiation Absorbed by Atmosphere (ABA).
– Reflected Solar Radiation, by Earth Surface (RBS).
– Reflected Solar Radiation, totally (RSR = RCA + RBS)
– Andelen av solstrålningen som tas upp av jordytan (ABS = ISR - RCA - ABA - RBS).
– Strålningen av värmen från jordens yta (Surface Radiation - SR).
– Den andel av strålningen från jorden som kommer tillbaka till jorden, Back Radiation (BR).
– Den andel av strålningen från jorden som går direkt ut i rymden, Atmospheric Window (AW).
– Utgående långvågig strålning, till rymden (OLR).
– Strålning från atmosfären till rymden, ej moln (EBAN).
– Strålning från atmosfären till rymden, från moln (EBAC).
– Strålning från atmosfären till rymden (EBA = EBAN + EBAC).
– Förångning, Evapotranspiration (ET).
Samband:
– Hur jordytans temperatur påverkar hur mycket värmeorsakad strålning som lämnar
jorden (proportionell mot T^4).
– Vad som händer med strålningen från jorden i atmosfären.
– Alla energibalanser, som innebär att nettoflödet, till/från var och en av jorden,
atmosfären och den omgivande rymden är noll (om vi försummar värmen från jordens inre).
Grunden för detta är termodynamikens första huvudsats.

Beteckningar och bild
Beteckningarna inom parantes har jag skapat som förkortningar från bilden nedan.
Jag har inte kontrollerat siffrorna, men den här bilden beskriver på ett
pedagogiskt sätt hur det hela hänger ihop. Den är gjord för studieändamål,
men de flesta vuxna torde förstå. I bilden anges effekt per ytenhet.
Effektflöden, till och från jorden

Energi bevaras
I bilden anges effekttäthet. Eftersom effekten varierar med tiden skulle jag föredra
att beakta antingen energi eller medeleffekt över ett långt tidsintervall, t.ex. 10
eller 30 år, så att det vi utvärderar speglar klimatet utan att t.ex. PDO eller
el Niño/la Niña påverkar så mycket.
En svaghet i beskrivningen ovan är att måtten borde vara totaler i stället för per
ytenhet. Ytan ökar ju när vi kommer längre från jordytan.
Om vi låter förkortningarna ovan spegla medeleffekten för t.ex. 30 år och totalt
i stället för per ytenhet, så kan vi se följande samband när det gäller totala effekter
(energi per tidsenhet) när medeltemperaturen har hunnit stabilisera sig efter t.ex.
en förändring av atmosfärens sammansättning:
P1(sett från rymden) = ISR - RSR - OLR = 0
P2(sett till enbart atmosfären) = ABA + SR - AW + ET - BR - EBAN - EBAC = 0
P3(enbart sett till jordens yta) = ABS + BR - SR - ET = 0

De viktigaste variabler som vi måste studera och följa för att förstå klimatförändringen
är Surface Radiation - SR, som funktion av jordens temperatur och Back Radiation (BR)
som funktion av atmosfärens sammansättning, i första hand mängden av växthusgaser.

Är detta svårt att förstå?
P1, P3 och relaterade samband ovan förefaller uppenbara för de allra flesta.
Eftersom vi ser att bottenslam här i tråden har lite svårt att förstå P2 och
relaterade samband, kanske det blir nödvändigt att återkomma med
förtydliganden om detta. Vi får väl se om han kan förklara vad det är som
han inte förstår.

Citat:
Ursprungligen postat av bottenslam
Du gör ett antal felaktiga antaganden i det inlägget.
Du snickrar ihop egna formuleringar när det finns helt perfekta redan.

Look who is talking.

Det är ju exakt detta du gör hela tiden. Du utgår först från att atmosfären inte påverkar
klimatet på jorden och strax påstår du att du inte förnekat att atmosfären påverkar
klimatet. Bara för att ta ett exempel på absurditeterna som du levererar här.

Du försöker förklara klimatsammanhangen genom att relatera till bowlingklot.

Tycker du verkligen, på fullt allvar, att ett sådant beteende och sådana formuleringar
passar under rubriken vetenskap? IMO ska den typen av resonemang och
agerande förpassas till myter och fantasier, såsom att jorden kom till på sex dagar,
eller astrologi och alkemi.

Jag har några generella råd när det gäller tillämpning av etablerad kunskap. I korthet:
– Den är inte fullständig. Vi är begränsade av den kunskap vi har eftersom det finns sådan
som vi inte har.
– Under tiden bör vi på bästa sätt använda den kunskap vi har.

Du bottenslam använder en strategi som jag inte sett någon annan tillämpa.
– Du struntar i etablerade kunskaper.
– Du hittar på och fantiserar ihop egna förklaringar som inte har med verklighet eller
vetenskap att göra.

Varför? Hur tänker du då? Vad är det du vill uppnå?

Jag har frågat tidigare, och du kommer väl, som vanligt, inte att svara.
Kanske underlättar det om vi tar det som flervalsfråga.
Vad motiverar dig bottenslam och vad försöker du uppnå?
[ ] Jag arbetar inom olje- eller inom den petroleumberoende transportindustrin.
[ ] Jag är en obstinat bråkmakare som notoriskt förnekar fakta och hittar på "mina egna sanningar".
[ ] Jag är en övermänniska och vet bättre än alla andra, oberoende av vilken dokumenterad kunskap dessa har.

Det vore ju bättre om du kunde skriva med egna ord.

Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in